gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.322
  Beğenilen Mesajlar:
  2.275
  Ödül Puanları:
  113

  hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz ve “keşke imkanım olsa da yapabilsem” veya “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de, bir türlü bunu yaşama geçiremediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de, bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde, büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle, korkusunu daha da büyütür.
  Gebelik ve annenin gebelik öncesi hazırlık döneminde sağlıklı beslenmesi, bebeklerdeki gelişmeyi olumlu olarak etkilemektedir. Gebelerde beslenme yetersizliğinin azaltılması ile kısa veya uzun dönemde çocuk gelişimi üzerinde olumlu sonuçlar elde edilir.

  Gebe kadınlara yapılan dengeli beslenme uygulamalarıyla; protein, demir ve folik asit takviyeleri ile yeni doğan bebeklerdeki özürlülük durumunun üçte bir oranında azaldığı; ileri yaşlarda şeker hastalığı, şişmanlık, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kanser gibi sorunların daha nadir görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme, sağlıklı nesiller yetiştirmenin birinci ve en önemli şartıdır.

  Gebelik ve doğum sonrası kadının beslenmesinde temel amaç:

  • Kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak, vücuttaki besin öğelere yedeğini dengede tutmak.

  • Bebeğin normal büyümesi, gelişmesi ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ile besin öğelerini tam olarak karşılamak.

  Gebelikte kadının normal metabolizmasına ek olarak, fetal büyümenin eklediği değişiklikler vardır. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme çok önemlidir ve özenli olmayı gerektirir.

  Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz anda neler yapmalısınız?

  • Daha önceden kullandığınız ilaç varsa bırakın. Doktorunuza danışana kadar da hiçbir ilaç, ağrı kesici ve bunlar gibi ilaçlar kullanmayın.

  • Yemek saatlerinizi düzene koyun. Her gün benzer saatlerde üç ana öğün ve üç ara öğün tüketmeye özen gösterin.

  • Beslenme alışkanlıklarınızı olumlu yönde değiştirmeye başlayın.

  • Panik yapmayın ve hiçbir şey için acele etmeyin.

  Sağlıklı ve doğru beslendiğinizden emin olmak

  Her gün düzenli olarak:

  • 5 temel besin grubundan besin tükettiğinizden emin olun. Örneğin; her şeyi yiyebiliyorsunuz ama süt, yoğurt ve ayran tüketmiyorsanız, yanlış bir beslenme şekliniz var demektir.

  • Her gün düzenli olarak 2,5–3 litre su içmeye özen gösterin.

  • Çay, kola, kahve gibi kafein içeren içecekleri günde 2 fincandan fazla tüketmemeye çalışın.

  Her hafta düzenli olarak:

  • En az 2 gün balık tüketmeye çalışın. Balığı ızgara veya buğulama tekniği ile pişirin. Taze balık olmasına dikkat edin.

  • En az 1 gün kuru baklagil (mercimek, kuru fasulye, nohut vb.) tüketmeye özen gösterin.

  • Haftada en az üç kez, kuru meyve (kuru kayısı, kuru incir, kuru erik) tüketmeye çalışın.

  • En az 2–3 gün yağsız kırmızı et tüketin; çünkü gebelikte daha fazla demir ve proteine gereksiniminiz vardır. Kırmızı et vücudumuzun kullanabildiği en kaliteli demir ve protein kaynağıdır.

  Gebelik dönemine özel beslenme ilkeleri

  • Yemeklerinizi azar azar ve sık sık yiyin.

  • Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlama sularını dökmeyin.

  • Yemeklerde iyotlu tuz kullanın.

  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) probleminiz varsa, yemekleri tuzsuz veya az tuzlu hazırlayın.

  • Besinleri satın alırken, taze besinleri tercih edin. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinler seçmeye gayret edin.

  • Besinlerinizde çeşitlilik, denge ve ölçü sağlayın.

  • Günde en az 8-10 bardak su için.

  • Kemik sağlınız için, D vitamini gereksiniminizi düzenli olarak güneşlenerek karşılayın. Sabah veya öğleden sonra güneşini günde 10–20 dakika; el, yüz ve kol bölgenize doğrudan gelecek şekilde değerlendirin. Bu yolla aldığınız D vitamini, tüm gereksiniminizi karşılamaya yeterlidir.

  • Her gün düzenli olarak yürüyüş yapın.

  • Yemeklerde zeytinyağı kullanmaya çalışın. Katı margarin, iç yağı ve kuyruk yağı kullanmayın. Et ile pişirilen yemeklere ayrıca yağ ilave etmeyin.

  • İçeriği, nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen ve içindekiler listesi ambalajında yer almayan besinleri tüketmeyin.

  • Posa içeren besinleri ihmal etmeyin. Taze sebze ve meyveler, öğütülmemiş taneli tahıllar, kuru baklagiller posa içeren ve çok sağlıklı besinlerdir.

  • Sigara ve alkol kullanmayın. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Pasif içicilik bebeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Aysen Arıcan


   
hamilelik döneminde sağlıklı beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı Beslenme

  Sağlıklı Beslenme

  BESLENME Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması,...
 2. Okul döneminde beslenme

  Okul döneminde beslenme

  okul döneminde beslenme okul çağında beslenme oyun döneminde okula gidenler için diyet Okullar açıldı ve çocuklarımız okula başladı. Çocukların okulda başarılı olabilmesi için beslenmenin çok büyük etkisi var.Onların beslenmesini ihmal etmemeli ve mutlaka vitaminli besinlere ağırlık verip onları okula öyle göndermeliyiz.Peki okula giden çocuklar için en faydalı besinler nelerdir? işte cevabı...
 3. Hamilelik Döneminde Beslenme hakkında merak edilenler burada

  Hamilelik Döneminde Beslenme hakkında merak edilenler burada

  Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli Merhaba Sevgili Melek'ler, daha önce hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlara bir çok yazımızda değinmiştik. Bu kez da gebelik döneminde beslenme hakkında bilgiler sunuyor ve bütün hamile üyelerimizi ve misafirlerimizi bu sayfamıza davet ediyoruz. Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden...
 4. Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

  Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

  emzirme döneminde beslenme, emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı, anne sütünü arttırmak için Bebeğiniz için en sağlıklı besin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüdür. Fiziksel ve ruhsal açıdan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesini istiyorsanız onu anne sütünden mahrum etmemek adına doğru ve bilinçli bir şekil de beslenmeniz gerekiyor. Emzirme dönemin de en sağlıklı beslenme...
 5. Sağlıklı bir gebelik süreci için nasıl beslenmeli?

  Sağlıklı bir gebelik süreci için nasıl beslenmeli?

  Gebelik, anne adayı olmak, eşine ve kendine benzer bir canlıyı vücutta taşımak çok özel ve sorumluluk isteyen bir süreçtir. Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılıdır. Annenin gebelik öncesi fiziksel gelişimini tamamlamış olması, besin depolarının yeterli olması ve doğum yaşı, hem bebeğin hem de...

Sayfayı Paylaş