'Güneydoğulu Kadının Çilesi Bitmiyor'

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
'Güneydoğulu Kadının Çilesi Bitmiyor'
güneydoğulu kadınlar kadınların çilesi güneydoğuda okuma yazma oranı kaç
'Güneydoğulu Kadının Çilesi Bitmiyor' Güneydoğu'da yaşayan evli kadınlar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 80'inin okuma yazması yok. Bazıları yaşadığı şehrin adını bile bilmiyor. Yarısına yakını çocuk yaşta anne olan kadınların yüzde 16'sı berdelle evlendiriliyor. Çoğu şiddete maruz kalıyor. Hatta bazen boğularak, taşlanarak öldürülüyor

Diyarbakır'da köyden mahalleye dönüştürülen 97 yerleşim biriminde evli 472 kadın üzerinde yapılan araştırma, kadınların yüzde 80'inin okuma yazma bilmediğini, yüzde 16'sının berdelle evlendiğini, yüzde 43'ünün de 14-18 yaş arasında doğum yaptığını ortaya çıkardı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) Sosyal Hizmet Uzmanı Halime Sarı Sabuncu, "Araştırmamız sırasında bulunduğu şehrin, köyün, mahallenin adını bile bilmeyen kadınlara rastladık" dedi.
Sabuncu'nun, bekar ve dul kadınları kapsam dışı bırakarak sadece evli kadınlarla yüz yüze görüşerek yaptığı "Kadının Sosyal, Ekonomik Durumu ve Aile İçindeki Yeri" konulu alan araştırmasında, kadınların yüzde 15.8'inin ilkokul, binde 4'ünün ortaokul mezunu olduğu, evli kadınların yüzde 63'ünün herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmadığı saptandı.

Yüzde 76'sının nikahı yok
Araştırmada, kadınların yüzde 58'inin görücü usulüyle, yüzde 16'sının "berdel"le evlendikleri belirlendi. Severek evlenenlerin oranı yüzde 21, resmi nikahı olmayanların oranı yüzde 76 çıktı.

Kadınların yüzde 45'inin eşi ve çocuklarının dışında kaynana, kayınpeder, görümce, kayınbirader, evli çocuklar ve eşleri ile birlikte yaşadığı anlaşıldı.

15 yaşın altında evlenenlerin oranı yüzde 30, 16-19 yaş arasında evlenenlerin oranı yüzde 41 çıktı.

14 yaşında anne oluyorlar
Araştırmaya göre, 14-18 yaş arasında ilk doğumlarını yapan kadınların oranı yüzde 43. Yüzde 44'ü 6 ve daha fazla çocuk sahibi.

Kadınların yüzde 36.7'si başlık parası alınarak, yüzde 16'sı berdel yöntemiyle, binde 2'si beşik kertmesi ile evlendirildi.

19 namus cinayeti işlendi
"Yakın çevrenizde töre cinayeti işlendi mi?" sorusuna kadınların yüzde 6.4'ü "evet" yanıtını verdi. Namus nedeniyle öldürülen kadınların sayısı 19 olarak belirlendi.
Öldürülen kadınlar 20-35 yaş grubu arasında yoğunlaşırken, öldürülme nedenleri "sevgilisine kaçma", "tecavüze uğrama", "gizli ilişki", "kıskançlık" ve "sebebi bilinmiyor" diye sıralandı.
Araştırmada, kadınların silahla vurularak, boğularak, damdan atılarak ve taşlanarak öldürüldüğü belirlendi.

'Kız çocuk niye okusun ki!'
"Yakın çevrenizde intihar olayları yaşandı mı?" sorusuna, kadınların yüzde 14'ü "evet" yanıtını verdi. İntiharların kadınlarda 20 yaş ve altında, erkeklerde 25 yaş altında yoğunlaştığı dikkat çekti.

Araştırmaya göre, okula gönderilmeyen kızların oranı yüzde 18, erkeklerin oranı ise yüzde 5. Aileler, kızlarını okula göndermeme nedeni olarak, "okulun olmaması", "okulun uzak olması"babasının izin vermemesi", "kız çocuk olması" ve "maddi sıkıntılar"ı gösterdi.
 
Üst