1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Gürteks Group'tan 61 milyon dolarlık yatırım

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  nurettin özkaya Gaziantep'te faaliyet gösteren Gürteks Group, 2008 yılını yatırım yılı ilan etti.

  Enerji, madencilik, inşaat ve sağlık sektörlerine girme kararı alan Gürteks, 2008 yılında toplam 61 milyon dolarlık yatırım yapacak.

  Karadeniz ve Doğu Anadolu'da 3 tane hidro elektrik santralı, İç Anadolu'da madencilik ve alçı tesisleri, Gaziantep'te diyabet hastanesi kuracak ve konut üretecek.

  Gürteks Group Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Özkaya, grubun iplik ticaretine 1970'li yıllarda başladığını ve 1980'de ilk işletmesini İstanbul'da kurduğunu, şu anda Gaziantep'te 3 tesislerinde her çeşit ipliği ürettiklerini ifade ederek, tekstilde aylık 3 bin ton üretim kapasiteleri olduğunu söyledi.


  Avrupa, Amerika, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya dahil 40'a yakın ülkeye ihracat yaptıklarını, 2007 yılı cirolarının 120 milyon dolar olduğunu bildiren Özkaya, şunları anlattı: “Tekstilde gelebileceğimiz en üst noktaya geldik. Gürteks markasını, dünyaya tanıttık. Şu anda tekstilde büyümeyi durdurduk. Yeni yatırım yapmadan, kapasiteyi koruyarak üretim çeşitliliğini artırıyoruz. Kahramanmaraş'ta teşvikten yararlanarak kurduğumuz tesiste de üretimi durdurduk, makineleri Gaziantep'e getirdik. Teşvikte umduğumuzu bulamadık.”

  Özkaya, 9 yıldır bir otomotiv firmasının Gaziantep bayiliği de yaptıklarını, düşük kar marjı ve aşırı rekabetten dolayı otomotiv sektöründen çekileceklerini belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu ay sonu itibariyle bayiliğimizi sona erdirip, özel servise devam kararı aldık. Buraya vereceğimiz sinerji ve emeği, yeni yatırımlara harcayıp daha da güçleneceğiz. 2008 yılını farklı sektörlerde atılım yılı ilan ettik. Düğmeye bastık. Özellikle enerji ve madencilikte, inşaat ve sağlık sektöründe ciddi yatırımlarımız olacak.”

  “ENERJİYE 32 MİLYON DOLARLIK YATIRIM”

  Türkiye'nin yaşadığı enerji açığını dikkate alarak sektörde yatırıma karar verdiklerini ifade eden Nurettin Özkaya, ilk yatırımlarının HES kurmak olduğunu açıkladı.

  Özkaya, şöyle devam etti:
  “Karadeniz'de enerji santralı kurmak için EPDK'dan lisans aldık. Şu anda ihale aşamasındayız. En uygun teklifi aldığımız firma ile sözleşmeyi imzalayıp, bir ay içinde santralın temelini atacağız. 18 ayda bitirmeyi planladığımız tesisin maliyeti 6 milyon dolar. Tesisten yılda 5.5 megavat enerji elde edeceğiz. İkinci yatırımımız da Karadeniz'de olacak. Fizibilitesi hazırlandı, bir ay içerisinde lisansını alıp EPDK'ya başvuracağız. 12 milyon dolara mal olmasını planladığımız bu santralın inşaatına bu yılın sonunda veya 2009 başında başlayacağız. Santral yıllık 8.7 megavat enerji üretecek.”
  Doğu Anadolu'da lisansı bulunan bir HES'i de devraldıklarını, bu tesisi devreye sokmayı planladıklarını belirten Özkaya, “14 milyon dolarlık yatırımla kurulacak olan santralden yılda 9 megavat enerji elde edilecek. Gürteks, üç yıl içinde enerji sektöründe yıllık 24 megavatlık üretim ve 32 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de ciddi bir güç olacak” dedi.

  “MADEN ÜRETİMİNİN TAMAMINI İHRAÇ EDECEĞİZ”

  Madencilikte dünyada büyük açık olduğuna, metal madenlere talebin arttığına dikkati çeken Özkaya, bu sektörde ilk yatırımlarının İç Anadolu'da olacağını söyledi.

  Yer altı zenginliği konusunda 20 yıldır faaliyet gösteren bir firmayla ortaklık anlaşması imzaladıklarını bildiren Özkaya, şunları kaydetti:

  “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından İç Anadolu'da 20'ye yakın yer altı zenginliği sahası için lisans aldık. Bu sektöre 6 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yapacağımız yatırımla şu anda mevcut olan tesisi 7 kat büyüteceğiz ve günlük 150 ton yer altı zenginliği üreteceğiz. Önümüzdeki aydan itibaren üretime başlayacağız. Elde edeceğimiz yer altı zenginliğinin tamamını ihraç edeceğiz. Hatta üreteceğimiz yer altı zenginliği şimdiden satılmış durumda. Pazar çok büyük.”

