Gülistan’ın suçu cep telefonu taşımak

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Gülistan’ın suçu cep telefonu taşımak
rüyada çeyiz taşımak
Gülistan’ın suçu cep telefonu taşımak Gülistan Gümüş’ü çeyiz sandığında öldürenlere rekor ceza veren mahkeme, töre cinayetlerinin tüyler ürpertici gerekçelerini kayda geçirdi. Gülistan’ın cep telefonu taşıması, şehre taşınma isteği yörede “meşru töre cinayeti sebebi” sayılıyor
DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde töreden kaçan Gülistan Gümüş’ü, saklandığı çeyiz sandığında, uzun namlulu silahla tarayarak öldürenleri toplam 2 müebbet ve 116 yıl hapisle cezalandıran mahkeme, kararının gerekçesini 31 sayfada topladı ve bölgede yıllardır işlenen töre cinayetlerini, bölge insanın tavrını tüm detaylarıyla kayıtlara geçirdi
Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararında öncelikle, öldürülen Gülistan Gümüş’ün açıkça tahrik oluşturacak ya da bir başkasıyla olduğu, uygunsuz davranışlarda bulunduğu gibi bir eyleminin olmadığını vurguladı.

ERKEĞE CEZA YOK, KADINA ÖLÜM
Bölgede insan davranışlarının, “töreye uygun olan ve olmayan” olarak sınıflandırıldığını belirten mahkeme, şu tesbiti yaptı:
“Şahısların cinsiyetlerinin esas alınması nedeniyle kadınla erkeğin benzer davranışlarına farklı anlamlar verilmekte, erkek yönünden hiçbir yaptırım öngörülmezken, kadın yönünden ölümle sonuçlanabilecek nitelik ve ağırlıkta cezaları söz konusu olabilmektedir.”

“BU KADIN ÖLSÜN, BİR ÖMÜR YATAYIM”
Bir çocuk annesi Gülistan Gümüş’ün çeyiz sandığında uzun namlulu silahla taranarak öldürülmesi olayında ise maktulün açıkça tahrik oluşturacak bir eyleminin söz konusu olmadığını, buna rağmen sanıkların “yörenin toplumsal kurallarına uygun davranmadığı” gerekçesiyle Gümüş’ü öldürdüğünü belirten mahkeme, şöyle dedi:

“Gülistan Gümüş’ün bir başkasıyla olduğu veya uygunsuz davranışları tespit edilemediği halde yalnızca içinde bulunduğu koşullara uygun olmayacak şekilde eşiyle ilgili bir kısım sorunlarının olması, eşiyle birlikte eşinin istememesine rağmen, başka bir şehre taşınma isteği, okuma yazma bilmediği halde cep telefonu taşıması ve kullanması, yine eşinin rızası dışında Diyarbakır’a ailesinin ve yakınlarının yanına gidip geliyor olmasının, yörenin toplumsal ahlak kuralları içerisinde olumlu değerlendirilmediği görülmüştür.
dotblack.gif

Uzmanlar: Bu dava töreyi bitirecek
dotblack.gif

Bunun sonucu olarak da tanık anlatımları ile tutanaklara yansıdığı şekilde, sanık İzzettin Taş’ın, maktulün kız kardeşi Songül Gümüş’e, ‘Bu kadın ölsün, ben bir ömür yatmaya razıyım’ diyebilecek ölçüde cezalandırılması gerektiği düşünüldüğü, bunun sonucu olarak da Gülistan Gümüş’ün öldürüldüğü hususu dikkate alındığında eylemin töre saikine dayalı olduğunun kabulünün kaçınılmaz olduğu, heyetimizce de eylemin bu şekilde değerlendirilerek ‘töre saikiyle insan öldürme’ olarak kabul edilmiştir.”

EĞİTİM DÜZEYİ DÜŞÜK, TÖRE KÜLTÜRÜ YÜKSEK
Gerekçeli kararda, cezaya karşı oy kullanan üyenin gerekçesine de yer verildi. Karşı oy kullanan üye, sanıklardan Gülistan Gümüş’ün imam nikahıyla birlikte yaşadığı Ömer Taş’ın, olayın başında maktulün yaralanmasından sonraki eylemlerde yer aldığına dair delil bulunmadığından, eyleminin töre saikiyle kasten adam öldürmeye teşebbüs suçunu oluşturduğunu, diğer sanıkların ise her birinin fail statüsünde olduğunu ve bu nedenle töre saikiyle kasten adam öldürme suçundan cezalandırılmaları gerektiğini belirtti.

Üye, sanıkların eğitim seviyeleri, töre kültürünün güçlü olduğu ailelere mensup birbiriyle akraba olan kişiler olmaları sebebiyle aile meclisi olarak, maktulün törelerine uygun olmayan davranışta bulunduğuna inanarak, töre gereği öldürmeyi kararlaştırdıklarını kaydetti.

TÖRE CİNAYETLERİNİN MEŞRU SEBEBİ
Karşı oy kullanan üye ayrıca, kadının, ailesi veya aşiretinin istemediği birisiyle evlenmesi, eşinden boşanma isteği, “berdel” veya “beşik kertmesi”ne karşı gelmesi ve erkeklerle konuşup flört etmesinin töreye karşı geliş veya ahlak dışı bir davranış olarak kabul edildiğini ve töre cinayetlerinin meşru sebepleri olarak görüldüğünü kaydetti.

Kararda, üyenin gerekçesi şu şekilde yer aldı:
“Maktul, berdel usulüyle kendisinden yaşça büyük ve istemediği birisiyle gayri resmi olarak evlendirilmiştir. Maktul ve sanıkların yaşadığı yörede, maktulün, gayri resmi kocasından ayrılma ve ayrı bir şehirde yaşama isteği, töreye uygun olmayan yanlış bir davranış olarak görülmektedir. Bu da kadın erkek eşitsizliğinin, namus cinayetlerinde kadının kurban olduğunu veya kadının berdel olarak verilip kullanıldığını, mutlak erkek egemenliği ile güçlü feodal ve aşiret yapısının olduğunu göstermektedir.

Bu tür davranışların, töre zannedilen ve ilkel bir namus koruma anlayışı gereği cezalandırıldığına, yaşadıkları yörenin sosyal yapısı ve aşiret kültürünün bunu zorunlu kıldığına, meşru gördüğüne ve desteklediğine inanılmaktadır.”

GÜLİSTAN GÜMÜŞ 22 YAŞINDAYDI
Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde “berdel” usulüyle evlendirilen Gülistan Gümüş’ün, bu evlilikten bir kız çocuğu olmuş, ancak “erkek çocuk doğuramadığı’ gerekçesiyle eşinin ailesi tarafından gördüğü baskılara dayanamayıp İstanbul’a kaçmıştı. Daha sonra “berdel bozulur” düşüncesiyle köyüne geri dönen Gülistan Gümüş, annesinin evinde saklandığı çeyiz sandığında, imam nikahlı eşi ve akrabaları tarafından uzun namlulu silahla tarayarak öldürmüştü. Gülistan Gümüş, 22 yaşındaydı
http://www.sanalhukukburosu.com/modu...e=gazetebaslik
 

murat gumuş

Forum Okuru
bunlarin hepsi kesinlikle yalan basin uydurmasi bunlara sakin inammayin
 
Üst