Haftanın Kitapları

Ce: Haftanın Kitapları

Sis Kelebekleri


Nazlı Eray
Merkez Kitaplar
Fiyatı: 19 YTL

ROMAN

Nazlı Eray’ın otobiyografik özellikler taşıyan romanı ''Sis Kelebekleri'', hastalık sürecinde inatla yaşama ve düşlerine sarılan, iyileşme yolunda günden güne adımlar atarken yaşam serüveninden kopmayan bir kadının öyküsünü anlatıyor. Kitapta güncel tarih, hayal ve gerçek iç içe geçmiş durumda.

Bir yanda sisler içindeki Sinop Cezaevi, bir yanda Mamak çöplüğünden yeraltı insanlarının dünyasına açılan yarık; diğer yanda dedesi Tahir Lütfü Tokay’ın izini süren, iyileşme savaşı veren katıldığı seçimlerde bürokrasinin içinde kendine yer açmaya çalışan bir kadın dünle bugün, düşle gerçek arasındaki duvarların yıkıldığı bir romanda buluşuyor. Kitap, bunları anlatırken yazarı Nazlı Eray’ın aktif politikada yer almasından ötürü çoğunlukla politik göndermeler de içeriyor.
 
Ce: Haftanın Kitapları

Rolkesen


Milinia Black
Okuyanus Yayıncılık
Çeviri:perran Fügen Özülkü,
Deniz Pehlivaner
Fiyatı: 18, 50 YTL
ROMAN

Milliena Black’ın yeni romanı ''Rolkesen'', modern ilişkilerin sırlarını ve yalanlarını su yüzüne çıkarıyor. İkili ilişkilerin gerçekle yalanın iç içe girdiği oyunlarını ortaya koyuyor. Kitap, dışardan bakıldığında kusursuz gözüken bir hayata sahip olan bir adamın yaşadığı çelişkileri konu alıyor. ''Rolkesen''in ana karakteri Reginald Brooks çok mutlu bir hayat sürerken aile hayatıyla ilgili sırlarının ortaya dökülmesi ile her şey tepetaklak oluyor ve aslında herkesin rol yaptığı anlaşılıyor.
 
Ce: Haftanın Kitapları

İhanet Yılları

Ülkü Tamer tarafından derlenen İhanet Yılları isimli kitap +1 Kitap yayıncılık tarafından satışa sunuldu

Kitap, Nixon zamanında Amerikalı sinemacılara karşı yürütülen cadı avını anlatıyor. Bu cadı avını yürütmek amacıyla kurulan Anti-Amerikan Faaliyetleri Tespit Komitesi Genel Sekreteri J. Parnell Thomas’ın faaliyetler sonucu, 1951 yılına kadar iki dava sonuçlandı ve iki yüze yakın kişi Amerikan sinemasından uzaklaştırılmış oldu. Ülkü Tamer’in bu derlemesi, soruşturma kapsamında ifade veren sinemacıların anlatımlarına yer veriyor. Kitabın ilgi çeken yanı sadece bu ifadeler değil, Tamer’in aynı zamanda ifadeler ve isimler arasında kurduğu bağlantılar.

Fiyat: 12,50 YTL
 
Ce: Haftanın Kitapları

"Anne Neden Ben"

İşitme kaybıyla başlayan sağlık sorunları, bugün gözlerinin de görmemesiyle büyüyen 29 yaşındaki Murat Kefeli, 1 yıla sığdırdığı 2 kitabıyla "gören gözlere, işitip de duymayan kulaklara sahip birçok insanın" yapamadığını, azmiyle hayata geçiriyor.


Antalya’nın Belek beldesinde yaşayan ve 6 yıl önce iyi bir gazeteci olmak isterken önce işitme sonra da görme kaybıyla sessiz ve karanlık bir dünyaya adım atan Murat Kefeli, yolunu, yazdığı kitaplarla aydınlatıyor.

Kefeli’nin, bu yıl yazdığı "Anne Neden Ben" adlı kitabı okuyucuyla
buluşurken, ikinci kitabı "Hayal Adası"nı tamamlayan genç yazar, üçüncü kitabı "Penceremden Gökyüzüne Sarkarken" üzerine çalışıyor. "Tek çıkış yolum yazmak" diyen ve edebiyatta kalıcı olmak isteyen Kefeli, hastalığına uzun zaman tanı konulamaması nedeniyle verdiği mücadeleyle de dikkati çekiyor. Görmemesine rağmen bilgisayar kullanan, ailesiyle anlaşabilmek için yeni bir alfabe geliştiren genç yazar, kendisini geliştirmek için sürekli yazıyor.
 
En Yeni Kitaplar

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun "İnsan ve Devlet", sanatçı Füsun Önal’ın "Hayatımdan Sayfalar/Şöhretistan" ve Murat Çulcu’nun "İngiliz Esir" isimli kitabının da aralarında bulunduğu birçok kitap, satış noktalarındaki yerini aldı.

E. Tümgeneral Osman Pamukoğlu, "İnsan ve Devlet" isimli kitabında, insan, devlet, politik liderlik ve demokrasi konularını evrensel olarak inceledikten sonra Türkiye’de devlet, cumhuriyet ve demokrasi anlayışı ile bugün yaşanan Türkiye’yi değerlendiriyor. Kitapta ayrıca, Türk ulusu ve devletine yönelik öncelikli tehlike olarak görülen terör örgütünün silahlı gücü ve siyasal gelişimi, Orta Doğu’da yürütülen emperyalizm ve Avrupa Birliği ile Irak’ın kuzeyinde Kürt devleti kurma girişimi ele alınıyor.


