Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı yutmak

Uzman SühaN

Administrator
Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı yutmak
hamileyken doğum kontrol hapı kullanma,gebeyken doğum kontrol hapı kullanma,hamilelikte doğum kontrol hapının zararları,gebelikte doğum kontrol hapının sakıncaları,hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı kullananlar,hamilelikte doğum kontrol hapı kullanımının zararları hakkında bilgiler

d.jpg


Soru: Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kaldım.Hamile kaldığımın farkında olmadığım için yaklaşık olarak bir ay daha doğum kontorol hapı kullandım.Kullanmış olduğum haplarin bebeğime zararı olmuşmudur.
Cevap: Sağlıklı bir gebelikte doğum kontrol hağı ile korunuyorsanız gebe kalmadan 3 ay önce hapların kullanımının kesilmesi uygundur.Fakat bazen hap kullanırkende hamile kalınabilir.İstatistik olarak, doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalanlarda , bebekte sakatlık riskinin yüksek olduğuna dair bulgu yoktur.Bu konuda endişelerinizi gidermek için doktorunuza başvurmanızda fayda va


Korunma amaçlı doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalanlarda gebelikte buna bağlı bir problem izlenmemiştir.
Bu tür hastalar genellikle kutu bittikten sonra adet görmediklerinde gebeliği fark ederler. Bu şekilde gebeliği ilk ay farkedene kadar doğum kontrol hapı kullananlarda bebekte anomali riskinde artış izlenmemiştir
Gebelik boyunca aylarca çok fazla sayıda kutu doğum kontrol hapı içmisseniz bu durumda ilaca bağlı yan etkiler meydana gelebilir. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte ertesi gün hapı
Ertesi gün hapları yüzde yüz koruma sağlamaz. Ertesi gün hapını kullandığı halde hamile kalanlarda bebekte anomali artışı izlenmemiştir (kaynak). Hamileliğin ilerleyen aylarında ertesi gün hapı içmisseniz (progesteron hapları) yan etkiler konusunda doktorunuza danışmalısınız.
 
B

Buse0006

Forum Okuru
Esimle korunmasiz iliskide bulunduk ama ben bgun kadin dogum hapina basladim döllenme olduysada engeller falan diye yorumlar okudum yani hamilelik olmaz dimi
 

Uzman SühaN

Administrator
Doğum kontrol hapı adet kanamasının başladığı ilk gün alınır. Fakat kanamanın ilk 5 günü içinde alınmaya başlanması durumunda da etkili olur. ( sadece ilk kutuya başlarken adet kanamasının ilk 5 günü içinde hap alımına başlanır. ) Önerilen zaman dilimlerinde kullanmaya başladıysanız gebe kalmazsınız.
 
S

Süm Süm Süm

Forum Okuru
Merhaba ben doğum kontrol hapına ilk başladığımda adetim in ilk günü aşladım 1 paketi bitirdim 2.paketi yarıldım bu arada da benim adetim 2 hafta sürdü ve ben kontrol hapı dan zannedip hapı almayı bıraktım (ne kadar bıraktım bilmiyorum sanıyorum 3 4 gün belki de 5 ) sonra doktora gittim ve hapımı değiştirdim doktor bana başka bir hap verdi ona da başlayalı 10 gün oluyor ve bugün korunmasız ilişkiye girdim hamile kalma riski var mı acaba. Ara verdiğim 4-5 güne rağmen düzenli kullandığım 10 gün işe yaramış mıdır?
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kesinlikle yaramıştır. Öyle 4 -5 günden hiç bir şey olmayacaktır. Zira diyelim ki düzenli kullandınız ve bebek için bıraktınız ilacı diyelim. O zaman bile hemen yani ilk ay hamile kalmanız baya zor. Risk olduğunu düşünmüyorum. Sevgiler sunuyorum.
 
Üst