1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Güzel sözün Tesiri

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hayırlı ve güzel olan her tavrın ve her konuşmanın, neticesi de hayırlı ve güzel olacaktır. Bunun en güzel delillerinden bir tanesi, güzel sözün insan üzerinde meydana getirdiği neticedir. Güzel sözün tarifini: yumuşaklıkla söylenmiş, içerisinde şefkat ve merhamet hissedilen, karşıdaki şahsa değer veren, samîmi, akılcı, içinde hiçbir alaycılık, kırıcılık olmayan, tevazuyla söylenmiş hikmetli söz, şeklinde yapabiliriz.
  Böyle bir sözün en mühim hususiyeti ve güzel söz olduğunun en önemli alâmeti, karşıdakinin doğrudan kalbine tesir etmesidir. Güzel söz, muhatabın kalbine tesir ederek, vicdanını harekete geçirir. Onun doğru olanı kabul etmesini ve yanlış olanda diretmemesini kolaylaştırır.

  Güzel sözle anlatılan bir mevzuya insanlar, kolay kolay aksi tepki vermezler. Anlatılan konu kendi ideolojilerine aykırı olsa bile, kendisine bu mevzuyu takdim eden kişinin güzel sözlerle konuşmasından etkilenir ve belki de hayatlarında ilk defa tarafsız düşünerek, vicdanlarına başvururlar. Çünkü güzel ve hikmetli bir anlatım, insanların kalplerini yumuşatır. Onları fıtrî olarak iyi davranmaya ve iyi huylu olmaya yöneltir. Güzel sözlerle hitâp edilen bir insan, o güne kadar hiç ortaya çıkarmadığı iyi ve yumuşak başlı yönünü ortaya çıkarabilir. Çünkü güzel söz karşı tarafta bir sıcaklık, yakınlık ve sevgi uyandırır. Konuşan kişinin sözlerinden hissedilen merhamet, tevazu, samimiyet, dürüstlük ve akılcılık, muhataba itimat telkin eder.

  Güzel ve hikmetli konuşma herkese mahsus bir özellik olmadığı için. güzel sözlü bir insan hemen dikkat çeker. İnsanlar bu kişiyle konuşabilmek ve onun konuşmalarını dinleyebilmek için can atarlar. Böyle bir konuşmanın herkese mahsus olmadığını bildikleri için, bu kişinin akıl ve ahlâk olarak herkesten daha farklı olduğunu anlarlar ve güzel sözün sahibine karşı büyük bir hürmet hissi duyarlar.

  Samimi konuşan insanlar, karşı tarafı iknâ kabiliyeti yüksek olan insanlardır. Anlatılan konuyu bir başka kişiden dinlediğinde hemen karşı çıkıp, tartışmaya ve çekişmeye başlarken, aynı mevzuyu samimi ve hikmetli bir üslûpla anlatan bir insana karşı çıkmaya gerek görülmez. Hem anlatılanların doğru olduğu vicdanen tasdik edilir, hem de konuşan kişinin tavrından ve bu doğrunun ilk defa kabul edilmesinden dolayı küçük düşülmeyeceği görülür. Bu kişinin anlatımındaki hikmetten ve asaletten dolayı, insan tartışma çıkarmaya veya çekişmeye utanarak, kendi fikrini çok daha yumuşak başlı bir üslûpla dile getirmeye mecbur kalır.

  Güzel söz. katı. umursamaz, alaycı, tartışmacı, âsi, kibirli bir insanı, kısa süre içinde yumuşak başlı, uysal, mütevazı, vicdanlı bir insan hâline getirme gücüne sahiptir.

  Ancak burada anlatılan güzel söz. taklidi olarak elde edilebilecek bir konuşma şekli değildir. Çünkü güzel söz. edebî yönden kusursuz olan, fiili, faili tam yerinde, dil bilgisi kaidelerine tam olarak uygun, şiir gibi. romantik bir konuşmadan çok farklıdır. Güzel sözün karşı taraf üzerinde tesirli olabilmesi için, ilk önce konuşmada aklî muhakemenin (veya mâkuliyetin) hissedilmesi gerekir. Bu da ancak konuşan kişinin akıl sahibi olmasına bağlıdır. Konuşmada samimiyet ve tevazu hissedilmesi gerekir ki, bu da ancak konuşan kişinin gerçek mânâda samimi ve mütevazı olmasıyla mümkün olabilir. Dolayısıyla güzel konuşabilmek ancak yüksek bir ahlâka sahip olmakla mümkün olabilir ki, yüksek ahlâk ancak Allah'tan (c.c) korkan ve O'na iman edenlere mahsus bir özelliktir.

