Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte Rahimdeki Gelişmedeki Gerilik

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  anne karnında bebeğin kafasının büyük olması hamilelikte bebeğin başının büyük olması gebelikte başının gebelikte kafasının hamilelikte Rahim içi gelişme geriliği (Intrauterine growth retardation, IUGR) anne karnındaki bebeğin gebeliğin yaşına göre olması gerekenden küçük olduğu anlamına gelir.
  Dengeli beslenmeyen ve genel sağlık durumu kötü olan
  Çok genç yaşta olan
  Sigara içen
  Gebe kalmadan önce kilosu çok az olan
  Daha önceki gebeliklerinde düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmuş olan
  Düzenli olarak madde yada belirli ilaçları kullanan
  kadınlar IUGR için aday kişilerdir. Ayrıca yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, diyabet, kalp hastalıkları, otoimmun hastalık adı verilen bağışıklık sistemi hastalıkları, plasenta yetmezliği, bebeği etkileyen bazı enfeksiyonlar, konjenital anomaliler ve genetik hastalıklar bebeğin rahim içinde gelişmesine engel olabilir.
  Teşhis
  Rutin muayeneler esnasında rahimin olması gerekenden küçük olarak saptanması ve/veya ultrasonografide bebeğin yaşına göre olması gerekenden daha hafif ve küçük olması ile konur. Bebeğin yapılan ölçümleri normal değerlerin alt ve üst sınırları arasında olmalıdır. IUGR simetrik ya da asimetrik olabilir. Simetrik IUGR’da kronik patolojiye bağlı olarak bebeğin kilosu da dahil tüm ölçümleri olması gerekenden düşüktür. Asimetrik IUGR ise genelde gebeliğin son dönemlerinde aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon veya diyabet gibi hastalıklar neticesinde bebeğin yağ depolarının azalmasıdır. Bu durumda bebeğin baş ve bacak boyu normal ancak karın çevresi ve kilosu normalden azdır.
  Gerçekte IUGR tanısı koymak son derece zordur. Özelikle oluşum hatalarından kaynaklanan sorunlar hatalı olarak IUGR tanısı koydurabilir. Son adet tarihinin doğru olarak bilinmemesi, daha önceden rutin kontrollerin olmaması aslında normal olan bir gebeliğin IUGR olarak teşhis edilmesine neden olabilir. Bu nedenle IUGR tanısı koyarken ultrasonografide bebeğin baş çevresi, baş çapı, karın çevresi ve uyluk kemiği ölçümleri bir arada değerlendirilir. Bu ölçümlerin olması gerekenden 2 hafta geride olması IUGR tanısını güçlendirir. Takiplerde bu gerilik artarak devam ediyor ise tanı büyük olasılıkla kesinlik kazanır. Bazen de bebeğin ailesel yapısı nedeni ile küçük olması hatalı olarak IUGR olarak yorumlanabilir.
  IUGR ve riskli gebeliklerde oldukça yardımcı bir tanı yöntemi de halk arasında renkli ultrason olarak da bilinen doppler ultrasonografidir. Burada bebeğe giden damarlardaki kan akımları değerlendirilir.
  Tedavi
  Rahim içi gelişme geriliğinden şüphelenildiği durumlarda ilk önce rahimin boyu ölçülür ve bebeğin büyüklüğü tahmin edilir. Ultrason incelemesi ile bebeğin ölçümleri yapılır. Eğer IUGR şüphesi kuvvetli ise gebeye yatak istirahatı, sigarayı bırakması, ve diyetini düzenlemesi önerilir. Olası bir enfeksiyon açısından incelemeler yapılır.Haftada 1 ya da 2 kez NST yapılır.
  Bebeğin kalp atımlarının bozulması ve 2-3 hafta süreyle büyümenin duraklaması bebeğin ciddi tehlike altında olduğunun belirtisidir.Böyle bir durumda durum değerlendirmesi yapılarak gebeliğin sonlandırılmasının bebek için yaşam şansını yükselteceği sonucuna varılırsa sezaryene karar verilebilir. IUGR’da bebeği bekleyen tehlikeler şunlardır:
  Oksijen yetersizliği
  Kan şekerinde düşme
  Kan kalsiyum düzeyinde düşme
  Bilirubin düzeyinde artış ve sarılık
  Fetal distres
  Bebek ölümü
  Gelişme geriliğine neden olan faktörler her zaman tam anlamı ile kontrol edilemeyebilir. Ancak yine de kontrol edilebilen faktörlere dikkat edilmelidir. Annenin dengeli beslenmesi, sigara kullanmaması, stres yaratacak olaylardan kaçınması, düzenli egzersiz yapması, düzenli uyku uyuması ve dinlenmesi son derece önemlidir.
  Ayrıca herhangi bir şikayet olmasa bile düzenli olarak kontrollere gidilmesi olayın erken dönemde tanınması ve önlem alınmasına yardımcı olabilir.
   
