Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'den Batı'ya sitem

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ilişki içinde olduğu Batılı ülkelere sitem etti. Mihail Saakaşvili, dün Newsweek dergisinde yayınlanan röportajında, ''Bu eleştirilerin en can yakan kısmı ne mi? Gürcistan'daki eleştiriler nedeniyle kırılmıyorum ama, Batı'nın bu devrimi beklerken bizimle tüm ilişkilerini askıya almasını beklemiyordum'' dedi.

  Saakaşvili, ''Fransa'dan gelecek resmi bir heyet ziyaretini erteleme kararı aldı. Bir Türk şirketi planlanmış bir anlaşmayı 9 Nisan'dan sonraya erteledi. Bir Arap şirketi de 12 Nisan'a erteledi. Bu insanların nesi var? Biz, sokak gösterileri nedeniyle Paris ya da Strasbourg'a gitmekten vaz mı geçiyoruz?'' diye konuştu.

  İstifasını isteyenlerin büyük bölümünün, ''reformlar sonucu işsiz kalanlar olduğunu'' belirten Saakaşvili, yaklaşık 250 bin kişiyi ''kovduklarını'' ve bu insanların büyük bölümünün yeni ekonomik ortamda kendilerine yer bulamadıklarını bildirdi. Yolsuzluk ve suçla mücadele için binlerce insanı hapse attıklarını hatırlatan Saakaşvili, yalnızca Tiflis'te 8 bin kişinin ceza aldığını ve bugün istifasını isteyenlerin ''onların akrabaları'' olduğunu savundu.

  Saakaşvili, muhalefeti kimin desteklediği sorusuna, ''Paranın -milyonlarca dolarlık- büyük bölümü Rus oligarklardan geliyor. Bununla ilgili henüz kamuya açıklamadığım kanıtlarım var. Paranın, Rusya hükümetinin yönlendirmesiyle gelip gelmediğini ise bilmiyorum'' diye yanıt verdi.


  Rus hükümetinin, ''kendisinin görevi bırakmasından muhtemelen memnuniyet duyacağını'' belirten Saakaşvili, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ''Gürcistan'a yeniden saldırma düşüncesine destek vereceklerini düşünmediğini, ancak Rusya'daki kimi askeri yetkililerin, Rusya'nın ülkeyi işgal etmesine kendisinin neden olduğunu söylemek için bugün Gürcistan'a saldırmayı düşündüklerini'' kaydetti.
  'BUSH YÖNETİMİNDEKİ ABD'Yİ ÜLKÜLEŞTİRMİŞTİM'

  ABD'nin yeni başkanı Barack Obama ile bağlantı kurup kurmadığı sorusu üzerine Saakaşvili, şöyle konuştu:

  ''Evet, onunla telefonda görüştüm. Sorun bizimle ilgili değil, sorun bizim iç siyasetimizle ilgili. ABD'nin iç politikasıyla bütünleşmiştik. İktidar değişimi sırasında, ABD'de bir tür vakum oldu ve hiç kimse bizimle ne yapacağını bilmiyordu. Aralarında Fransa'nın da olduğu herkes, Gürcistan ile ne yapacağını belirlemek için Obama'nın ilkelerini açıklaması bekliyordu. Düşüncelerin, pragmatik politikaların üstünde olduğu (George) Bush yönetimindeki ABD'yi ülküleştirmiştim. Şimdi, pragmatik politikaların düşünceleri yönlendirdiği yeni bir zaman. Bu ABD'yi bozabilir, biliyorum.''

  ABD'deki en yakın arkadaşının John McCain olduğunu dile getiren Saakaşvili, ''Onun zaten Gürcü olduğunu söyleyebilirsiniz. McCain'in, 1 hafta içinde ya da yakın zamanda bizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Hillary Clinton, John Biden ve özellikle -öğretmenim olan- Richard Holbrooke ile iyi ilişkilerim var. Ondan çok önemli şeyler öğrendim'' dedi.

  Öte yandan, Gürcistan'da 9 Nisan'da başlayan protesto gösterilerine, Paskalya Haftası nedeniyle bugün ara vereceklerini ilan eden muhalefet, dün gece parlamento önündeki merkezlerine sivil giyimli hükümet güçlerinin saldırması nedeniyle öğleden sonra yeniden toplandı.

  Muhalefet güçleri, gece saatlerinde ''saldırıya geçen'' kimliği belirsiz bir grubun, basın için kurulan çadırdaki bilgisayarların ve diğer donanımı tahrip ettiğini, haber vermelerine karşın polisin olay yerine gelmediğini açıkladı.

  Liderler, gösterilere yarın yeniden başlanacağını ve Saakaşvili istifa edene dek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini yinelediler.


   
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'den Batı'ya sitem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sitem

  Sitem

  beni özlüyormuşsun öyle diyorlar kıs kıs gülüyormuş tuzak kuranlar sense besleyerek yalnızlığını kabul ediyormuşsun aldattığını beni soracak olursan hayli kırgınım kırgınlık bir yana bir de şaşkınım tek tek anlayarak hatalarımı sevmeye çalışıyorum yalnızlığımı işte ben böyle bir hal içindeyim aslında derin keder içindeyim bazen bilmeyerek ne yaptığımı iyi kötü güzel çirkin her biçimdeyim...
 2. GM Mihail Tal

  GM Mihail Tal

  1936�da Letonya�da doğdu. Satrancı 6 yaşında öğrendi. 24 yaşında Botvinnik�i yenerek en genç dünya satranç şampiyonu oldu. İnanılmaz ölçüde karmaşık ve cesur hamleleriyle ünlüdür. 1953�te ulusal usta, 1957�de uluslar arası büyük usta oldu. Başta 1988�de Kanada�da düzenlenen Dünya Yıldırım Satranç Şampiyonası olmak üzere birçok uluslar arası yarışmayı kazandı. Mihail Tal 1992�de öldü.
 3. Gürcistan

  Gürcistan

  Gürcistan Coğrafi Verileri Konum: Güneybatı Asya'da Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Rusya arasında yer almaktadır. Coğrafi konumu: 42 00 Kuzey enlemi, 43 30 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Güneybatı Asya Yüzölçümü: toplam: 69,700 km² Sınırları: toplam: 1,461 km sınır komşuları: Ermenistan 164 km, Azerbaycan 322 km, Rusya 723 km, Türkiye 252 km Sahil şeridi: 310 km İklimi: Ilıman ve...
 4. Georgia (Gürcistan) Kağıt Paraları

  Georgia (Gürcistan) Kağıt Paraları

  gürcistan parası georgia gürcistan paraları gürcü parası georgia 1919 - 100 Rubles 1993 - 10 Laris 1993 - 3000 Laris 1994 - 30000 Laris 1994 - 50.000 Laris 1994 - 500.000 Laris koleksiyon.org

Sayfayı Paylaş