1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  "Gündemde asgari ücret çalışması yok"

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur ve işçi emeklilerinin enflasyon farkı ve maaşlarıyla ilgili bugün bir değerlendirme yapacaklarını, ancak asgari ücretle ilgili bir durumun şu anda gündemlerinde olmadığını bildirdi.
  Bakan Çelik, asgari ücrete yılın ilk yarısında yapılan yüzde 4'lük zamma karşın aynı dönemde TÜFE'nin yüzde 6 olarak açıklanmasının ardından asgari ücrete yönelik yeni bir değerlendirmenin söz konusu olup olmayacağına yönelik sorusunu yanıtladı.

  Çelik, "Memur ve işçi emeklilerinin enflasyon farkı ve maaşlarıyla ilgili bugün bir değerlendirme yapacağız ama asgari ücretle ilgili bir durum şu anda gündemimizde yok" dedi.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantı gün ve saatinin belli olduğunu ve konuyla ilgili olarak işçi, işveren ve hükümet temsilcileri olarak bir araya geldiklerini anlatan Çelik, yapılan çalışma sonunda asgari ücretin 2 kademeli olarak belirlendiğini anımsattı.

  Çelik, şunları kaydetti:

  "İşçi ve memur emekli zamlarıyla asgari ücreti karıştırmamak gerekiyor. Onlarla ilgili Bütçe Kanunu'nda yer alan hükümler var ama asgari ücretle ilgili böyle bir durum söz konusu değil. Bunu, ilgili sivil örgütlerle beraber işçi, işveren ve hükümet olarak belirliyorsunuz.

  Belirlenen rakamları da biz yılbaşında açıkladık. Kaldı ki uzlaşmayla belirlediğimiz asgari ücret oranlarıydı. Bu yıl da ilk olarak asgari geçim indirimiyle birlikte asgari ücret önemli bir artış gösterdi.

  Asgari ücret 419 YTL'den 503-540 YTL aralığına geldi. Umuyoruz önümüzdeki süreçte imkanlarla birlikte bu düzenlemeler biraz daha artarak devam edecektir."

  cnntürk.com


   
 2. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: "Gündemde asgari ücret çalışması yok"
  tekrar teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş