1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  hamilelikte oluşan çatlaklara yüzmenin faydaları!

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte yüzmenin faydaları hamilelikte oluşan çatlaklara bitkisel çözüm yürüyüşün faydaları yüzmenin badem yağının çatlaklara Her anı heyecan dolu geçen hamilelik sürecinde anne adayları bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Bulantı, kramplar ve bel ağrıları; gebelikteki şikayetlerin en başında başında gelir. Oysa alacağınız basit önlemlerle çok daha rahat bir hamilelik yaşayabilirsiniz....

  Anne olmak için heyecanla bekleyen hamile kadınları birtakım sağlık sorunları rahatsız edebiliyor. Hamilelik sürecinde anne adaylarında en sık karşılaşılan sorunları ve çözüm yollarını, Bahçeci Kadın Sağlığı Kliniği'nden Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Dr. Hande Akbaş, 'Bebeğim ve Biz' dergisinin ekim sayısında şöyle özetliyor:

  1 Kabızlık: Hamilelik sırasında gelişen hormonal değişikliklerden tüm sindirim sistemi etkilenir. Tüm bağırsak hareketleri, hamilelikte salgılanan progesteron hormonu sebebiyle yavaşlar.
  Öneriler: Bol lifli gıdalar tüketilmeli, yeterli miktarda sıvı alınmalı ve düzenli egzersiz yapılmalı.

  2 Kramplar: Bacak krampları, hamileliğin son aylarında sık görülür. Krampların başlıca sebepleri; hamilelikte az hareketten kaynaklı kan dolaşımındaki değişiklikler, ayaklara binen yük artışı, bebeğin damar ve sinirlere baskısı.
  Öneriler: Egzersiz yapılmalı, uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı, bol sıvı alınmalı ve kramp başladığında ayaklara masaj yapılmalı, ılık havlu ile ısı uygulanmalı. Kalsiyumdan zengin beslenmeli. Örneğin; günde en az 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve bol peynir yemeli. Vitamin ve mineral desteği alınmalı.
  3 Bulantı ve kusmalar: Hamilelikte sık görülen bulantı ve kusmalar, hamilelerin yüzde 80'ini etkiler. 'Helicobacter pylori' denilen bir bakterinin etken olabileceği konusunda birtakım teoriler ortaya atılmış olsa bile, gerçek neden tam olarak bilinmiyor.
  Öneriler: Diyette değişiklik yapılabilir, gerekirse psikolojik destek alınabilir. Sabahları galeta veya tuzlu yiyecekler tüketmek de bulantıları azaltabilir.

  4 Cilt değişiklikleri: Hamilelikte değişen hormon seviyeleri sonucunda ciltte birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Yüzde bazen renk koyulaşabilir. Güneşte bu renk daha da koyulaşabilir. Ancak tüm bu değişiklikler, hamilelik bitince kaybolur. Hamilelerde memelerde ve özellikle belde kaşıntı olabilir. Bu durum cildin gerilmesine bağlıdır.
  Öneriler: Cilt değişikliklerini azaltmak için cilt öncelikle hep temiz tutulmalı. Güneşten daima korunmalı. Aşırı kilo almamaya özen gösterilmeli. Cilt devamlı nemlendirilmeli. Pamuklu ve çok sıkmayan giysiler giyilmeli. Çatlaklar; yüzme ve yürüyüş gibi sporlar yapılarak azaltılabilir. Karın, kalça ve bacaklara badem yağı veya kremlerle, özellikle de yatmadan önce düzenli masaj yapılmalı.

  5 Varisler: Varisler, cilt altından gözükebilen genişlemiş damarlardır (venlerdir). Genellikle bacaklarda mavimor renkte görülür. Hamilelikte büyüyen rahmin, bazı venlere bası yapması sonucu artan progesteron seviyeleri, ayaklardaki venleri genişletebilir. Ailede olması, çoğul hamilelikler, aşırı kilo artışı ve uzun süre ayakta kalma; bacaklarda varis gelişme ihtimalini artırır. Eğer hamilelikten önce varisler yoksa, genellikle doğumdan sonra gerilerler.
  Öneriler: Sık egzersiz yapılmalı, aşırı kilo almaktan kaçınılmalı, fırsat buldukça ayaklar yerden yükseltilmeli, gerekirse uygun varis çorapları giyilmeli.

