Güneş kremi kullanmak zararlımı ?

Uzman SühaN

Administrator
Güneş kremi kullanmak zararlımı ?
Güneşin keskin kavurucu sıcağından cildimiz olumsuz etkilenebiliyor.Cilt lekeleri bu olumsuzluklar dan biri.Bir çoğumuz güneş lekelerinden korunmak için yüksek faktörlü kremler kullanıyoruz.İşe yarıyormu gerçekten güneş koruyucuları sağlıklımı tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.Öncelikle Evde Güneş Kremi Yapılışı , Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Yaz mevsime günler kala güneşin kavurucu sıcaklığını hissetmeye başladık.Bırakın hissetmeyi kararmaya bile başladık.Güneşin ultraviyole ışınları cildimizi olumsuz şekilde etkiliyor.Bu olumsuz etkilerden korunmak adına güneş kremlerini kullanmamız gerektiği uzmanlar tarafından defalarca vurgulandı.Şimdi ise uzmanlar güneş kremlerinin cilt kanserini tetiklediği ve zararlı olduğunu söylüyor.Peki ne yapmalıyız ? Bir yandan güneşin zararlı etkileri ,bir yandan bu etkiler den korunmak için krem tavsiyeleri,bir yan dan da bu kremleri kullanmanın zararlı olduğu söyleniyor.Kime inanıcaz ne yapıcaz ? Evet güneş kremlerinin koruyucu etkilerini tabiki göz ardı etmemeliyiz.Ama kullandığımız kremlerin içindeki kimyasalların da ne olduğunu bilmemiz ve en iyi güneş kremini tercih etmemiz lazım.Hangi güneş kremleri kullanılmalı,hangi güneş kremleri iyi,güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz tüm detayları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.Sevgili hanımlar sizlerde bu başlık altından kullandığınız güneş kremleri hakkında bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


güneş kremi.jpg
Güneş koruma faktörü nedir?

Güneşten bize ulaşan ve gözle görünmeyen ışınlar ultraviole ışınları olarak adlandırılır. Ultraviole A (UVA) ve ultraviole B (UVB) olmak üzere 2 farklı dalga boyu vardır. UVB ışınları güneş yanığından sorumlu dalga boyudur. UVA ışınları ise derinin daha derin tabakalarına kadar ulaşabilir. Her iki dalga boyu da deri kanserini ve deri yaşlanmasını arttırır. Güneş korucularının üzerinde yazan güneş koruma faktörü (SPF) ürünün UVB’den ne kadar koruduğunu gösterir. Örnek olarak SPF 15 olan bir güneşten koruyucu krem kullanıldığında UVB’ ye bağlı kırmızılık cevabı 15 kat daha uzun sürede ortaya sürede ortaya çıkacaktır. ( Güneş altında koruyucu sürmeden 10 dakikada kızarıklık beliriyorsa, koruyucu ile bu süre 150 dakikaya uzayacaktır.)

Güneşten koruyucu seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

* Hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı geniş etkili koruyucu olması çok önemlidir. Sadece UVB’ yi bloke eden koruyucular deride güneş yanığını engelledikleri için güneşte uzun süre kalınmasına olanak sağlayacak ve zararlı UVA ışınlarından da korumadıkları için faydadan çok zarar verecektir.

* En az koruma faktörü 30 (SPF 30 ) olan bir ürün seçmek gerekir.

* Cildi yağlı olanlar jel veya yağsız ve su bazlı ürünleri, kuru ciltli kişiler krem bazlı ürünleri seçebilir. Vücut korumasında ise sprey ürünlerin kullanımı daha pratik olabilir. Suya dayanıklı ürünler terleyince ve suda etkinliklerini daha uzun devam ettirebilirler.

Bebeklerde ve gebelerde hangi güneş korucularını tercih etmeliyiz?

Güneşten koruyucu kremler içeriklerine göre kimyasal ve fiziksel koruyucular olarak iki gruba ayrılırlar. Fiziksel koruyucular güneş ışınlarını yansıtan titanyum dioksit ve çinko oksit gibi mineral filtreler içerirler. Mineral içerikli ürünler daha az kimyasal içerdikleri için bebek ve gebelerde tercih edilebilir. Çocukluk çağında geçirilen güneş yanıkları deri kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukların güneşten korunmaları çok önemlidir.

Güneşten koruyucu kremler deri kanserinden koruyor mu?

Sık görülen deri kanserleri basal hücreli kanser ve skuamöz (yassı) hücreli kanser ve ölümcül olabilen malign melanomdur. Güneşten koruyucu kremlerin skuamöz hücreli kanserden koruduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Malign melanomdan koruyup koruyamadıkları konusu ise tartışmalıdır. 2011 yılında yayınlanan çalışmada düzenli güneşten koruyucu kullanmanın melanom riskini azalttığı raporlanmıştır. Ayrıca güneşten koruyucular yeni ben oluşumunu da önlemekdedir.


Güneşten koruyucu kremlerin nasıl kullanılması gerekir?

Yapılan çalışmalar güneşten koruyucu kremlerin yanlış kullanıldığını göstermektedir. Bu nedenle yeterli etki gösterememekte bazen de faydadan çok zarar vermektedirler.


* Güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce uygulanmaları gerekir.

* Güneş koruma faktörü en az 30 olmalıdır.


* Ürünün kutu üzerinde yazan faktör kadar koruyabilmesi için kalın tabaka olarak sürülmesi gerekir. Bu doz 2 mg/ cm² olmalıdır. Çalışmalar genellikle bu miktarın dörtte biri kadar dozun kullanıldığını göstermektedir. Yüz, ense, kulak, kol ve bacakları korumak için gerekli koruyucu miktarı 2 çorba kaşığı kadar olmalıdır.


* İki saatde bir tekrar sürülmeleri gerekir.

* Yüzme ve kurulanma sonrasında tekrar sürülmeleri gerekir.

* En önemlisi güneşten koruyucu kremler bize gereksiz bir güven vermemeli ve güneşte kalma süremizi arttırmamalıdır.


Güneşten koruyucu kremler D vitamini üretimini azaltır mı?


Vücudumuzda D vitamini üretiminin % 90’ı güneş ışınları ile olmaktadır. Teorik olarak yüksek koruma faktörlü koruyucular vücudun tüm güneş gören alanlarına düzenli olarak her gün uygulandığında D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Bu durumda D vitaminin ağızdan alınması gerekir. Güneş korucular genellikle günlük hayatta bu şekilde tüm güneş gören alanlara yeterli miktarda uygulanmamakta ve çoğu zaman uzun saatler güneşte kalınan tatil dönemlerinde kullanılmaktadırlar. Bu durumda ise D vitamini eksikliğine neden olmamaktadırlar.


Güneşten koruyucu kremlerin zararlı etkileri var mıdır?

Güneşten koruyucu kremlerin içindeki kimyasal maddeler özellikle PABA ( paraamininobenzoik asid ) ve oksibenzon egzemaya veya güneş alerjisine neden olabilir. Bu nedenle derisi alerjik veya hassas kişiler ve güneş alerjisi olan kişiler mineral filtre içeren koruyucuları tercih edebilirler. Bebeklerde ve gebelerde ise hormon benzeri etkileri konusunda tartışmaların devam ettiği paraben maddesini içermeyen ürünler tercih edimelidir.
 
Üst