Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?
Havaların ısınması ile birlikte bir çok insan soluğu denizde havuzda alıyor.Denize girip çıktıktan sonra ,güneşlenip bronzlaşmak isteyenler güneş yanıklarına maruz kalabiliyor.Cilt güneş yanığından ötürü kızarıp hassaslaşıyor.Ve dayanılmaz yanık acısı başlıyor.Peki güneş yanığına ne iyi gelir,güneş yanığı nasıl geçer tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ; Güneş yanığına doğal çözüm , Güneş Yanıklarına bitkisel Çözüm adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Sıcak havaların en güzel ilacı denize girip serinlemek.Deniz suyu serinletmenin yanın da vücudumuz için de çok faydalı.Deniz de serinledikten sonra şezlongta kitap okuyarak yada uyuyarak güneşleniriz.Güneşlenirken eğer etkili bir güneş kremi sürmediyseniz ,güneş yanıklarına maruz kalabilrsiniz.Güneş yanıkları en ufak bir temasta bile can yakıyor.Güneş yanığı için bilindik en geleneksel yöntem yanan biölgelere yoğurt sürmek.Yoğurt acıyı biraz dindirsede ağrı kendini ara ara gösterir.Yaımzıın devamın da güneş yanığına iyi gelen uygulamaları bulabilirsiniz..

güneş yanığına ne iyi gelir.jpgGüneş Yanıkları Nasıl Geçer

Cildin uzun süreli olarak güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda yapısında değişiklikler göstermesi ve ya hassaslaşması ile oluşabilecek problemin ağrı ve ya soyulma gibi çeşitli etkiler ile meydana gelmesi olağan bir durumdur.

Duş sırasınd kullanılan vücut şampuanları, sabun gibi temizleyici ürünlerde cildin ana yapısını kurutabilmektedir. Güneş yanıkları nasıl geçer krem ve ürünler arasında bulunan aloe vera jel, yoğurt ve yulaf ezmesi etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Hem cildin temizliğini sağlar hem de kuruyan ciltlerin onarılması adına bireye yardımcı olur.

Güneş yanıklarına iyi gelen ürünlerden ilki olan yulaf ezmesi cildi yumuşatıp daha hoş bir bedene sahip olmanızı sağlamaktadır. Tarifi için yarım bardak kadar yulaf ezmesini bir bardak kaynar su içerisinde soğuyana kadar bekletme ile başlamaktadır. Karışımın soğuduğundan emin olunduktan sonra güneşten yanmış bölgelere yavaş bir şekilde sürülmesi halinde cildin eski yumuşaklığına kavuşması sağlanır.

Güneş Yanığına Aloe Vera Jeli Kremi

Sürülmenin ardından 4 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanması işlemi sona erdiren son kısımdır. Bunun yanında Aloe vera jeli kullanılması da yanık tedavilerinde etkili yöntemler arasındadır. Güneş ışıklarının cilde etki etmesi sonucunda cildi temizlemek için bu jeli yanık olan yerlere sürüp cildin emmesini beklemek ve soğuk su ile yıkamakta kişiye rahatlık sunacaktır. Yanığın verdiği ağrıyı azaltıp daha sağlıklı bir cilt yapısı elde edilmesini sağlar.


Diğer bir etkili yöntem ise zeytinyağıdır. Güneşten kuruyan ciltler için kullanılan bu yöntem çok eski çağlardan beri süregelmektedir. Işınların etkisi ile deride gerilmeler meydana gelir bu gerilmeleri en aza indirip cildi yumuşatmak adına da bu yağın kullanılması birey için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kullanım aşamasında güneş ışınlarının bedene değdiği yerleri zeytinyağı ile yağlayıp üzerine sıcak su ile ıslanmış havluyu koymak büyük etki yaratacaktır. Havlunun sıcaklığı geçtikten sonra ise cilde yavaş bir şekilde sürtüp temizleme de bitiş aşamasıdır.

Güneş yanıklarına iyi gelen ürünler arasında bulunan yoğurt halk arasında çok sık kullanılan ve bilinen bir yöntemdir. Güneş ışınlarının vurduğu bu bölgelerde işe yarar bir çözüm olan yoğurdu cildi yatıştırmak ve soğutmak için kullanabilirsiniz. Bu durumda yağsız yoğurt kullanmak kişi için daha iyi bir çözüm oluşturacaktır. Soğuk yoğurdu cilde sürüp 4 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayarak cildinizde oluşan ağrıları azaltabilirsiniz.Güneş yanıklarından kurtulmak için evde uygulayacağınız yöntemler içinde kesin kanıtlanmış öngörüler bulunmamakla birlikte etkili yollar olacağı da savunulmaktadır. Herhangi bir doktor tedavisinin yerini almayan bu yollar çeşitli aşamalardan geçmektedir. Yöntemlerin ilk bölümü 4 adet çay poşetininin ılık bir suya konması ile başlamaktadır. Çayın suya siyah rengini vermesi dahilinde poşetleri çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi için bir süre tanınır. Temiz bir kumaş parçasını çay dolu olan kabın içerisine batırıp güneş yanığının etkili olduğu bölgeler uygulanması dahilinde çekilen acının azalması adına bir işlem uygulanmış olunur. Gece uyku sırasında çay kaplanmış bezin ten üzerinde kalması kişi için çok daha olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında güneş yanığını olan kişilerin ilk aşamada uygulamasında fayda olan kısım da yaban mersini, domates ve kiraz gibi antioksidan olarak güçlü besinlerin tüketilmesi ile olur. Vücudun dehidrasyın riskini en az seviyeye indirip bireye yarar sağlamaktadır.

Güneş yanığı olan insanların aktarlardan temin edebileceği aynısafa çiçeği merhemi de etkili yollar arasındadır. Yeni yanık olma ihtimalinde bu merhemin yara üzerine sürülmesi gerekir. Ciddi yanıklarda bitkisel tedaviler bir kenara bırakılıp bir doktor ile görüşülmelidir.
 
Üst