  6 Kansızlık: Anemi yani diğer bir adıyla kansızlık; hamilelikte genellikle demir eksikliğine bağlı olarak görülür. Bebeğin anneden aldığı demirin ve vücutta su tutulmasının artması, demire olan ihtiyacı da artırır.
  Öneriler: İçeriğinde demir olan besinler alınmalı; et, yeşil sebzeler, kiraz, kayısı, badem, kuru baklagiller ve pekmez, demir yönünden zengin besinlerdir.

  7 Bel ağrıları: Hamilelikte bebeğin büyüyüp baskı yapmasıyla ve hem bebeğin hem de fazla kiloların ağırlığıyla, bel ağrıları oluşabilir. Genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülür; bebeğin büyümesiyle başlayabilir veya artabilir.
  Öneriler: Yürüyüş ve bel kaslarını güçlendiren egzersizler yapılmalı.


   
hamilelikte oluşan çatlaklara yüzmenin faydaları! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik sonrası oluşan çatlaklar için doğal yöntem

  Hamilelik sonrası oluşan çatlaklar için doğal yöntem

  cocoa butter belly cream Cocoa Butter Belly Cream kullanın kızlarrr,oluşumunu engellediği gibi iyileşmesinide sağlıyor
 2. Gebelikte Oluşan Çatlaklar ve Önleme Yöntemleri

  Gebelikte Oluşan Çatlaklar ve Önleme Yöntemleri

  Selam Gebişler ve Gebiş kalmak isteyenler, Gebeliğimiz süresince kilomuza,yediğimize,içtiğimize,uykumuza vs. çok dikkat ediyoruz.Bebeğimiz için yaptığımız onca şey sonucunda kuzularımız büyüyor.Fakat onlar büyürken bazı annelerin vücudun da kalıcı izler bırakabilirler.Bu izlerin bir kısmı rahatsız edici olmazken bir kısmı derin çatlaklara dönüşür ve doğum sonrasında rahatsız edici bir görüntü...
 3. Hamilelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabilir??

  Hamilelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabilir??

  Cilt, hamilelik sırasında kilo almaya bağlı olarak, alt dermal tabakasındaki kollajen ve elastin liflere zarar verebilecek şekilde hızla gerilir. Dokular incelir, hassaslaşır ve tıbbi adı “Stariae Gradvidarum” olan cilt çatlakları meydana gelir. Araştırmalar, anne adaylarının % 66’sının, ciltteki gerilme nedeniyle oluşan izlerden rahatsızlık duyduklarını göstermektedir. Bu nedenle, özellikle...
 4. Gebelikte Karında Oluşan Çatlaklar

  Gebelikte Karında Oluşan Çatlaklar

  gebelikte oluşan çatlaklar hamilelikte oluşan çatlaklar Sevgili melekler, gebelikte oluşan çatlaklar, hamile kalmadan önce anne adaylarında başlayan bir endişedir. Bir bakarsınız kaç doğum yapmış bir kadında zerre kadar çatlak yok, bir bakarsınız daha ilk gebeliğini yaşayan kadının karnı ileri derecede çatlamış, yol yol olmuş. Elbette ki bu daha ziyade yapısal ama en azından bu çatlakları...
 5. Hamilelikte yüzmenin faydaları nelerdir

  Hamilelikte yüzmenin faydaları nelerdir

  yüzme ile kilo verilir mi Yüzme havuzları fiyatları selam kızlar yaz geldi havalar sıcak zaten hamilelik yeterince bunaltıyor insanı uzmanlar yüzmeyi şiddetle öneriyorAbant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melahat Dönmez, hamilelikte yüzmenin bel ağrılarını azalttığını belirterek, "Sık yüzen hamileler kendini...

Sayfayı Paylaş