Etiketler:
 1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Hamilelikte Pilates

  Konu, 'Spor' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte pilates ne zaman uygulanir saglik kadin ve spor hakkindaki bilgiler icin meleklermekani.com Selam melishler! Bende bu konuyu cok merak ediyorum.. hani bir kadinda vardiya, ismini unuttum, böyle hamileyken bilem pilates yapmsti.. Herkez zararli filan diyordu, ama anlasilan öylede zararli degilmis - yani faydalarida varmis :)
  [​IMG]  Gebelikte Pilates Neden Uygulanır ?
  Hamilelikte oluşan birtakım hormonal değişikliklerin etkisiyle eklemlerde gevşeme olur. Buna gelişen ve büyüyen bebeğin ağırlığı da eklenince vücudun ağırlık merkezi yer değiştirerek bel eğiminin öne doğru artmasına neden olur. Bu da beraberinde sırt eğiminin de artmasını ve bel-sırt ağrılarını getirir. Yine bebeğin ağırlığıyla pelvik taban kasları da zayıflar ve gevşer.

  Hamilelikte pilates egzersizlerini yaparken amaç bu stabilite silindirini korumak ve bunu yaparken de mutlaka nefesle kombine etmektir. Pilatesin bir takım prensipleri vardır. Bunlar:
  * Konsantrasyon: İnsan biyopsişik bir varlıktır. Bu nedenle pilateste vücut ve akıl arasındaki farkındalık çok önemlidir.
  *Solunum: Yaşamın ilk aktivitesidir. Doğduğumuz zaman kimse bize öğretmeden ilk yaptığımız şey nefes almak değil midir!
  *Merkezde odaklanma: Her şey stabilite silindirini korumakla başlıyor.
  *Kontrol: Kaslarımız bizim kontrolümüz altında olmalıdır.
  *Kararlılık: Aktiviteyi sürdürmek gerekir.
  *Harekette alışkanlık: Mutlaka egzersizi yapmak alışkanlık haline getirilmelidir.
  *Rutin: Haftada 4 kez 15-30 dk mutlaka yapılmalıdır.

  Hamilelerde Pilates Egzersizlerinin Prensipleri Nelerdir?

  1-Konsantrasyon
  Pilates egzersizlerinde konsantrasyon esastır. Vücudun her parçası bir uyum içinde ve doğru duruşları muhafaza ederek hareket etmelidir. Bunları yaparken imgelemeleri kullanmak konsantrasyon ve hareketleri hissetmek açısından önem kazanır. Aynı zamanda hareketin içinde olmak, hissetmek beyni günlük hayattan uzaklaştırdığı için rahatlatıcı bir etki de sağlamaktadır.

  2-Nefes
  Pilates egzersizlerinde nefes büyük önem taşımaktadır. Nefesin alındığı ve verildiği konumlar, hareketten harekete dikkatle takip edilmelidir. Nefesin alınışı burundan içeri akarcasına derin ve verilişi ise ağızdan sesli ve iç geçirircesine olmalıdır.

  3-Kuvvet
  Beden kuvvetinin arttırılması, karın- bel- kalça bölgelerinin birbirleriyle desteklenen ve artan gücü sayesinde sırt, omurga bütünü, bel ve pelvik bölgeyi iyice dirençli hale getirmektedir. Kontrol edilebilirliği artan beden doğuma hazır ve doğum sonrasında daha kolay toparlanabilir olacaktır. Hamilelik boyunca değişen vücut dengesi boyunda, omuzlarda, sırtta, belde, kuyruk sokumunda pek çok gerilime sebep olacaktır. Bu bölgelerin güçlendirilmesi gerilimleri azaltacak ve gerilimlerin yaratacağı rahatsızlıkları da engelleyecektir. Karın kaslarının omurgaya yakın durmasını sağlayan pilates egzersizleri ile doğum sonrasında karnın düzleşmesi, sıkılaşması daha kolay olduğu gibi, bel bölgesi de incinmelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

  4-Hareket Akışı
  Pilates egzersizlerinde hareketlerde keskin geçişler ve sertlikler yoktur. Hareketler sürekli ve ağır akan devinimler halinde ve kontrollü olarak yapılır. Bu devinimleri süreğen bir şekilde yaparken, nefesin kullanımı ve imgeleme ile konsantrasyonun bütünlüğü pilatesden alınabilecek sonuçların mükemmelliği ile doğru orantılıdır.

  5-Gevşeme
  Pilates egzersizlerinde tüm prensipler birbirini dengelemekte ve büyük önem taşımaktadır. Ama gevşeme, özellikle hamilelikte daha da önemlidir. Hamilelik ruhsal olarak fazlasıyla yıpratıcı olabilir, hassasiyet fazladır. Gevşeme ile beraber, imgelemeler ile dikkatin harekete ve hareketi yöneten gövde bölümüne odaklanması, nefesin akışıyla bir uyum içinde olmasıyla sağlanan rehabilitasyon, anne adayını daha da rahatlatır.

  Hamilelikte Pilates Uygulamasına Ne Zaman Başlanmalıdır?

  Hamilelerde pilates, gebeliğin ortalama 12.-16. haftasında başlanmalı ve haftada 1 kez düzenli olarak doğuma kadar devam edilmelidir. Genellikle bu eğitim 4-12 kişilik gebe toplulukları ile yapılmaktadır.

