Hamilelik sırasında diyet yapmayın

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Hamilelik sırasında diyet yapmayın
Kadınların hamilelik sürecinde uyguladıkları diyetin, çocuklarının obez olup olmayacağı konusunda önemli bir etken olabileceği ifade edildi.
Yeni Zelandalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, hamilelikleri sırasında kötü beslenen anne adaylarından doğan çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kilo almasının daha muhtemel olabileceğini ortaya koydu.
Auckland Üniversitesi bilim adamları, fetüsün anne rahminde çevreye uyum sağlama şeklinin, ilerleyen yaşlarda alacağı gıdalara göstereceği tepkiyi belirleyebileceğini söyledi.
Araştırma ekibine başkanlık eden Prof. Peter Gluckman, rahimde besleyici maddelerin az olması halinde, fetüsün hayatının geri kalan bölümünde gıda temininin az olacağına şartlanabileceğini ve metobolizmasının vücuttaki yağı korumak ve depolamak yönünde çalışabileceğini ifade etti.
Araştırmada, fetüsün bu şartlanmasının yetişkinlik döneminde obeziteye yol açabileceği ayrıca kalp ve şeker gibi hastalıklara da yakalanma riskinin daha yüksek olabileceği belirtiliyor.
Prof. Gluckman, araştırmanın, genetik olarak birbirine benzeyen kişilerin hayatlarının geri kalan bölümlerinde niçin önemli derecede farklı metabolizmalara sahip olduğunu açıklamaya da yardımcı olabileceğini kaydetti.
Fareler üzerinde yapılan deneylere dayanan araştırmanın Yeni Zelanda'daki Ulusal Büyüme ve Gelişme Araştırma Merkezi ile İngiltere'deki Southhampton Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirildiği belirtildi.
 
Üst