  Madencilikte ikinci yatırımlarının alçı üretimi olacağını, deneyimli bir firmayla ortaklık kurduklarını açıklayan Özkaya, “Alçı üretimi için 2'si bizim, 1'i ortağımızın lisanslı sahaları var. Buraya yaklaşık 9 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Sağlık, inşaat ve çimento sektörüne yönelik her türlü alçı üretimi yapılacak. Ağırlıklı olarak ihraç edeceğiz” dedi.

  “İNŞAATTA ATILIM YILI”

  Yıllardır inşaat sektörünün içinde dolaylı olarak yer aldıklarını ifade eden Nurettin Özkaya, “Bu yıl eski ortaklıklarımızı bitirip, kendi başımıza inşaata devem edeceğiz. Beylerbeyi Beykent ve İbrahimli bölgelerinde konut üreteceğiz. İki bölgede de araziler satın alındı, yatırım fizibilitesi yapılıyor” dedi.

  “DİYABET HASTANESİ AÇACAĞIZ”

  Nurettin Özkaya, 2008 yılındaki son yatırımlarının ise sağlıkta olacağını, Gaziantep'te ihtisas alanı diyabet olan tam teşekküllü bir hastane açacaklarını duyurdu.

  Özkaya, “Ekim ayında ön lisans için başvurumuzu yapıp, inşaata başlamayı planlıyoruz. 9 milyon avroluk bu yatırımı 2010 yılında bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  Türkiye'de ekonomiye güvendiklerini vurgulayan Özkaya, “2008 yılında enerji, madencilik, inşaat ve sağlık sektöründe yatırımlarımız toplam 61 milyon doları bulacak. Şu anda ekonomide yaşanan bu değişimler 8-10 yıl önce olsaydı büyük kriz çıkardı. Ekonomik istikrar büyük ölçüde sağlandı. Daha iyi olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
  Özkaya, gıda sektörüne yönelik de fizibilite çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

  Hürriyet


   
Gürteks Group'tan 61 milyon dolarlık yatırım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yarım milyon dolarlık elbiseler

  Yarım milyon dolarlık elbiseler

  Tokyo'da düzenlenen bir defilede, servet değerindeki elbiseler görücüye çıktı. Altınlarla süslü elbiselerin fiyatı 579 bin dolara kadar çıkıyor. Japonya'nın başkenti Tokyo, ilginç bir defileye ev sahipliği yaptıyor. Bunka Moda Okulu öğrencilerinin tasarladığı kıyafetler, inanılmaz fiyatlara alıcı bekliyor. Örneğin öğrencilerin tasarladığı bir erkek ceketinde tam 689 adet altın para...
 2. Kiler Holding'den 500 milyon dolarlık yatırım

  Kiler Holding'den 500 milyon dolarlık yatırım

  kiler kütahya kütahya kiler osmaniye osmaniye Perakende, enerji, inşaat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Kiler Holding, 2008 yılında 500 milyon dolarlık yatırım yapacak. Kiler Holding’in 2007 yılı faaliyet sonuçları ve 2008 yılı hedefleri Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda konuşan Kiler Holding CEO’su Ahmet Kacar, 2007 yılında 800...
 3. Keskinoğlu 28 milyon dolarlık yatırım yapacak

  Keskinoğlu 28 milyon dolarlık yatırım yapacak

  KESKİNOĞLU Grubu’nun, 2008’de yüzde 36 büyüme hedeflediği ve yıl sonuna kadar 28 milyon dolar yatırım yapacağı bildirildi. Keskinoğlu’nun, ileri işlenmiş piliç eti, kuluçka (civciv üretimi) ve Ravika zeytinyağı üretiminde yüzde 50 kapasite artışı, ayrıca yeni soya işleme tesisi ve organik gübre üretim tesisi için toplam 28 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtildi. Şirketten yapılan...
 4. IKEA'dan Bursa'ya 80 Milyon dolarlık yatırım

  IKEA'dan Bursa'ya 80 Milyon dolarlık yatırım

  Dünya genelinde franchise sistemiyle mobilya ve ev aksevarları mağazaları açan İsveçli IKEA, Türkiye’deki dördüncü mağazasını Bursa’da açtı. ’Dört yılda 4 mağaza ve 1500 çalışan’ hedefiyle Türkiye pazarına giren IKEA, böylece hedefini de gerçekleştirdi. Bursa Anatolium Alışveriş Merkezi’nin Birinci Fazını oluşturan Ikea Bursa Mağazası için yaklaşık 80 milyon dolarlık yatırım yapıldı....
 5. Türkiye'ye 300 milyon dolarlık yatırım

  Türkiye'ye 300 milyon dolarlık yatırım

  300 milyon dolarlık yatırım yapmak isteyen firma, Bakan Güler'le görüşmek için Bakan Çağlayan'ı aracı yaptı. Güneş panelleri alanında 300 milyon dolarlık yatırım yapmak isteyen dev bir Alman firması, Muş’taki Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan’a telefonla ulaştı ve Enerji Bakanı Güler’le görüşmek için destek istedi. Randevu jet hızıyla alındı... Küresel krize rağmen Alman ve Arap yatırımcılardan...

Sayfayı Paylaş