gebe
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.130
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  hamilelikten sonraki estetik sorunlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik ve anne olmak kadın hayatının en güzel ve en heyecan verici dönemleri. Ancak bazı kadınlar için bu süreç pek de istenmeyen kalıcı fiziksel değişimleri de beraberinde getiriyor. Çoğu kadın vücudundaki bu değişikliklere fiziksel ve duygusal anlamda uyum göstermekte güçlük çekiyor. Bazen bacaklardaki varisler veya ciltteki çatlaklarla sınırlanan, bazen de göğüslerde küçülme veya kalçalarda genişleme gibi daha göze çarpan biçimlerde olabilen bu değişiklikleri yaşayan kadınların sıklıkla kendilerine olan güvenleri azalıyor.
  Acıbadem Hastanesi Bakırköy Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr.Atilla Arıncı Hamilelikte ve sonrasında yaşanan sorunların bazıları için lazer ve liposuction gibi son yıllarda gelişen teknolojinin bize sunduğu yöntemlerden yararlanmak gerekebiliyor.diyor.
  Hamilelik Göğüsleri Etkiliyor
  Kadınlar, bebeklerini emzirmek istese de göğüslerine vereceği zararlardan da ürküyorlar. Oysa yaygın inanışın aksine göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük çoğunluğu emzirmeden bağımsız olarak hamilelik esnasında gelişiyor. Doğum sonrası, emzirme olsun yada olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde geriliyor. Bu durum göğüslerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden oluyor. Prof. Dr. Arıncı Bu değişikliklerin, çeşitli plastik cerrahi teknikleri ile giderilmesi mümkün. diyerek şöyle devam ediyor: Gebelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisi en az 1 yıl kadar sürer. Dolayısıyla süt verme döneminin bitimini takiben memelerin son şeklini alması için de belli bir süre beklemek gerekir. Bu dönemin sonlanmasını takiben cerrahi girişim uygun bir yaklaşım olur.
  Göğüslerdeki Değişikliklere ve Sarkmalara Estetik Müdahale Doğum sonrasında kadınların en sık karşılaştıkları sorunlar göğüslerde küçülme ya da büyüme ve sarkmalar olarak görülüyor. Prof. Dr. Arıncı sorunlar ve çözümleri hakkında şu bilgileri veriyor:
  Göğüslerde Küçülme
  Doğum sonrası meme hacmindeki kaybın yerine konması, protez yerleştirilmesi ameliyatı ile gerçekleştiriliyor. Kısa süreli sayılabilecek bu operasyonu takiben günlük hayata çabuk ve zahmetsiz bir şekilde dönmek mümkün.
  Meme Dikleştirme Ameliyatları
  Mastopeksi (meme dikleştirme) ameliyatı ile sarkan deri fazlalıkları giderilip, göğüs daha dik bir konuma getirilirken aynı seansta uygulanacak bir protezle de arzu edilen hacim sağlanıyor.
  Göğüslerde Büyüme

  Hamilelik sırasında göğüslerdeki doğal hacim artışı bazı kadınlarda doğum sonrasında kalıcı olabiliyor. Böyle bir değişiklikten rahatsız olunduğu takdirde, göğüs küçültme ameliyatı öneriliyor. Meme dikleştirme ameliyatına benzeyen bu işlemde tek fark, deri fazlalığının yanı sıra, büyüyen meme dokusunun da bir miktar çıkartılarak göğse daha küçük hacimli bir şekil verilmesi. Böylece göğse doğum öncesindeki genç , diri ve dolgun görünümü kazandırılıyor. Hamilelikte Alınan Kilolar
  Hamilelik döneminde kilo artışı kadınların en büyük dertlerinden biri. Özellikle doğum sonrasında bu kiloların verilememesi yeni anneleri çok üzüyor. Oysa bu sorun çözümsüz değil. Prof. Dr. Arıncı problemin nedenlerini ve çözümünü şöyle anlatıyor: “Hamilelik ve doğumla birlikte karın çevresinde önemli birkaç değişiklik olur. Öncelikle gebelik sırasında rahmin büyümesi ile gelişen deri dokusundaki artış, doğum sonrasında istenildiği oranda geriye dönememekte ve böylece bu bölgede sarkıklıklar oluşabilmektedir. Sadece deride değil, hamilelikte bu bölgeye olan yağ depolanması ile deri altı yağ dokusunda da bir artış olmakta ve bu da karşımıza doğum sonrası diyet ve egzersizle giderilemeyen deformiteler olarak çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra karın duvarı kasları da hamilelikte zayıflamakta, hatta yatkın kişilerde karın duvarında fıtıklaşmaya varan zayıflıklar gelişebilmektedir. Tüm bunların tek bir plastik cerrahi ameliyatı ile giderilmesi mümkündür. Karın germe (abdominoplasti) dediğimiz bu ameliyatta, bikini veya iç çamaşır çizgisi içerisinde kalacak bir iz yaratacak şekilde yapılan bir işlemle, hem bollaşan deri fazlalığı atılmakta, hem de karın duvarı sıkılaştırılarak cilt altında şişkinliğe yol açan yağ dokusu çıkartılmaktadır.”
  Hamilelik sonrası basen bölgesinde ve belde kalınlaşmalar da görülüyor. Egzersiz ve diyetin fayda ermediği durumlar için Prof. Dr. Arıncı şunları öneriyor: Hamilelikle birlikte özellikle kalçalarda, diz üstü ve bacak içlerinde, bel çevresinde ve kollarda lokalize yağ depolanmaları sıkça görülmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde güvenli ve oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan liposuction ile özellikle bu tür bölgesel deformitelerin giderilmesi mümkün. 1 cmden daha küçük kesilerle izsiz olarak gerçekleştirilebilen bu ameliyatla yağ depoları kalıcı olarak yok edilebiliyor.
  Doğum Sonrası Çatlak
  Hamilelik sırasında cildin dermis tabakasının, bölgenin genişleme hızına yetişememesi sonucu oluşan çatlaklar doğumla gelen kalıcı değişiklikler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Arıncı, İlk altı ay – bir sene süresince kırmızı- mor arası bir renkte olan bu çizgilerin renkleri ilerleyen dönemlerde solabilir. Bu kalıcı izlerin giderilmesinde karın germe ameliyatı en kesin çözümü sağlamaktadır. diyor.
  Prof. Dr.Atilla Arıncı

