1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.549
  Beğenilen Mesajlar:
  2.312
  Ödül Puanları:
  113

  hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz ve “keşke imkanım olsa da yapabilsem” veya “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de, bir türlü bunu yaşama geçiremediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de, bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde, büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle, korkusunu daha da büyütür.
  Gebelik ve annenin gebelik öncesi hazırlık döneminde sağlıklı beslenmesi, bebeklerdeki gelişmeyi olumlu olarak etkilemektedir. Gebelerde beslenme yetersizliğinin azaltılması ile kısa veya uzun dönemde çocuk gelişimi üzerinde olumlu sonuçlar elde edilir.

  Gebe kadınlara yapılan dengeli beslenme uygulamalarıyla; protein, demir ve folik asit takviyeleri ile yeni doğan bebeklerdeki özürlülük durumunun üçte bir oranında azaldığı; ileri yaşlarda şeker hastalığı, şişmanlık, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kanser gibi sorunların daha nadir görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme, sağlıklı nesiller yetiştirmenin birinci ve en önemli şartıdır.

  Gebelik ve doğum sonrası kadının beslenmesinde temel amaç:

  • Kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak, vücuttaki besin öğelere yedeğini dengede tutmak.

  • Bebeğin normal büyümesi, gelişmesi ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ile besin öğelerini tam olarak karşılamak.

  Gebelikte kadının normal metabolizmasına ek olarak, fetal büyümenin eklediği değişiklikler vardır. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme çok önemlidir ve özenli olmayı gerektirir.

  Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz anda neler yapmalısınız?

  • Daha önceden kullandığınız ilaç varsa bırakın. Doktorunuza danışana kadar da hiçbir ilaç, ağrı kesici ve bunlar gibi ilaçlar kullanmayın.

  • Yemek saatlerinizi düzene koyun. Her gün benzer saatlerde üç ana öğün ve üç ara öğün tüketmeye özen gösterin.

  • Beslenme alışkanlıklarınızı olumlu yönde değiştirmeye başlayın.

  • Panik yapmayın ve hiçbir şey için acele etmeyin.

  Sağlıklı ve doğru beslendiğinizden emin olmak

  Her gün düzenli olarak:

  • 5 temel besin grubundan besin tükettiğinizden emin olun. Örneğin; her şeyi yiyebiliyorsunuz ama süt, yoğurt ve ayran tüketmiyorsanız, yanlış bir beslenme şekliniz var demektir.

  • Her gün düzenli olarak 2,5–3 litre su içmeye özen gösterin.

  • Çay, kola, kahve gibi kafein içeren içecekleri günde 2 fincandan fazla tüketmemeye çalışın.

  Her hafta düzenli olarak:

  • En az 2 gün balık tüketmeye çalışın. Balığı ızgara veya buğulama tekniği ile pişirin. Taze balık olmasına dikkat edin.

  • En az 1 gün kuru baklagil (mercimek, kuru fasulye, nohut vb.) tüketmeye özen gösterin.

  • Haftada en az üç kez, kuru meyve (kuru kayısı, kuru incir, kuru erik) tüketmeye çalışın.

  • En az 2–3 gün yağsız kırmızı et tüketin; çünkü gebelikte daha fazla demir ve proteine gereksiniminiz vardır. Kırmızı et vücudumuzun kullanabildiği en kaliteli demir ve protein kaynağıdır.

  Gebelik dönemine özel beslenme ilkeleri

  • Yemeklerinizi azar azar ve sık sık yiyin.

  • Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlama sularını dökmeyin.

  • Yemeklerde iyotlu tuz kullanın.

  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) probleminiz varsa, yemekleri tuzsuz veya az tuzlu hazırlayın.

  • Besinleri satın alırken, taze besinleri tercih edin. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinler seçmeye gayret edin.

  • Besinlerinizde çeşitlilik, denge ve ölçü sağlayın.

  • Günde en az 8-10 bardak su için.

  • Kemik sağlınız için, D vitamini gereksiniminizi düzenli olarak güneşlenerek karşılayın. Sabah veya öğleden sonra güneşini günde 10–20 dakika; el, yüz ve kol bölgenize doğrudan gelecek şekilde değerlendirin. Bu yolla aldığınız D vitamini, tüm gereksiniminizi karşılamaya yeterlidir.

  • Her gün düzenli olarak yürüyüş yapın.

  • Yemeklerde zeytinyağı kullanmaya çalışın. Katı margarin, iç yağı ve kuyruk yağı kullanmayın. Et ile pişirilen yemeklere ayrıca yağ ilave etmeyin.

  • İçeriği, nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen ve içindekiler listesi ambalajında yer almayan besinleri tüketmeyin.

  • Posa içeren besinleri ihmal etmeyin. Taze sebze ve meyveler, öğütülmemiş taneli tahıllar, kuru baklagiller posa içeren ve çok sağlıklı besinlerdir.

  • Sigara ve alkol kullanmayın. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Pasif içicilik bebeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Aysen Arıcan   
hamilelik döneminde sağlıklı beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı beslenme sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek demek

  Sağlıklı beslenme sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek demek

  zeki bebek için ne yemeli gebelikte bebeğin zeki olması için bebeğin olması hamileyken ne yemeli bebek doğurmak Dünyanın en güzel duygusu olarak tanımlanan annelik duygusunu ilk defa ya da tekrar tadıyorsunuz. Uzun, zorlu ve aynı zamanda keyifli bir 9 aydan sonra bebeğinize kavuşacaksınız. En büyük arzunuz ise, her anne gibi sağlıklı ve zeki bir bebek dünyaya getirmek. Peki, gebelik...
 2. Sağlıklı gebelik için dengeli beslenme

  Sağlıklı gebelik için dengeli beslenme

  dengeli beslenme listesi dengeli beslenme yemek listesi hamile yemek sabah öğle akşam Çocuğunuzun bedensel ve zihinsel gelişmesi büyük ölçüde bu dönemde başlar. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmeniz hem kendinizin, hem de doğacak bebeğinizin sağlıklı olması için çok önemlidir. Bunun için uzmanlarca hazırlanan aşağıdaki önerilere dikkat etmelisiniz. Günde iki kibrit kutusu peynir, en az 2...
 3. Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı ?

  Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı ?

  gebelik döneminde beslenme gebelik döneminde beslenme menüsü Uzun bir süreç olan gebelik döneminde bazen anneler huzursuz olabilirler melekler :) Bunun sebebi ne tür bir beslenme düzenini uygulayacakları konusunda kararsız kalmaları, bebeğim yeterince besleniyor mu sorusunu sürekli kendilerine sorup, telaş etmeleridir. Bu yazımızda bu korkularınıza bir son veriyor ve gebelik döneminde...
 4. Hamilelik Döneminde Beslenme hakkında merak edilenler burada

  Hamilelik Döneminde Beslenme hakkında merak edilenler burada

  Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli Merhaba Sevgili Melek'ler, daha önce hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlara bir çok yazımızda değinmiştik. Bu kez da gebelik döneminde beslenme hakkında bilgiler sunuyor ve bütün hamile üyelerimizi ve misafirlerimizi bu sayfamıza davet ediyoruz. Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden...
 5. Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

  Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

  emzirme döneminde beslenme, emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı, anne sütünü arttırmak için Bebeğiniz için en sağlıklı besin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüdür. Fiziksel ve ruhsal açıdan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesini istiyorsanız onu anne sütünden mahrum etmemek adına doğru ve bilinçli bir şekil de beslenmeniz gerekiyor. Emzirme dönemin de en sağlıklı beslenme...

Sayfayı Paylaş