1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gürcistan'da savaş

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Gürcistan Güney Osetya'yı ele geçirmede kararlı. Büyük bir askeri harekat başlattılar. Başkent kuşatma altında. Gürcistan birlikleri Güney Osetya'nın başkenti Shinvali'ye karşı bombardıman başlattı. Gürcü birlikleri başkenti sardığı ve kente doğru ilerledikleri kaydediliyor. Bu arada Kuzey Osetyalı ve Abhaz gönüllüler Güney Osetya'ya destek için savaşa katılıyor.

  Gürcü Bakan Temur Iakobashvili'ye gövre Gürcü birliklerinin ayrıca 5 Oset köyünün kontrolünü ele geçirdiklerini belirtti.


  Shinvali'deki bir Rus televizyonunun muhabiri olan Andrei Chistyakov, "enaz 15 kişinin öldüğünü söyleyebilirim. Bu kişilerin cesetleri evlerinin bahçesinde ya da sokaklarda" dedi.

  GECE YARISI TANK SALDIRISI


  Rusya haber ajansları ise Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoity'nin Gürcü saldırısının başarısız olduğunu söylediğini duyurdular.
  Rus Interfaks ajansı ise Gürcü birliklerinin gece yarısından sonra başkente karşı bir tank saldırısı başlattıklarını bildirdi.

  Kokoity Interfaks'a yaptığı açıklamada, TSİ 02.30 civarında "başkentin güney mahallelerine karşı bir tank saldırısı başladığını, şiddetli bir çatışmanın devam ettiğini" söyledi.

  SAVAŞ UÇAKLARI DA KATILDI

  Bu arada, Gürcistan savaş uçaklarının Güney Osetya güçlerinin mevzilerine saldırı düzenlediği ileri sürüldü.

  Interfaks'ın haberine göre, Rusya'nın bölgedeki barışgücü birliklerinin komutanı Marat Kulahmetov, Tkverneti köyündeki mevzilere karşı düzenlenen hava saldırısına 5 adet Rus yapımı Su-25 uçağının katıldığını söyledi.

  RUSYA'DAN ÇAĞRI

  Öte yandan Rusya, uluslararası topluluğun Güney Osetya'daki çatışmaları birlikte durdurmasını istedi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Malakhov tarafından Vesti-22 televizyonunda okunan bakanlık açıklamasında, "büyük kan dökülmesini ve yeni kurbanları önlemek için çok geç değil" denildi.

  Açıklamada ayrıca, "Rusya, Güney Osetya'da kan dökülmesini durdurmak ve barışı yeniden tesis etmek için çaba göstermeye devam edecektir" denildi.
  Sözcü, "umarız, yabancı ortaklarımız, yüzbinlerce kişinin kaderinin belirlendiği bu zor anda tarafsız kalmazlar. Gürcistan liderliği, karmaşık sorunları çözmek için uygar yolları kullanmaya geri dönmelidir" dedi.

  KUZEY OSETYALI VE ABHAZ GÖNÜLLÜLER GÜNEY OSETYA'YA GİDİYOR

  Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesi ve Abhazya'dan binlerce gönüllünün, Gürcistan kuvvetlerine karşı savaşmak için Güney Osetya'ya gitmek üzere yola çıktığı bildirildi.

  Interfaks ajansının haberine göre, Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinin Devlet Başkanı Taimuraz Mamsurov, "yüzlerce Kuzey Osetyalı Güney Osetya'ya gitmek üzere yola çıktı. Bu kişileri durduramayız ya da gitmelerini engelleyemeyiz" dedi.

  internethaber.com


   
Gürcistan'da savaş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sekigahara Savaşı

  Sekigahara Savaşı

  Edo-Tokugawa döneminin kurucusu askeri başbuğ Tokugawa İyeyasu'nun(1542-1616) Doğu Ordusu (東軍)'na karşı Toyotomi Hükümeti'nin geleceğinden kaygıya kapılan kumandan İşida Mitsunari'nin (1560-1600)Batı Ordusu'nun saldırısına uğradı. Tokugawa ilginç bir biçimde Şogun'un karısı tarafından dahi desteklenmekteydi. Savaş onun zaferi ve İşida'nın intiharı ile sonuçlandı.
 2. Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  Çanakkale Savaşından Savaş Hileleri

  şehirler savaşı hileleri sehirlersavasi hileleri şehirler savaşı hilesi okul savaşları hilesi DÜNYA SAVAŞ LİTERATÜRÜNE ''ÇANAKKALE GEÇİLMEZ'' DİYE KAZINAN ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA, ÜUTTEFIK GÜÇLERİN BAŞVURDUĞU SAVAŞ HİLELERİ ÇOK CAN YAKTI. ÇEKİLMENİN BAŞARILI SONUÇLANMASI İÇIN GERİDE TAKİP EİILMELERİNE KARŞI KONSERVE KUTULARINDAN OLUŞTURDUKLARI MAYINLAR BIRAKILDI. DENiZDE VE KARADA...
 3. Gürcistan'ın hava sahasında önemli limanlara bomba yağdırdı.

  Gürcistan'ın hava sahasında önemli limanlara bomba yağdırdı.

  Rus hava kuvvetlerinin, Gürcistan'ın Karadeniz'daki önemli limanı Poti'nin ardından Senaki'deki Gürcü askeri üssünü de bombaladı. Bu arada İnterfaks, bir kaç saatlik sessizliğin ardından başlayan silah çatışmaların Tshinvali'nin dış bölgelerinde devam ettiğini kaydetti. Kafkasya'da tansiyon giderek yükseliyor. Rusya, Gürcistan'ın hava sahasında önemli limanlara bomba yağdırdı.Gürcistan...
 4. Pers Savaşları

  Pers Savaşları

  pers yunan savaşları persler kimdir persleri kim yıktı spartalılar kimdir sparta nerededir Koloni devleti olarak kurulmuş Bodrum, Milas gibi büyük merkezlere sahip olan İyonya diğer devletlere karşı gücünü ve bağımsızlığını koruyacak durumda değildi ve M.Ö. 6. yüzyılda Pers İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdi. Bu kaos ortamında Yunanların kışkırttığı İyon ayaklanmaları birçok şehirde...
 5. Mute Savaşı

  Mute Savaşı

  Islâm devletinin Medine'de kurulmasindan sonra Müslümanlarla Rumlar arasinda yapilan ilk savas. Mûte, Sam bölgesine giren Belka yakinlarinda bir yerin adidir. Hz. Peygamber, Ashabtan Hâris b. Umeyr (r.a)'i Busra (Havran) Emiri Surahbil b. Amr el-Gassânî'ye Islâm'a davet mektubunu sunmak üzere yollamis, ama bu sahabi Gassanile tarafindan sehid edilmisti. Halbuki; "elçiye zeval yoktur"...

Sayfayı Paylaş