Hamilelikte siğara nasıl bırakılır?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelikte siğara nasıl bırakılır?
Gebelikte sigara içmenin zararları ile ilgili olarak aslında bir çok tez üretilmiştir. Bazı doktorlar hamile olduğunuzu anlar anlamaz bırakmanızı önerirken, bazı doktorlar hamile olduğunuzu anladıktan sonra bırakmayı denememenizi tavsiye eder. Bırakmayı denememenizi tavsiye etmelerinin sebebi, anne adayı sigarayı bırakmaya çalışırken yaşayacağı stresin ve sigarayı bırakma çabalarının yarattığı olumsuz yan etkilerin bebeğe verdiği zarar ile sigara içen annenin bebeğe verdiği zararın arasında uçurum farkı olmasıdır.ss.jpg

Kişi eğer daha önce sigarayı bırakmayı denemiş fakat başarılı olamamışsa, hamile iken bırakmayı denemesi yaşayacağı stres ile bebeği oldukça huzursuz edecek ve gelişiminde olumsuz etkilere sebep olacaktır. Bu durumda doktorların tavsiyesi sigara içen anne adaylarının sigarayı azaltmaları yönündedir. Hatta stres olmadan bırakılabiliyorsa, bırakılmalıdır!
Sigara içen anne adaylarının hamilelikte yaşayacağı sıkıntılar; düşük riski, çocuktaki gelişimin yavaş ve sorunlu olması ve sigaranın içerisindeki yabancı maddelerin çocukta yaratacağı bağışıklık bozuklukları gibi bir çok olumsuz etkileri sayılmaktadır. Kısaca doğurabileceği sonuçları sayarsak:
Gebelik döneminde içilen sigara .erken doğuma sebep olabilir.
Doğum esnasında açılacak olan su kesesinin daha önce açılmasına neden olarak erken doğuma sebep olur.
Gebelik döneminde içilen sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin değerini zayıflatır. Böylece anne karnındaki bebek yeterince gelişmez.
Gebelikte sigara kullanımı, nikotinin damar büzücü ve daraltıcı özelliği sayesinde tansiyonunuzun yükselmesine neden olacaktır.
Doğum sonrası bebekte ciddi solunum sıkıntıları görülebilmektedir. Akciğeri yeterince gelişmeyen bebeklerde ölümlere varan sorunlar görülebilir.
Annedeki süt miktarının azalmasına neden olur.
Nasıl Bırakılır?
Sigarayı bırakmak isteyen anne adayları için tavsiyeler; temiz havalarda sık sık yapacağınız yürüyüşler, sigara ile eşleştirebileceğiniz herhangi bir yiyecek ya da aktivite; örneğin, sigarayı kuruyemiş ile eşleştirdiğinizde aklınıza sigara gelmesi durumunda kuruyemiş yemeniz ve sigara ihtiyacınızı yavaşça azaltmanız. Ya da sigarayı sakız ile eşleştirmeniz ve sigara ihtiyacınızda sakız çiğnemeniz gibi bir çokalternatif yollar türetilebilir. Elbette önce istek ve motivasyon önemlidir.
sigara_hamileSigarada insan sağlığını ve gelişimini tehdit eden bir çok madde vardır, bunlardan en önemlisi ve kana karışan en önemli tehdit edici unsur olanları; nikotin ve karbonmonoksiddir. Bu maddeler kana karıştığında insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir –ki- daha savunmasız ve yeni gelişmekte olan bebeğin sağlığını ne derece tehdit ettiğini de tahmin edebilmek mümkündür.
Sigarayı bırakmak isterken, nikotin bantları, nikotin sakızları gibi sigarayı bıraktırıcı hiç bir ilaç ya da ek tedavi yöntemleri uygulamayın. Normal yollarla bırakmayı deneyin, yapamadığınızda mutlaka psikolojik destek alın ya da doktorunuza danışın.
 
Üst