Halı bakımı ve kullanım önerileri

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Halı bakımı ve kullanım önerileri
Halı seçimi kadar onun nasıl kullanılması gerektiği bakımı da çok önemli.Gerektiği gibi koruyamazsanız beğendiğiniz halınızı gözden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz:dil:


-Halı üzerinde zamanla oluşan tozların iplik (hav) aralarına girmesini engellemek için belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

-Elektrik süpürgesi ile ipliklerin (havların) yatış yönüne doğru yavaşça süpürünüz. Kesinlikle çırpma, sert bir cisimle dövme işlemi yapmayınız.
-Uzun süre güneş ışığında bırakmayınız.

-Rutubetten koruyunuz.

-Ağır eşyaların altında kalan halının ezilmesi durumunda o bölge fırçalanmalı ve elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

-Halınızı evcil hayvanların tuvalet atıklarından koruyunuz, asit içeren atıklar halınızda kalıcı hasarlar yapabilir.

-Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

-Halı üzerine dökülen katı leke yapıcıları bir stapula yardımı ile zaman kaybetmeden halının yüzeyinden alınız.

-Halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcıları kağıt havlu ile zaman kaybetmeden emdiriniz.

-Temizlik anında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

-Halı ile temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelecektir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeye belirecektir. Bu sebeple leke çıkartma işlemi birkaç kere tekrar edilmelidir.

-Leke çıkartma işleminde halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır. Leke silinirken, lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Bu şekilde lekeyi dağıtmadan temizleyebilirsiniz.

-Leke çıkartmak için kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının dokusuna zarar vererek çürümesine ve renklerin solmasına neden olacaktır.

-Halı temizliği sırasında fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

-Lateks tabanlı halı, zemini tuttuğundan dolayı kaymaz. Ev kazalarına sebebiyet vermez. Bu tip halıların serileceği zemin mutlaka kuru olmalıdır. Lateks tabanı uzun süreli güneş ışığına maruz bırakmayınız.

-Halınızda çamaşır suyu, deterjan, sirke,…v.b malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.

-Halınızda ilmik çekmeyin, çıkmış olan ilmikleri halı yüzeyinden kesiniz.
 
B

beklenenbebis

Forum Okuru
teşekkürlerr bilgilerine
 
Üst