Hangi günlerde hamile kalma olasılığı fazla?

Uzman SühaN

Administrator
Hangi günlerde hamile kalma olasılığı fazla?
hangi günlerde hamile kalınır,hamile kalmak için ovülasyon günleri,hamile kalmak için nelere dikkat etmeli,hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için ovülasyon takibi hakkında bilgilerhh.jpg
Uzman araştırmalara göre ailesinde doğurganlık problemi bulmayan bir kadının hamile kalma şansı her adet döneminde %25 civarlarında. Bebek yapmak isteyen çiftin yaşı, adet döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı bebek sahibi olmayı etkileyen önemli faktörlerden.BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN İDEAL MİSİNİZ?
Gene bir uzman araştırması gösteriyor ki çocuk sahibi olmak isteyen yetişkin çiftlerin yaklaşık %15’lik kısmı kısırlık problemi yaşıyor. Aksama olmadan yaşanan cinsel yaşamı ilerleyen çiftlerin %56’sı 3. ayda, %72’si altıncı ayda, %85’i ise birinci yılın sonlarına yaklaşılırken hamile kalabiliyor.
Hamile kalabilmek için gereken minimum süre çiftin yaşları ilerledikçe artıyor. Yaş ilerledikçe kadının doğurganlığı azalıyor. Bunun nedeni ise kadının yaşı ilerledikçe yumurtalarının kaliteleri bozuluyor, erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme süresi boyunca yaklaşık 500 kez yumurtluyor ve yaşı ilerledikçe kaliteli yumurtlama da azalıyor.

HAMİLE KALABİLMEK İÇİN HANGİ GÜNLER İLİŞKİYE GİRİLMELİ?
Kadınların en verimli doğurgan oldukları dönem adetin başladığı birinci gün olarak kabul edilir. Her 28 günde bir adet dönemi geçiren bir kadında yumurtlama 13. ve 15. günler arasında gerçekleşiyor. İşte o dönem aralığı kadının en fazla doğurgan olduğu dönem aralığıdır. Ancak bu durum kadından kadına değişmektedir. Kimi kadından daha önce ya da daha sonra yumurtlayabiliyor. Bazı kadınlar ise hiç yumurtlamıyor.
Yumurtlama problemi olan bir kadın bu problemlere rağman adet görebilmektedirler. Ve yumurtlama güçleri aydan aya değişim göstermektedir.
 
Üst