1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  H1 Programı

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  H1 vizesi ABD'ye "uzmanlık isteyen iş" alanlarında çalışmak üzere geçici olarak gelmek isteyen bireylere verilir. H1 programında "uzmanlık isteyen iş" kavramı, lisans, yüksek lisans veya eşdeğer bir eğitim sonrası kazanılmış uzmanlığın teoride ve pratikte uygulandığı bir iş dalı anlamındadır (mimarlık, mühendislik, tıp, hukuk, muhasebe gibi.)
  H-1 vizesine sadece Amerika'da bulunan, vergi numarası olan ("Internal Revenue Service Tax Identification Number") ve personel çalıştırabilen işveren konumundaki gerçek veya tüzel kişiler başvurabilirler. Başvuru Göçmen Bürosu (INS) ile iletişime geçerek gerçekleştirilir. Bu, H-1 vizesine sadece uzmanlık isteyen iş alanlarında hizmet veren, işçi çalıştıran iş sahiplerinin başvurabildiği anlamına gelmektedir, yani iş yeriniz sizin adınıza vize işlemlerini yapacaktır.

  H1 vizesi ile ABD’ye geçici olarak çalışmak üzere gelebilir ve çalışanların kazandığı haklardan yararlanabilirsiniz. H1 programında maaşlı staj programında olduğu gibi çalışma süresince herhangi bir rotasyon yoktur. Bu program staj programı değildir. Katılımcılar çalıştıkları yerde terfi hakkında sahiptir. Fakat bu tamamen kişisel başarıya bağlıdır. Çalışma sürenizin sonunda eğer iş vereniniz talep ederse daha uzun kalabilirsiniz ancak bu durum iş vereninizin size sağlayacağı özel anlaşmalarla mümkün olabilir. H1 programına katıldığınızda hayatınız boyunca geçerli olacak Social Security Number ve her türlü sağlık sorununuz için program süresince geçerli sağlık sigortasına sahip olursunuz.

  H1 vizesiyle çalışan kişilerin eşleri ve çocukları da başka tür bir vize ile A.B.D.’ye giriş yapmaları mümkündür. Ancak bu vizeyle çalışmaları mümkün değildir
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: H1 Programı
  H1 çalışma vizesine sahip çalışanların kazançları çalıştıkları alana ve ne derece kalifiye olduklarına bağlıdır. Çalışma süresi yasal olarak haftada 40 saattir. Haftada 40 saatti aşan çalışmalar mesai olup, ayrıca ücretlendirilmektedir. Elde edeceğiniz gelir tamamen sizin kişisel becerilerinize göre değişmektedir. Ancak yapılan işler uzmanlık gerektiren işler olduğu için geliriniz de herhangi bir çalışandan daha fazla olacaktır.

  ’Uzmanlık gerektiren iş"" kavramı, lisans, yüksek lisans veya alınmış eşdeğer bir eğitim sonrasında kazanılmış uzmanlığın, teoride ve pratikte uygulandığı bir iş dalı (mimarlık, mühendislik, tıp, hukuk, muhasebe) anlamına gelmektedir.

  Genellikle H1 vize sahipleri mimarlık, mühendislik, hukuk, bilişim sistemleri, muhasebe, genel işletme ve finans gibi uzmanlık alanlarında çalışmaktadır. H1 vizesi ile Amerika’da her yıl 88 bin uzman ve nitelikli çalışan kabul edilmektedir.

  H1 vizesi programıyla 10 aydan 3 yıla kadar Amerika’da çalışabilirsiniz. Üç yıllık süre sonunda, 2000 yılında yapılan yeni Amerikan Rekabetçiliği yasasına göre H1 vize süresini altı yıla kadar uzatmak mümkündür.


  Göçmen statüsünde olmayan dönemsel çalışanlara verilen H1 vizesinin başvurusunda gerekli olan tüm evraklar, US State Department tarafından onaylı, EduRehber’in temsilciliğini yürüttüğü ilgili vize sponsor organizasyonu tarafından sağlanmaktadır.
  Başvuru formunu temin ettikten sonra H-1 vizesini tasdik ettirmek için ABD Elçiliğine/Konsolosluğuna bizzat başvurmanız gerekir. H1 vizesinin onaylanma inisiyatifi ise tamamen ABD Elçiliğine/Konsolosluğuna aittir.