Murat Çulcu’nun kaleme aldığı "İngiliz Esir" adlı kitap ise 5 ayrı makaleden oluşuyor. Makalelerden birinde, "Kut-ül Ammare"de esir edilen İngiliz Generali Townshend’in, yakın dostu Rauf Orbay ile birlikte Mondros Mütarekesi’ndeki rolü anlatılıyor.


Coşkun Genel’in kaleme aldığı "İsrail ve ABD’den PKK’ya Vaadedilmiş Topraklar" adlı kitap, terör örgütü ve onun dış destekçilerinin neler yapabileceğini anlatan kurgu ve belge özelliği taşıyor.


Pop müzik sanatçısı Füsun Önal’ın "Hayatımdan Sayfalar/Şöhretistan" isimli kitabında da sanatçının şöhret yolculuğu, sohbet havasında anlatılıyor.


Bu hafta piyasaya çıkan kitaplar arasında ayrıca Ilgın Olut’un "Küfkedisi", Ferzende Kaya’nın "Uzun Roman Mehmed Uzun Portresi", İsmail Bilgin’in "Elveda Balkanlar,
Unutulan Vatan" adlı romanları ile Mehmet Yaşın’ın "Turuncu Kuş" adlı şiir kitabı da bulunuyor.


Yabancı kitaplar


Aharon Appelfeld’in "Demir Raylar" adlı romanında, anne ve babasının Naziler tarafından öldürülmesine tanık olmasından sonraki süreç anlatılıyor.

Kaliforniyalı yazar Cody Mcfadyen’in ilk romanı "Gölge Adam"da da, kocası ve kızı bir seri katil tarafından öldürülen FBI ajanı Smokey Barrett’ın hikayesi ele alınıyor.


Terrence Real’in kaleme aldığı "Evliliğin Yeni Kuralları" adlı kitapta, kadınlara, istedikleri ve hak ettikleri samimi ilişkiyi yaratabilecekleri etkili bir dizi yöntem sunuluyor.
 
Ce: Haftanın Kitapları

Marketing Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu, ''Yönetimde Mükemmelliği Arayanlara'' isimli kitabının tanıtımını geçtiğimiz haftalarda, Beyoğlu’ndaki Garage İstanbul’da yaptı

Kitap tanıtımına Memet Ali Alabora, Halil Ergün’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Tanıtım gecesinde Günseli Özen Ocakoğlu’nun 11 yıl boyunca mükemmelliği arayanlardan esinlenerek hazırladığı kitaptan Memet Ali Alabora ve Halil Ergün bazı bölümleri konuklara okudu.
 
Ce: Haftanın Kitapları

Mehmet A. Civelek'ten Kumsaldaki Silinmeyen İzler

Bu kitaptaki hikayeler, İskenderun'un geçmişine dönmek için belleğin derinliklerinde kazılan bir zaman tünelinde yapılan ve yaklaşık üç sene süren bir yolculuk sonucunda yazıldı


Andre Malraux'dan İnsan Yazgısı

Baştan sona merakla, tutkuyla okuyacağınız bu romanda, gerilimi bütün çarpıcılığıyla aktararak; bu umutsuz savaşıma girişmiş insanların acılarını, sevinçlerini, umutlarını, kısacası yazgılarını bin bir ayrıntıyla süslemeyi başarmıştır Malraux


ve Italo Calvino'dan Örümceklerin Yuvalandığı Patika

Gerek yazar olmanın gerek okur olmanın profilini değiştiren, İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Calvino'nun ilk kitabı Örümceklerin Yuvalandığı Patika, İtalya'da yayımlanışından 60 yıl sonra ilk kez Türkçede...
 
Ce: Haftanın Kitapları

Betty Smith'den Bir Genç Kız Yetişiyor

1943'te yayımlanan bu kitap, 70 yıl sonra yeniden okurlarıyla buluşuyor. Hikaye, Brooklyn'in yoksul bir mahallesinde yetişen 11 yaşındaki Francie Nolan'ın öyküsüe başlıyor. Annesi katı ve gerçekçi bir kadın, babası hoşgörülü ve eğlenmeyi seven bir adam olan Francie, sevgi olgusunu, çocuk özlemi çeken teyzesinden öğrenir. Açlığın ne olduğunu, kuruşların değerini çok küçük yaşta kavrar.

Bir Genç Kız Yetişiyor; her genç kızın ve her anne-babanın okuması gereken bir klasik. Romanda aile dokusunu, sevginin sınırlarını, masumiyetin yitirilişini ve bilginin doğuşunu hissedeceksiniz...
 
Ce: Haftanın Kitapları

Hayatımdan Sayfalar Şöhretistan

Bu kitabın yazarı Füsun Önal. 1980'li yılların ünlü şarkıcısı. Hayatını romanlaştırdığı kitabında kronolojik bir sıralama yok. Sohbet havasında laf lafı açmış, konudan konuya, hoş bir muhabbet havasında anlatılmış. Sahne ve ekran gerisindeki hayatını merak eden hayranları için oldukça güzel bir kitap. Aynı zamanda neşeli bir dili olduğu için de eğlendirecek bir anlatımı var.

Yayınevi: İnkılap Yayınları
 
Geri
Üst