1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdılar

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturan 17 kişilik bir “şebeke” ortaya çıkarıldı. Şebeke elemanlarının, Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdığı tespit edildi.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği görevlileri, Halkbank Büyük Sanayi Şubesi'nden “küçük, orta boy işletme (KOBİ) kredisi” adı altında, örgütlü bir şekilde dolandırıcılık olayının gerçekleştirildiğini tespit ederek, Mart 2007'de bir çalışma başlattı.

  Projeli olarak yürütülen ve “Arapsaçı” adı verilen çalışma kapsamında Mehmet Ç, Mahmut Ç, Yüksel K, Gürkan K, Atila D, Tahir U, Musa G, Salih S, Tamer K, Arif A, Halil A, Ufuk Y, Kerim G, Tahsin Ç, Haydar Ö, Ali A. ve Günfer S. gözaltına alındı.
  Bu kişilerin Şanlıurfa ve Adana illerinden işsiz kişileri Ankara'ya getirdikleri ve Maltepe semtinde tuttukları evlere yerleştirdikleri belirlendi.

  Şebeke elemanlarının muhtarlıktan aldıkları ikamet belgeleriyle iş yeri belgesi hazırladıkları, vergi dairesinde mükellef gibi göstererek, oda başkanlıklarına kayıt yaptırdıktan sonra kooperatiflerdeki işbirlikçileri aracılığıyla ticari kredi aldıkları ortaya çıkarıldı.

  Zanlıların işsiz kişiler adına kağıt üzerinde kurdukları işletmeler adına 25-30 bin YTL arasında KOBİ kredisi aldıkları saptandı. Suç örgütünün 300 kişi adına bankadan 6 milyon YTL civarında kredi dolandırıcılığı yaptıkları belirlendi.

  Gözaltına alınan kişiler arasında bankanın yolsuzluk yapıldığı dönemdeki şube müdürü Tamer K, bir oda başkanı Atila D, Cumhuriyet Vergi Dairesinde memur olarak görev yapan Gürkan K, bankanın istihbarat görevlisi Tahir U. bulunuyor. Olayın ortaya çıkmasından sonra kaçtığı belirtilen bir oda başkanının da arandığı kaydedildi.

  Yakalanan kişilerle birlikte bir adet ruhsatsız tabanca, 70 adet fişek, 1 adet kuru sıkı tabanca, 50 adet kaçak cep telefonu, bin 500 adet CD ele geçirildi. Yapılan incelemeler sonucu, zanlıların çocuk ve hayvan istismarına yönelik CD çoğaltarak, piyasa sürdükleri belirtildi.

  Emniyet Müdürlüğünde sorguları tamamlanan zanlılar, mahkemeye gönderildi.


  AA


   
Halkbank'ı 6 milyon YTL dolandırdılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sayısal'da 3 milyon YTL heyecanı

  Sayısal'da 3 milyon YTL heyecanı

  Sayısal Loto'da büyük ikramiyenin bu hafta 3 milyon YTL'ye yaklaşması bekleniyor. Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklamaya göre, Sayısal Loto'nun geçen hafta yapılan çekilişinde 6 bilen bulunmadığı için, 1,5 milyon YTL'yi aşan büyük ikramiye bu haftaya devretti. Devirle birlikte Sayısal Loto'nun Cumartesi günü yapılacak çekilişinde, 6 bilenlere dağıtılacak ikramiyenin yaklaşık 3 milyon...
 2. Ziraat Bankası'nın karı 2.3 milyon YTL

  Ziraat Bankası'nın karı 2.3 milyon YTL

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Bankanın karının 2007 yılında önceki yıla göre yüzde 12 oranında artarak 2 milyar 351 milyon YTL’ye ulaştığını bildirdi. Çağlar, son dört yıldır sektörün en çok kar eden bankası olarak yeni bir rekora imza attıklarına dikkat çekti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, düzenlediği basın toplantısı ile 2007 yılı faaliyet sonuçlarını...
 3. Telekom 398.6 milyon YTL net kár açıkladı

  Telekom 398.6 milyon YTL net kár açıkladı

  Türk Telekom’un, 2008 yılı ilk çeyreğinde 398 milyon 653 bin YTL net kár elde ettiği bildirildi. Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin 2008 yılı ilk çeyreğinde satış gelirleri, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artarak, 2 milyar 423 milyon YTL’ye ulaştı. Faaliyet kárı yüzde 24’lük artışla 666 milyon YTL oldu. Şirketin, 2007 yılının ilk çeyreğinde 514 milyon 820 bin YTL...
 4. Albaraka Türk 58.5 milyon YTL kár etti

  Albaraka Türk 58.5 milyon YTL kár etti

  ALBARAKA Türk Katılım Bankası, yılın ilk 6 ayında, net kárını yüzde 86 oranında artırarak 58 milyon 540 bin YTL’ye çıkardı. Albaraka Türk’ten yapılan açıklamaya göre, bankanın vergi öncesi kárı 73 milyon 878 bin YTL olarak gerçekleşti. Vergi karşılığı ayrıldıktan sonra bankanın net kárı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 artışla 58 milyon 540 bin YTL’ye yükseldi. Albaraka Türk’ün...
 5. 100 Milyon YTL Türkiye Tanıtımına

  100 Milyon YTL Türkiye Tanıtımına

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin 2009 yılı reklam kampanyasına 100 milyon YTL bütçe ayırdıklarını açıkladı. Türkiye’nin yeni yüzü manken Tülin Şahin’in katıldığı toplantıyla 2009 hedeflerini açıklayan Ertuğrul Günay, destinasyon odaklı tanıtım anlayışıyla İstanbul, Antalya, Muğla ve Kapadokya’nın bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de gelecek yıl ön plana...

Sayfayı Paylaş