  Dolayısıyla dine karşı mücadele edenler. Müslümanların samimi anlatımlarından ve inançlarının hak olmasından kaynaklanan tesir gücünü bildikleri için, müminlerin her türlü anlatımlarını engellemeye çalışırlar. Allah (c.c) Kur'ân'da da. peygamberlerin insanlarla konuşmasını ve insanların onları dinlemesini engellemek için yapılan zulümlere dikkat çekmiştir. İnkârcılar, bilhassa peygamberlere yönelik asılsız dedikodular yayarak, halkın onlara yanaşmasını engellemeye çalışmışlardır. Ancak bunda muvaffak olamamışlar ve insanları onların etrafından uzaklaştıramamışlardır. Hattâ bununla da kalmayıp peygamberi insanlardan uzaklaştırmak için yaşadığı ülkeden sürmek isteyenler olmuştur.

  İşte bu; güzel sözün ve samimi konuşmanın insanlar üzerindeki gücünün tesiridir. Müslümanların tarih boyunca insanlar üzerinde kalıcı tesirler meydana getirmelerinin sebebi; Allah korkularından ve imanlarından kaynaklanan güzel tavırları, güzel konuşmaları ve güzel ahlâkları olmuştur.

  Şüphesiz müminlerin sözlerinin en büyük tesiri onların inandıklarını ve söylediklerini eksiksiz olarak uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Dünya tarihi, hep bir fikri veya bir fâziletli davranışı konuşan, ama konuştuklarını yaşamayan insanlarla doludur. Sürekli sahtekârları gören insanlar ise, söylediklerini bütün hayatında sergileyen bir kişiyi gördüklerinde, fıtrî olarak ondan etkilenir ve güven duyarlar. Zira insanın mayasında ve fıtratında bu güzellikleri alacak hassas merkezler vardır. Şayet bu merkezlerin üzerini Örten toz ve kirler biraz süpürülürse. insanların bu yönleri açığa çıkarılabilir. Cenab-ı Allah (c.c) âyetinde güzel sözü Kendisi'ne ulaştıranın salih amel olduğunu bildirmektedir:
   
Güzel sözün Tesiri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzel Sözler

  Güzel Sözler

  gülüm seni benimi kopardım Güzel Sözler Hadi gel tut ellerimi! Benimle meydan oku her çaresizliğe benimle uyu benimle uyan. Birlikte varalım onuncu aylara ben bir eylül sen bir haziran. Seni cok özledim. Seni her özledigimde kalbime bir yildiz cizdim. Seni ne kadar özledigimi bilmek istermisin? Sayende bir gökyüzüne sahibim canim! Uzaklıklar küçük sevgileri yok eder büyükleri ise...
 2. güzel sözler

  güzel sözler

  Özgürlük, içindeki duvarlarda gizlidir... Kendisi ile barışık olmayan herkese darılır... Herkes,kendi uçurumlarının derinliğine inanır... Yaşınız çok geçmeden hissettiğiniz yaşta olmayı öğrenin... İdeallerimiz çoğunlukla bize değil,yaşımıza aittir!... Yalnız kaldığında ağlayabilen bütün insanlar masumdur... İnsanları sevin,buna ihtiyacınız var... Kendini aşan herkes yarışın...
 3. Arkadaşliğin Güzel Sözleri

  Arkadaşliğin Güzel Sözleri

  . Bazi arkadaslariniz zaaflarinizi ogrenmeye calisir, bulur ve kullanir.. Bazi arkadaslariniz da zevklerinizi tespit eder,onlara hitap etmeye ugrasir. Bazi arkadaslariniz zayifliklarinizi gorur basiniza vurur.... Bazi arkadaslariniz da zayifliklarinizi bilir, ortmeye calisir.. Bazi arkadaslariniz hazlarinizi kullanarak, sizden menfaat bekler.. Bazi arkadaslariniz da...
 4. Güzel Sözler

  Güzel Sözler

  güzel sözler, mesajlar, kısa yazılar, kapak sözler burada Hoşuma giden birkaç sey; Seven ağlar,üzülür,hüzünlenir,endişelenir,sıkılır,bıkar, alttan alır,sorar,çok sorar, merakından sorar,özler,değer verir,biter,başlar ama sonununca kaybeder ve kaybolur,acılarıyla... ** "Sütten çıkınca bütün kaşıklar aktır. Önemli olan, içinden çıktığın sütü ak bırakmaktır..." ** Yola...
 5. Mustafa Sandal-Gülşen "Tesir Altında" Şarkısının Sözleri

  Mustafa Sandal-Gülşen "Tesir Altında" Şarkısının Sözleri

  mustafa sandal gülşen, tesir altında şarkısının sözleri, mustafa sandal gülşen tesir altında Sevgili melekler, Mustafa Sandal ve Gülşen'in düet yaptığı şarkı Tesir Altında dinleyicinin beğenisine sunuldu. Söz ve müziği Gülşen'e ait olan bu parçanın düzenlemesini ise Ozan Çolakoğlu yapmış. İşte Tesir Altında şarkısının sözleri... Güzel miydin, nasıldın, hep hayal meyal Tek bildiğim...

Sayfayı Paylaş