Etiketler:
 1. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden

  güneş ve cilt sağlığı

  Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

  Güneş saatli bir bomba gibidir. Çok uzun süre, korunmasız güneşte kalmak üzücü sonuçlara neden olabilir. Unutmayalım, derimiz kendini koruyabilen bir kalkan değil, yaşayan bir organizmadır. Sadece birkaç dakika içinde; UVA ışınları da, UVB ışınları gibi ciltte ciddi zararlara yol açabilir.
  UVB ışınları, yüksek enerji taşıyıp, güneş yanıklarına neden olurken, UVA ışınları güneş yanığına yol açmayan ancak derinin derin tabakalarına ulaşıp, deride ciddi zararlar meydana getiren ışınlardır.
  Fazla güneşlenme, birçok deri hastalığına neden olur: Güneş yanıkları, güneşe karşı aşırı duyarlılık, deri yaşlanması, pigment lekeleri ve kanser.
  Güneşe karşı hepimiz eşit değiliz
  Deri kanserlerinin 2/3’ü güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanıyor. Sorunun asıl kaynağı, güneşin kendisi değil, güneşe karşı bireylerin kendilerini nasıl korudukları.
  UVA ve UVB ışınlarına karşı deri bazı doğal savunma mekanizmaları geliştirir. Bunlar: bronzlaşma, stratum korneum tabakasının kalınlaşması ve hücre yenilenme süreci olarak ifade edilebilir. Dermatologlar derinin güneşe karşı kendini koruduğu bu savunma gücüne “Güneşe Karşı Doğal Savunma” adını verirler. Bu güç her birey için özel olup, değiştirilemez. Ancak “Güneşe Karşı Doğal Savunma” güneşin zararlı etkilerine karşı, genel olarak deriyi korumaya yetmez.
  Güneşten korunmak için öneriler
  Güneş banyolarını azaltınız. Güneşte kaldığınız sürelerde fiziki korunma tedbirleri alınız. Bunlar: şemsiye, şapka, giysiler ve güneşten korunma ürünleri olabilir. Aynı koruma faktörleri değişik marka güneş koruma ürünlerinin aynı koruma gücüne sahip olamayacağını da unutmayınız.
  Koruma faktörü belirtilse bile, birçok koruma ürünü UVA ışınlarına karşı herhangi bir koruma sağlamaz.
  GÜNEŞİN ALTINDA BİR GÜNÜNÜZ
  Dermatologların tavsiyeleri
  Plaja gitmeden UVA ve UVB ışınlarına karış koyan bir güneş ürünü seçin: İlk günler için yüksek koruma faktörü kullanın, daha sonraki günlerde ise derinizin yapısına uygun bir koruma faktörüyle devam edin. Açık renk giysiler, kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü, plaşa giderken unutmamanız gereken temel giysiler.
  Saat 11.00’den önce Her zaman gölgede durması gereken 3 yaşından küçükler dışında herkes güneşten faydalanabilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, ilk günden sonra gittikçe artan süre ile güneşte kalabilirsiniz. Güneş koruma ürününüzü, sık sık ve her deniz banyosundan sonra yeniden kullanınız. Bol bol su içiniz.
  Saat 11.00-16.00 arası Güneşin tehlikeli saatleri. Herkes gölgede kalmalıdır.
  Saat 16.00 - 18.00 arası UV’lerin %80’i bulutlardan geçebilir. Bulutlu bir gün olsa da koruma tedbirinizi alın. Bronzlaşmak derinin korunması anlamına gelmez. Özellikle UVA’lara karşı, güneşlenmenin son günlerine kadar tedbir alın. Her zaman şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanın. Bol suyu ihmal etmeyin.
  Saat 18.00’dan sonra Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın cildini sık sık kontrol ediniz. Kızarıklık varsa telaşlanmayın. Güneş sonrası koruma ürünlerini kullanın. Gelecek günlerde uygun giysi ve şemsiye ile gölgede kalın.  alıntıdır
   
güneş ve cilt sağlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cilt sağlığı..

  cilt sağlığı..

  Cilt Sağlığı İçin Ilık Duş Alın Günde bir kez alınan ılık duş, cildin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Günde bir kez alınacak ılık duşun vücudun yorgunluğunu alarak cildin daha sağlıklı olmasını sağladığı, cilt kurumasına karşı ise nötr sabun ve jel kullanılması gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu,...
 2. Cilt sağlığı ve güzelliği nelerde gizli?

  Cilt sağlığı ve güzelliği nelerde gizli?

  Yediğimiz gıdalar cildimizi nasıl etkiliyor? Dr. Ayfer Aydın, "Dış görüntümüz iç sağlığımızın aynasıdır ve yediğimiz gıdalar da dış görünüşümüzü önemli ölçüde etkiler" dedi. Aydın cildi sağlıklı ve güzel kılmanın formülünü anlattı.Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın cilde, saçlara, tırnaklara, gözlere canlılık katabilmenin sırrının beslenmede olduğunu...
 3. Güneş sonrası cilt bakımı

  Güneş sonrası cilt bakımı

  güneş sonrası bakım, krem, losyon, cilt bakımı hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Güneşlenmenin keyfi anlatılamaz elbette ama birde güneşlenmenin bedelleri de olmasa, o keyif kusursuz bir keyif olacak ama:) Sevgili Melek'lerim, bu yazımızda sizler için güneş sonrası cilt bakımı hakkında bilgiler sunacağız. Sertleşen ve daha fazla bakıma gereksinim duyan cildimiz yazın artan ter salgısı,...
 4. Defne Sabunu ve Cilt Sağlığı

  Defne Sabunu ve Cilt Sağlığı

  Akdeniz kıyılarında, Türkiye' nin Antakya ili civarında yetiştirilen defne ağaçlarının meyve ve yaprak yağları ile saf yemeklik zeytin yağından yapılır. Defne ağacının yaprağı, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Defne Sabunu, yüzyıllardır kullanılan çok eski, geleneksel bir formüle dayanılarak yapılmış ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel defne...
 5. Cilt Sağlığı ve Kilo Kontrolü İçin Turp Yiyin!

  Cilt Sağlığı ve Kilo Kontrolü İçin Turp Yiyin!

  turpun faydaları, turpun yararları, turp nelere iyi gelir Sevgili melekler, taze sebze ve meyvelerin sağlığımıza ne kadar faydaları olduğunu biliyoruz. Kışın en güzel sebzelerinden biri olan turp da tam bir şifa kaynağı. Kadınları son derece ilgilendirecek cilt bakımına faydaları yanında turp kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. İşte Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği...

Sayfayı Paylaş