Hamilelikte sigara hem anneye hem de çocuğa zararlı

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hamilelikte sigara hem anneye hem de çocuğa zararlı
gebelikte sigara içen varmı bebek hamilelikte sigara içen varmı gebelikte kullananlar tütüne son kullanan hamileyken ünlüler
Sigara kullanan kadınlarda kısırlık riskinin arttığı, sigaranın ayrıca, düşük ve erken doğum ile bebek ölümlerinde önlemli rol oynadığı bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nurdan Tunalı, yaptığı açıklamada, sigara kullanan kadınların, üreme organları iltihaplanmalarına daha yatkın olduklarının belirlendiğini, sonuçta doğurganlık yeteneğinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Sigaranın, hamile kalma ihtimalinin azalttığını ifade eden Doç. Dr. Tunalı, “Araştırmalar, sigara içmeyen kadınların hamile kalma ihtimalinin, günde 20′den fazla sigara içenlere oranla 3 kat fazla olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Tütün sendromu
Hamilelik döneminde sigara kullanmanın düşük, erken doğum ve doğuma yakın zamanlarda bebek ölümlerine neden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tunalı, şöyle konuştu:
“Fetal tütün sendromu diye adlandırılan bu olumsuzlukların ortaya çıkması, içilen sigara miktarıyla yakın ilişkilidir. Hamilelikte içilen sigara miktarı fazlaysa, düşük riski ve bebek ölüm oranı artıyor. Sigara kullanan kadınların bebekleri, 170 - 200 gram eksik kiloyla dünyaya geliyor. Boyları ise 1.2 - 1.3 santimetre kısa oluyor. Yeni doğan bebek ağırlığının ortalama 3 kilogram, boyunun ise 50 santimetre olması gerektiği dikkate alınırsa, sigaranın meydana getirdiği olumsuzlukların hiç de az olmadığı görülür.”
Erken menopoz
Sigara içen kadınların menopoza, içmeyenlere göre 2 - 3 yıl daha erken girdiklerini bildiren Doç. Dr. Tunalı, şunları söyledi:
“Erken menopoz sorunuyla kliniklerimize başvuran kadınların genellikle sigara kullananlar olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Zaten bilimsel araştırmalar da erken menopoz ile sigara ilişkisini belirlemiştir.”
Doç. Dr. Tunalı, sigara içen kadınlarda, menopozdan sonra kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını da sözlerine ekledi.
 
Üst