  H1 vize programı başvuru sürecinde aşağıdaki aşamaların izlenmesi önem taşır:

  · Adayın İngilizce CV'sinin programa uygunluğunun incelenmesi
  · Program koordinatörüyle İngilizce mülakatın yapılması
  · Başvuru formunun doldurulması
  · Ön kayıt ücretinin ödenmesi (500 USD)
  · Sözleşmenin imzalanması
  · Uygun pozisyonların araştırılması
  · İşverenlerle birebir mülakatın gerçekleştirilmesi
  · En uygun pozisyona yerleştirmenin yapılması
  · Katılım ücretinin kalan kısmının ödenmesi (1900 USD)
  · Vize süreci (EduRehber size H1 vizesi ile ilgili her türlü yardımı sağlamaktadır.)
  · Oryantasyon (Amerikan iş hayatı ve kültürü hakkında gerekli ön bilgilerin sunulması)
  · Program süresince EduRehber tarafından sınırsız danışmanlık hizmeti


   
H1 Programı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. H2B Programı

  H2B Programı

  H2B vizesi, Amerikan Hükümeti tarafından yabancı ülke vatandaşlarına sınırlı bir süre için verilen ‘çalışma vizesidir.’ H2B vizesinin göçmenlik niteliği yoktur. Çünkü asıl veriliş amacı işletmelerdeki sezonluk iş gücü açığını kapatmaktır. H2B vizesi ile ABD’ye geçici olarak çalışmak üzere gelebilir ve çalışanların kazandığı haklardan yararlanabilirsiniz. H2B programında maaşlı staj...
 2. Rojinname programı

  Rojinname programı

  kürtçe şarkılar ve anlamları kürtçe şarkıların türkçe anlamları ninniler ninni ninni sözleri TRT nin yapmış olduğu kürtçe programın sunuculuğunu ünlü şarkıcı Rojin yapıyor zaman zaman eleştirilere maruz kalan sanatçı bakalım neler diyor bu eleştiriler hakkında.... DERDİ PARA DEĞİL! TRT ŞEŞ’İN EN ÇOK REYTİNG ALAN PROGRAMINI YAPAN ROJİN, KÜRT KİMLİĞİ YÜZÜNDEN DAHA ÖNCE DEFALARCA SORUN...
 3. Metabolizma hızlandırma programı

  Metabolizma hızlandırma programı

  metabolizma hızlandırma metabolizmayı hızlandırmak Metabolizmanızı hızlandırarak yağ ve kalori yakıp istediğiniz şekilde ideal kiloya kavuşabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz işte hanımlar metabolizmanızı nasıl hızlandıracağınızın bilgileri Bedeninizdeki kas-yağ miktarı, beslenme ve spor, günlük yaşam aktivitesi alışkanlıklarınız metabolizma hızınızı etkiliyor. Uyguluyacağınız küçük...
 4. Koca Programı (süperrrrrrrrr)

  Koca Programı (süperrrrrrrrr)

  Erkek arkadaş paketinden hiç çıkmasak da olmaz ama ya koca programı işi bozmuş bayağı.Çok eğlenceli ve güzel bir yazı.:):) Değerli Teknik Servis, Geçen yıl aldığım "Erkek Arkadaş 5.0" programını "Koca 1.0 " seviyesine yükselttim. Ama tüm sistem performansları nda bir yavaşlama sözkonusu, özellikle "Erkek Arkadaş 5.0" bölümünde bulunan...
 5. Ümit Karan'dan Program Sürprizi!

  Ümit Karan'dan Program Sürprizi!

  ümit karan, ümit karan haberleri, survivor ümit karan Sevgili melekler, katıldığı Survivor yarışmasından sonra yıldızı iyice parlayan eski futbolcu Ümit Karan'a oyunculuk teklifleri yağıyor. Önceki gün Nişantaşı'nda arkadaşlarıyla yemek yiyen Karan, mekan çıkışı gazetecilere bundan sonraki projelerinden bahsetti.. Arkadaşlarıyla yemek yediği kafeden çıkışta Porsche marka otomobiline...

Sayfayı Paylaş