1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hakkarİ

  Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] HAKKARİ

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 9.521 km²

  Nüfus: 172.479 (1990)

  İl Trafik No: 30

  Derin ve uzun Zap Vadisi'nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu'nun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran - Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.

  İLÇELER

  Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, 350emdinli ve Yüksekova'dır.

  NASIL GİDİLİR

  Karayolu: Van-Hakkari arası 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile aşılabilmektedir. Bu güzerg226;h üzerinden karayolu ile büyük kentlerimize otobüs seferleri vardır.

  Otogar Tel : (+90-348) 351 24 76

  Havayolu: Hakkari'nin havayolu ile ulaşımı Van ilinden sağlanmaktadır. Aynı zamanda Van-Hakkari arasındaki mesafe düzgün asfalt yol ile sağlanmakta 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Hakkari'ye ulaşılmaktadır.

  GEZİLECEK YERLER

  Kiliseler

  Halil Kilisesi

  Hakkari'ye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.

  Medreseler

  Meydan Medresesi

  Hakkari merkez Biçer Mahallesi'nde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari'nin en önemli anıtsal yapısıdır.

  Mezarlıklar

  Kırmızı Kümbet Mezarlığı

  Gülereş Baba Mahallesi'nde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından ziyaret edilen ve kutsal bilinen yerlerden birisidir.

  Köprüler

  Taş Köprü

  350emdinli ilçe merkezine 15 km., Nehri'ye 1,5-2 km. mesafede 350emdinli deresi üzerinde kurulmuştur.

  Kuş Gözlem Alanı

  Dicle Havzası

  Yüksekova

  İl: Hakkari

  İlçeler: Yüksekova

  Yüzölçümü: 24900

  Rakım: 1925 m

  Koruma: Hayır

  Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, plato

  Kuş Türleri: Çayır delicesi (15 çift) popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır.

  Diğer Gezilecek Yerler

  Kaya Resimleri

  Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan "Geveruk" ve "Tirşin" yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur.

  COĞRAFYA

  Hakkari ili doğuda İran, güneyde Irak, batıda 350ırnak, kuzeyde de Van illeri ile çevrilidir. Yüzey şekillerinin ana çatısını oluşturan dağlar, batı-doğu doğrultusunda yüksek bir kabartı şeklinde uzanırlar. Güneydoğu Toroslar yayının bu ildeki uzantılarına Hakkari Dağları adı verilir.

  İlin en büyük düzlüğü Yüksekova'nın kuzey ve doğusundaki dağların yamaçlarından doğan Nehil Çayı'nın oluşturduğu Yüksekova'dır. Bununla beraber yüksek dağların doruklarında ve doruğa yakın yerlerde çok sayıda göl vardır bunların içinde en önemlisi Gelyana Gölü'dür.

  Hakkari'de karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır.

  TARİHÇE

  Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.

  NE YENİR

  Yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye sayılabilir.

  NE ALINIR

  Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.
   
Hakkarİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hakkari gelenek ve görenekleri

  hakkari gelenek ve görenekleri

  şemdinli düğünleri hakkari gelenekleri hakkari gelenek ve görenekleri hakkarinin gelenek ve görenekleri hakkarinin gelenekleri HAKKARİ ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ DOĞUM VE SÜNNET ADETLERİ Doğum hayata atılan ilk adimdir. Her doğum ailenin akrabaların ve soyun sayısını artırır. Akraba ilişkilerinin çok siki olduğu ve aşiretsel yapının...
 2. Hakkari 3,4'lük deprem

  Hakkari 3,4'lük deprem

  Hakkari'nin Geçitli köyünde 3.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 05.35 sıralarında merkez üssü Hakkari'nin Geçitli köyü olan 3.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi. haber7
 3. Ters Laleler - Hakkari Laleleri

  Ters Laleler - Hakkari Laleleri

  hakkari güzelleri hakkari ters lale ter lale ters lalesi Dünyada bir benzeri daha bulunmayan ve anavatanı “Dağların Kenti” olarakta bilinen ilimizde yetişen Ters Lale, dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir. Kan kırmızı, göz kamaştırıcı rengiyle kadife hassaslığındaki çiçeği ile estetik görünümlü tersliğiyle adeta bir doğa harikasıdır. Ters Lalenin asıl önemi; “endemik bir tür...
 4. Hakkari Tarihi, Geçmişten Günümüze Hakkari

  Hakkari Tarihi, Geçmişten Günümüze Hakkari

  hakkari tarihi Hakkari ilinin tarihi yapısıyla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum arkadaşlar eğer sizde ilin tarihi yapısını merak ediyorsanız konu tam sizlik konu:tik: Hakkari adı, eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran’a doğru uzanan yörelere yerleşmiş “Hakkar” kabilesinin isminden gelmektedir. Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bölge adı “Hakkariye” olarak geçmekte...
 5. Hakkari Genel Bilgiler

  Hakkari Genel Bilgiler

  Hakkari ilinin genel bilgileri özellikleri nasıl gidilir?gidip ne yapmadan ne alınmadan dönülmez neleri meşhur hepsiyle ilgili bilgiler konu içinde arkadaşlar:) GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 9.521 km² Nüfus: 172.479 (1990) İl Trafik No: 30 Derin ve uzun Zap Vadisi'nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu'nun en ırak illerinden biridir. Türkiye...

Sayfayı Paylaş