  Pilates Egzersizleri Gebelikte Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

  Egzersizler günde 5 kereden başlanıp yavaş yavaş 10 kereye kadar çıkarılabilir. Bir çalışma seansının süresi 30 dk yı geçmemelidir. Daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız günde 5 dk egzersiz yaparak başlayabilirsiniz ya da egzersizleri gün içine yayabilirsiniz. İdeal olanı tüm egzersizleri yaymadan 30- 45 dk lık egzersiz seansları içinde bitirmektir.

  Pilates Egzersizlerinin Hamilelik Ve Loğusalıkta Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  • Sindirim sorunlarından kaynaklanan hazımsız, gaz gibi problemler de seçilen doğru egzersizlerle azaltılır.

  • Bacaklarda, ayak bileklerinde, eller ve kollardaki ödem aynı şekilde pilates ile devinimler halinde yapılan akıcılığın içinde med-cezir’de olduğu gibi geriye çekilerek hamileyi rahatlatır. Şişmelerden kaynaklanan, gerginleşip acımaya başlayan deri gevşeyecek, şişler de inecektir.

  • Bel ağrıları ve kilitlenme diye ifade edildiği şekliyle bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan, hatta durduran acılar da pilates egzersizleri ile minimuma inmektedir. Pilates yapmadığında benzer bir sıkıntı ile hareket edemeden kalan kadın, pilates yapıyorsa panik yapmadan kontrol edebileceğini bildiği bölgelerini hareket ettirerek ve nefesini ayarlayarak bu zor durumu atlatabilmektedir.

  • Gevşeme egzersizleri, hamileliğin her döneminde artış halinde olan duygusal dalgalanmalarda çıkış olabilmekte, gece yatarken yatakta veya sabah uyanırken yapılabilecek basit egzersiz ve nefesler ile rahat bir uykuya geçiş ve zinde olarak güne başlangıç yapılabilmektedir.

  • Hamilelikte, lohusalıkta pilates egzersizlerinde, gerilimlerin azaltan ve dengeyi arttıran pilates topları kullanılmaktadır. Bu topların farklı ebatlarda olanlarının kullanımıyla çeşitlilik ve amaca uygunluk sağlanır. Ayrıca minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, sopa kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.

  Kas Ve İskelet Problemi Olan Gebe Ve Lohusalarda Pilates Uygulamalarının Ek Yararları Nelerdir?

  Değişik kas problemleri, skolyoz, omurga şikayetleri, bel fıtığı, geçirilmiş ortopedik ameliyatları olan veya doğuştan kalça çıkığı olan gebelerde özellikle Pilates egzersizleri düzenli olarak en az 3-6 ay yapıldığında iskelet ve kas sistemi üzerine ek katkılar sağlamaktadır. Aslında bu tip problemleri olan kadınlara hamile kalmadan önce Pilates egzersizlerine başlamaları tavsiye edilmektedir. Sağladığı ek yaralar:

  • Vücut farkındalığı yaratır,
  • Duruşu düzelterek duruş bozukluğunun neden olacağı kas iskelet sistemi problemlerinden korur,
  • Ağrıların ve şikayetlerin tekrarlanmasının ortadan kaldırır,
  • Vücudun daha esnek olmasına yardımcı olur,
  • Özellikle omurga olmak üzere, tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlar,
  • Denge ve koordinasyonun arttırır.  Kaynak: e-jinekolog.com
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Eylül 2011
Hamilelikte Pilates konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. pilates....

  pilates....

  pilates topu ile zayıflama etlerimin sıkılaşmasını sağlayacağım fakat gördüğüm kadarı ile farklı farklı büyüklüklerde cm lerde satılıyor özellikle göbek bel bacak için felan kaç cm almam gerekir? başka almam gereken birşey var mı birde pilates topu kullanımı için..
 2. Hamileler İçin Pilates

  Hamileler İçin Pilates

  Hamileler İçin Pilates istiyorum sizden bu konuda yardımcı olacak bilgiler paylaşırsanız çok iyi olur
 3. pilates yapan varmı

  pilates yapan varmı

  selam hanımlar pilatesin ne olduğunu biliyorsunuzdur bende vücudumu forma sokmak ve fazla kilolarımdan kurtulmak için pilates yapmayı düşünüyorum. Acaba aranızda pilates yaptıktan sonra bu konuda faydasını gören varmı eğer olumlu etkileri yoksa hiç boş yere alıp zamanımı ve paramı harcamim. Kullananlardan olumlu olumsuz yorumları bekliyorum.
 4. ankara pilates merkezleri

  ankara pilates merkezleri

  selmlar ankarada en iyi pilates merkezleri hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba
 5. Reformer pilates yapanlar

  Reformer pilates yapanlar

  Reformer plates yapanlar var mı kızlar bu tam olarak nasıl birşey tavsiye ediyor musunuz ? Muhtemelen aletli uygulama yaptırılan birşey ezzersizler aama tam bilgim yok bana bu konuda bilgi verecek olan var mı yapanlardan tavsiyeler almak istiyorum. tşk

Sayfayı Paylaş