Hamileyim belim ağrıyor nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim belim ağrıyor nedeni nedir?
hamilelikte bel ağrısı normalmi,hamilelikte bel neden ağrır,hamilelikte bel ağrısı nedenlerihamilelikte bel ağrısına ne iyi gelir,gebelikte bel ağrısı hakkında bilgiler


s.jpgHamilelik boyunca en sık duyulan şikayetlerden biri de sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar genelde pelvis ile omurganın buluştuğu sakroiliyak ekleminde hissedilir. Ayrıca özellikle 3. trimester içindeyseniz sırtın üst bölgelerinde ve omuzlarınızda da ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrıların birden çok nedeni olabilir.

Kilo alımı
Tipik bir hamilelik süresince 11 ile 16 kg arasında kilo alması beklenir. Alınan bu kilolar normal olsa da omurganız için ekstra yük demektir. Bu da sırt ağrılarına neden olur. Büyüyen uteru ve bebeğin ağırlığı pelvis ve sırt bölgesinde damar ve sinirlerinize baskı yapabilir.

Duruş değişiklikleri
Hamilelik ister istemez vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Bunun sonucunda da yavaş yavaş, çoğu zaman siz farkına bile varmadan, duruşunuz ve hatta hareket edişiniz bile değişebilir. Bu da sırt ağrılarına neden olabilir.

Hormonal değişiklikler
Hamilelik esnasında vücudunuz relaxin adında bir hormon salgılar. Bu hormon doğumu kolaylaştırmak için pelvis bölgesindeki bağların rahatlamasını ve bu bölgedeki eklemlerin daha esnek olmasını sağlar. Aynı hormon omurganızı destekleyen bağların da çözülmesini sağlayarak dengesizlik ve ağrıya neden olabilir.
Kas ayrışması
Uterus genişledikçe göğüs kafesinden pubis kemiğine uzanan iki parallel kas grubu (rektal abdominis kası) birbirinden ayrılabilir. Bu ayrışma sırt ağrısını arttırabilir.

Stres
Duygusal stress sırttaki kasların gerilmesine neden olabilir ve sırt ağrısı veya spazmları şeklinde hissedilebilir. Hamileliğinizin stresli dönemlerinde sırt ağrılarınızın arttığını hissedebilirsiniz.Hamilelikte sırt ağrısının tedavisi

Öncelikle güzel haberi verelim: Hamile kalmadan önce yoğun olarak kronik bel ve sırt ağrısı çekmiyorduysanız, doğum yaklaşırken ve doğumdan sonra ağrılarınız büyük ihtimalle giderek azalacaktır. Şimdi bu ağrıları azaltmanın ve hafifletmenin yöntemlerini inceleyelim.


Egzersiz
Düzenli egzersiz kasları kuvvetlendirir ve esnekliği arttırır. Bu da omurganız üzerindeki yükü azaltır. Çoğu hamile için güvenli olan egzersizler yürüme, yüzme ve sabit egzersiz bisikletidir. Doktorunuz ya da fizik terapistiniz sırt ve karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizleri önerebilirler.

Sıcak ve soğuk kompres
Sırtınıza sıcak ve soğuk kompresler uygulamanız sizi rahatlatır. Doktorunuz da uygun bulursa ağrıyan bölgeye günde birkaç kez 20 dakikaya kadar soğuk kompres (örn. havluya sarılmış buz torbası kullanarak) yapabilirsiniz. İki üç gün sonra, ağrıyan bölgeye sıcak kompres (örn. sıcak su torbası kullanarak) yapmaya başlayabilirsiniz. Hamilelik esnasında karın bölgenize sıcak uygulamamaya dikkat edin.

Duruşunuzu düzeltin.
Yayılmak kısa süreliğine sizi rahatlatsa da omurganızı zorlar. Bu yüzden çalışırken, otururken ve uyurken duruşunuzun düzgün olması önemlidir.

Uyurken dizlerinizin arasına bir yastık koyarak yan yatmak sırtınıza binecek yükü azaltır.
Masabaşında otururken, sırtınıza rulo haline getirdiğiniz bir havlu koyun; ayaklarınızı birkaç kitap üzerine koyarak yükseltin ve omuzlarınızı geriye atarak dik oturun.
Destek kemeri kullanmak da yararlı olabilir.
Ayakta dururken bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa bir ayağınızı bir basamağa veya hafif bir yüksekliğe koyun.
Yerden birşey almanız gerekirse, kesinlikle eğilmeyin. Dizlerinizi bükerek çömelin ve belinizi eğmeyin. Gerekirseyardım isteyi. Ağır objeleri kaldırmayın.
Stres seviyenizi kontrol altında tutun
Sırt ağrınız stresten kaynaklanıyorsa güvendiğiniz bir arkadaşınız veya bir danışmanla konuşmak yardımcı olabilir.

Akupunktur
Akupunktur incecik iğnelerin vücudunuzun belli yerlerine yerleştirildiği Çin tıp yöntemidir. Çalışmalar hamilelik döneminde akupunkturun alt sırt bölgesi ağrılarına iyi geldiğini gösteriyor.

Birkaç öneri daha:

Yüksek topuklu veya dümdüz topuklu ayakkabılar giymeyin.
Sırt üstü yatmayın.
Destekleyici iç çamaşırları ve çoraplar kullanın.
Sırt ağrınız devam ederse doktorunuza alabileceğiniz diğer yöntemlerle ilgili bilgi isteyin. Ağrıya karşı ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bazı ağrı kesiciler hamilelikte önerilmezken kullanılmasında sorun olmayan ağrı kesiciler de vardır. Bu konuda doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun.
 
Üst