Hamilelikte Rahimdeki Gelişmedeki Gerilik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İntra Uterin Gelişme Geriliği

  İntra Uterin Gelişme Geriliği

  intrauterin büyüme geriliği intrauterin gebelik Bebeğin anne rahmindeki büyümesinin kısıtlanması ile oluşan intra uterin gelişme geriliği ile mücadelede başarının yolu, erken teşhis ve zamanında müdahaleden geçer. Teşhis konulan hastalarda; sigara içilmesinin kısıtlanması,bol sıvı alımı, zengin diyet ve yatak istirahati, hayat kurtarıcı olabilir. Bebeğin doğum ağırlığının gebelik dönemi...
 2. GelİŞme GerİlİĞİ (iugg) (iugr)

  GelİŞme GerİlİĞİ (iugg) (iugr)

  ıugr ıugr nedir GELİŞME GERİLİĞİ (IUGG) (IUGR) İNTRAUTERİN (RAHİM İÇİ) GELİŞME GERİLİĞİ (IUGG) (IUGR) (RİGG) Fetusun bulunduğu gebelik haftasına göre olması gereken belirlenmiş standart ağırlıktan belli bir oranın (%10) altında kalması durumudur. Burada dikkat edilmesi gereken husus olması gereken standart ağırlıktan küçük olan her fetusta gelişme geriliği yoktur bunların çoğunluğu...
 3. Bebek rahim içi gelişme geriliği

  Bebek rahim içi gelişme geriliği

  INTRA-UTERIN GELİŞME GERİLİĞİ (İUGG) İntra uterin (Rahim içi) gelişme geriliği (İUGG) terimi genel olarak doğum anında çocuk ağırlığının gebelik haftasına göre %10'un altında olmasıdır. Bu miadında doğumlarda bebek ağırlığının 2500 gramın altında olması anlamına gelir. Gebeliklerin %3-7'sinde...
 4. ıntra-uterın gelişme geriliği (iugg)

  ıntra-uterın gelişme geriliği (iugg)

  bebek rahim içi gelişme, geriliğinin nedenleri, tanısı, tedavisi nelerdir, hakkında bilgi burada hanımlar INTRA-UTERIN GELİŞME GERİLİĞİ (İUGG) Bebek Rahim İçi Gelişme Geriliğinin Nedenleri, tanısıi tedavisi nelerdir bakalım meleklerim.. İntra uterin (Rahim içi) gelişme geriliği (İUGG) terimi genel olarak doğum anında çocuk ağırlığının gebelik haftasına göre %10'un altında olmasıdır....
 5. Intrauterin (rahim Içi) Gelişme Geriliği

  Intrauterin (rahim Içi) Gelişme Geriliği

  anne karnında bebekte gelişim geriliği nedenleri,anne karnında bebeğin gelişmeme nedenleri,anne karnında bebeğin gelişmemesi,anne karnında gelişme geriliği hakkında bilgiler Fetusun bulunduğu gebelik haftasına göre olması gereken belirlenmiş standart ağırlıktan belli bir oranın (%10) altında kalması intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olarak adlandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken...

Sayfayı Paylaş