1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Gustav Klimt Resimleri

  Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  gustav klimt resimleri klimt resimleri gustav öpücük tabloları
  “Gustav Klimt, doğduğu 1862 yılından, öldüğü 1918 yılına kadar yüzyıl sonu (fin de siecle) Viyanası ile olabildiğince uyumlu bir yaşam sürdürmüş, bu dönemin tipik bir sanatçısı olmuştur. Kendisinin sanat hayatı üzerinden yüzyıl sonu Avusturyası’nın entelektüel ortamının ve toplumsal yaşamının izleri sürülebilir.”

  Klimt 14 Temmuz 1862'de, Viyana yakınlarındaki Baumgarten kasabasında, Ernst ve Anna Klimt'in ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Altın ve gümüş oymacısı olan babası, ailesini kıt kanaat geçindirebiliyordu. Klimt'in çocukluğu fakirlik içinde geçti.
  1876-1882 yılları arasında Viyana Uygulamalı Sanat Okulu'nda okuyan Klimt, mezun olduktan sonra kardeşi Ernst Klimt ve arkadaşı Franz Matsch ile birlikte duvar resimleri yaparak hayatını kazanmaya başladı. Kısa sürede ünü yayılan üçlü, pek çok kilise, müze, tiyatro ve devlet binasının iç süslemelerini yaptı. 1888'de Avusturya imparatoru I. Franz Josef tarafından liyakat madalyasıyla ödüllendirilen Klimt, 1892'de hem babasını, hem de kardeşi Ernst'i kaybetti. Aynı sıralarda tanıştığı genç moda tasarımcısı Emilie Flöge, Klimt'e hayatının sonuna kadar eşlik edecekti.
  1894'te Klimt Viyana Üniversitesi'nin büyük salonunun tavanını süslemekle görevlendirildi. Klimt'in 1900-1903 arasında tavan için sunduğu Medizin (Tıp), Philosophie (Felsefe) ve Jurisprudenz (Hukuk) adındaki üç resim, üniversite yetkililerince fazla radikal, karamsar ve *Sansür**Sansür**Sansür**Sansür**Sansür*grafik bulundu ve resimler tavana asılmadı. Büyük hayal kırıklığına uğrayan Klimt, bir daha devlet için iş yapmama kararı aldı. Bu arada Philosophie, 1900 Uluslararası Paris Fuarı'nda altın madalyaya lâyık görüldü. (Bu üç resim, birkaç kez el değiştirdikten sonra 1943'te Viyana'nın kuzeyindeki Immendorf Kalesi'ne getirilmiş, 1945'te Avusturya'dan çekilen Naziler'in çıkardığı yangında yokolmuşlardır.)
  1897 yılında Klimt, bir grup sanatçı ile birlikte, zamanın akademik sanat anlayışına karşı çıkan Viyana Sezession grubunu kurdu ve grubun ilk başkanı seçildi. Sezessioncular, kendi sergi sarayları ve Ver Sacrum (Kutsal Bahar) adındaki dergileri aracılığıyla, art nouveau anlayışını Viyana'da yaymaya çalıştılar. Klimt'in 1902'de Sezession sergi sarayının duvarı için yaptığı Beethoven Frizi, zengin sembolizmi ve zarif süslemeleriyle Klimt'in tarzını en iyi yansıtan eserlerdendir. Klimt, 1905'te bazı Sezession üyeleriyle anlaşamayarak gruptan çekildi.
  1900'dan itibaren Klimt, yazlarının çoğunu Salzburg yakınlarındaki Attersee gölünün kıyısında manzara resimleri yaparak geçirdi. En meşhur eserlerinden biri olan Öpücük resmini de 1907-1908 arasında burada yaptı.
  Klimt, 1908-1913 yılları arasında Prag, Dresden, Münih, Venedik, Roma ve Budapeşte'de pek çok sergi ve bienale katıldı, 1911'de Ölüm ve Yaşam adlı eseriyle Roma Dünya Fuarı'nda birincilik ödülü aldı. 1909-1911 arasında, mimar dostu Josef Hoffmann'ın Brüksel'de yaptırmakta olduğu Stoclet Palais adlı villanın duvar süslemelerini yaptı.
  Klimt, 6 Şubat 1918'de beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti ve Viyana'daki Hietzing mezarlığına gömüldü.
  Klimt'e ait beş resim, 2006 yılında açık artırmaya çıkarılmış ve çok yüksek fiyatlarla alıcı bulmuşlardır. Bunlardan Adele Bloch-Bauer I adlı portre, Haziran 2006'da 135 milyon dolara satılarak, dünyanın en pahalı resimlerinden biri olmuştur.


  < Konu Resmi..>


  Kurşunkalem ve Suluboya


  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>
  Karakalem


  < Konu Resmi..>  Karakalem


  < Konu Resmi..>  Karakalem

  < Konu Resmi..>  Karakalem  < Konu Resmi..>


  Karakalem
  < Konu Resmi..>  Guvaj

  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  Beyazlatılmış Kurşun ve Karakalem,Altın


  < Konu Resmi..>  Kurşun ve Karakalem,altın


  < Konu Resmi..>


  ÖPÜCÜK
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>  Piyana başında Schubert 1899

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>
   
Gustav Klimt Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi.

  Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi.

  Nobel Edebiyat Ödülü, ilk romanını tam 23 yaşında yazan Fransız kalem Jean-Marie Gustav Le Clezio'nun oldu. Bereketli kalem, bu ödüle gelinceye kadar ardında 40 dolayında kitap bırakmıştı.. 2008 Nobel Edebiyat Ödülü, Dün İsveç Akademisi jüri üyesi, sözcüsü ve edebiyat eleştirmeni Horace Eghdal'ın yaptığı açıklamayla, Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi. 40 dolayında...
 2. Klimt filim tanıtımı

  Klimt filim tanıtımı

  Bu film iki açıdan değerlendirilebilir!.. Resim sanatına ilgi duyanları özellikle de Klimt'i favori ressamları içinde tutanları ve bu konu üzerinde bilgi sahibi olanları memnun edecek çok başarılı bir biyografi anlatımıdır.Özellikle atölyede çalıştığı sahnelerde sanki bir tablonun fırça izleri ve renkleri vardır . Kalabalık diyalogların sahnelendiği anlarda, tartışmanın niteliği ve...
 3. İlker Kaleli Resimleri

  İlker Kaleli Resimleri

  ilker kaleli poyraz karayel resimleri, poyraz karayel ilker kaleli, ilker kaleli 2015 Ekranların yeni dizisi "Poyraz Karayel" izliyici tarafından oldukça beğeni topladı. Dizinin başrol oyuncularından İlker Kaleli dizide ki ismi ile Poyraz Karayel hayranları için kendisinin resimlerini sizler için paylaşıyoruz.

Sayfayı Paylaş