   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.703
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: hamilelikten sonraki estetik sorunlar

  emegine ve paylasimin icin cok tsklerrr
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.130
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: hamilelikten sonraki estetik sorunlar

  teşekkürler nisancım konularıma yorum kattığın için beğendiğine sevindim
   
 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: hamilelikten sonraki estetik sorunlar

  emeğine sağlık canımmm
   
hamilelikten sonraki estetik sorunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

  Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

  cihangir yılanlıoğlu gebelik döneminde sorunlar gebelik döneminde yaşanan sorunlar Arkadaşlar Hamilelik Döneminde Yaşadığımız Sorunları Paylaşalım... Herkes Kendi Hikayesini Yazsın ki Aynı Sorunları Yaşayan Arkadaşlara Yol Göstermiş Olalım...
 2. hamilelikte sindirim sorunları

  hamilelikte sindirim sorunları

  selam melişler bende hamişlerimizle ilgili bir doktorumuzun yazdıklarını sizinle paylaşmak istedim son zamanlarda hepimizin sıklıkla şikayet ettiğimiz konuları burda bulabilmeniz mümkün keyifli okumalar MİDE YANMASI, REFLÜ VE SİNDİRİM GÜÇLÜKLERİ Göğüste yanma ile tipik olan şikayetler genellikle hamilelik döneminde başlar, ilerleyen aylarda giderek artar. Esas sebep, yemek borusunun alt...
 3. Hamilelikte Uykusuzluk Sorununun Tedavisi

  Hamilelikte Uykusuzluk Sorununun Tedavisi

  Hamilelikte Uykusuzluk Tedavisi Gebelikte Uykusuzluk Sorununun Tedavisi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda hamilelik sorunları arasında başı çeken uykusuzluk problemleri hakkında sizlere bilmeniz gereken bilgileri sunuyor ve gebelikte uykusuzluk sorunu yaşayan tüm hamiş melek'lerimizi bu sayfamıza davet ediyoruz. Şimdi gelin bakalım hamilelikte uyku pozisyonları nasıl olmalıymış onları...
 4. Hamileliğin ilk Üç Ayında Karşılaşılan Sorunlar

  Hamileliğin ilk Üç Ayında Karşılaşılan Sorunlar

  gebeliğin başlarında sıkıntı yaşayanlar,hamileliğin başlarında yaşanılan sıkıntılar,gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan sorunlar,hamileliğin ilk üç ayında yaşanan problemler hakkında bilgiler Hamileliğin birinci trimesterinde vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz. Öyle hemen paniğe kapılmayın!.. Bu kanamalar, regl kanamasına göre daha az miktarda olur ve birkaç gün sonra geçer. “yerleşme”...
 5. HAMİLELİKTE SIK YAŞANAN SAĞLIK SORUNLARI

  HAMİLELİKTE SIK YAŞANAN SAĞLIK SORUNLARI

  hamilelikte vajinal akıntı,gebelikte bacaklarda varis,gebelikte bacak şişmesi,gebelikte hemoroid,gebelikte bacaklarda kramp,hamilelikte görülen rahatsızlıklar hakkında bilgiler * Artan Vajinal Akıntı - Tahriş etmeyen bir sabunla daha sık yıkanabilirsiniz, ama enfeksiyona yol açabilecek olan vajinal duştan kaçınmak önemlidir. Eğer akıntı kötü kokuyorsa, kaşınma ve yanmaya neden oluyorsa,...

Sayfayı Paylaş