1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  H Sınıfı Ehliyet

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  h sınıfı ehliyet kimlere verilir h sınıfı ehliyeti kimler alabilir tipi ehliyet ehliyeti kimler alabilir alamaz 1. Kimler H sınıfı ehliyet alır?
  Cevap: Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak sakatlar.

  2. Gerekli belgeler nelerdir?
  Cevap: a) Sağlık Kurulu raporu (H sınıfı ehliyet alabilir raporu)(Rapor güncel olmalıdır, yani başvuru tarihinde alınması gerekir.)
  b) Sabıka kaydı (Savcılıktan temiz kağıdı)
  c) Diploma fotokopisi (Noter onaylı), (en az ilkokul mezunu olmak)
  d) 8 Adet fotoğraf

  e) İkametgah belgesi
  3. Dönem açılış tarihleri ve sınavları ne zamandır?
  Cevap: Dönem açılış ve sınav tarihleri M.E.B. tarafından OCAK 2003 tarihi itibarı ile yıllık takvim şeklinde belirlenecektir. Genellikle ayda bir dönem açılışı, iki ayda bir sınav şeklindedir. Kursiyerler trafik ve ilkyardım derslerinden sorumludurlar. Motor dersinden muaftırlar.

  4. Ehliyet ne kadar zamanda ve nasıl alınır?
  Cevap: Dört haftalık teorik ders süresi vardır. Geri kalan sürede de direksiyon eğitimi alınır ve sınav zamanı beklenir.

  5. H sınıfı ehliyeti olanlar hangi araçları kullanabilirler?
  Cevap: Özel tertibatlı, elden kumandalı veya otomatik vitesli araçlar kullanabilirler. Bunun belirleyicisi de alınacak Sağlık Kurulu raporudur.

  6. H sınıfı ehliyeti kullanma süresi var mı? Güncelleme söz konusu mu?
  Cevap: Bu ehliyeti ömür boyu kullanmak veya belirli aralıklarla güncellemek, alacağı Sağlık Kurulu Raporunda kesinlik kazanır. El veya ayakta ortopedik sakatlığı olanlar ve işitme engelliler H sınıfı ehliyeti ömür boyu kullanabilir.

  7. Ehliyeti olup da (B, E, C, AZ), herhangi bir kaza sonucu sakat duruma düşen bir kişinin almak isteyeceği H sınıfı ehliyette izleyeceği yol ne olmalıdır?
  Cevap: Böyle bir durumda yapılacak ilk iş H sınıfı ehliyet alabilir raporu almak olmalıdır. Rapor alındıktan sonra, daha önceden ehliyetini almış olduğu Trafik Tescil Bürosuna başvurması yeterli olacaktır. Kendisindeki mevcut ehliyet alınıp yerine H sınıfı ehliyet verilir. Ve bu işlemin sürücü kursları ile bir ilgisi yoktur.

  Not: Benden Size Tavsiye Ehliyet almak için sürücü kursu seçerken; firmanın -gerek eğitim aşamasında gerekse de direksiyon sınavı aşamasında- uygun donanımlı aracının olduğunu muhakkak teyit ettirin. Aksi halde istenmeyen sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.


  not:alıntıdır


   
H Sınıfı Ehliyet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ehlİyet Sinavi

  Ehlİyet Sinavi

  Ehliyet Sinavi Aşağıda ehliyet sınavlarında bugüne kadar sorulmuş en ilginç soruları bulacaksınız. Maalesef tüm sorular gerçektir. Bakın da gülün ağlanacak halimize. 1 - Aşağıdaki işlemlerden hangisi ilkyardımdır? a) Yaralanan kişiyi dövmek b) İtfaiye çağırmak c) Komşuları yardıma çağırmak d) Kanamayı durdurmak 2 - İlkyardım çantası aracın neresinde bulunmalıdır? a) Arka sağ...
 2. Ehliyet..

  Ehliyet..

  Rüyasında ehliyet aldığını gören kimse doğru yolda demektir. Amacına ulaşacak ve huzur duyacak demektir.
 3. ehliyet sınavı

  ehliyet sınavı

  ehliyet duasi ehliyet sınavı zormu almanyada sinav sorulari almanyada sinavi sinav sorulari almanya melekler temmuzda ehliyet alacak olan varmı bn yeni kursa yazıldım ya da daha önce almış olan varsa yazsın lütfen kolaymı zormu bnce bni biraz motor zorluyacakmış gbi geliooo :angel:
 4. H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

  H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

  H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır? Arkadaşlarım ben H Sınıfı Ehliyet almak istiyorum ama bu H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır bilmiyorum lütfen bilgi verin
 5. H Sınıfı Ehliyet Alımı İle İlgili Bilgiler

  H Sınıfı Ehliyet Alımı İle İlgili Bilgiler

  H Sınıfı Ehliyet Alınışı Engelli Kişiler İçin H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır Sevgili melekler, bu yazımızda H sınıfı ehliyetin nasıl alınacağı, gerekli evrak ve prosedür bilgilerini siz meleklerimiz ve sayın misafirlerimizle paylaşıyoruz :) 2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir. Şu andaki yönetmeliğe göre...

Sayfayı Paylaş