Hani Savcıyla Avukat Eşit Olacaktı?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Hani Savcıyla Avukat Eşit Olacaktı?
Hani Savcıyla Avukat Eşit Olacaktı?
Barolar Birliği Başkanı Özok: Yeni yönetmeliğe göre avukat savcının kapısında bekleyip, para alabilmek için belge isteyecek!
tbb_amblem_200.png


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Adalet Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikte avukatların alacakları ücreti savcının düzenleyeceği sarf evrakına bağlandığını belirterek “Biz yargıda silahlar eşit olsun, savcı kürsüden insin, avukata eşit yükseklikte otursun diye mücadele ederken, savcıyı avukatın amiri yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Özok, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında şöyle dedi: “Barolar eylemlerini sonuna kadar sürdürecek. Sorun paralarımızın ödenmemesi değil. Bize, bu paraları savcılardan almamız söyleniyor. Avukat gidip, savcının kapısında bekleyip, para alabilmek için belge isteyecek, çıkarılan yönetmeliğe göre. Bu, savunmanın savcıya bağlanmasıdır.” Özok, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda yaşanan Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçim krizine de değinerek şöyle konuştu: “Adalet Bakanlığı’nın Kurul’u toplantıya çağırmaması hakkın kötüye kullanılmasıdır. Böyle bir zıtlaşmayı, kamuoyu önünde yapmaya Adalet Bakanı’nın hakkı yok. HSYK’daki Yargıtay ve Danıştay kökenli üyeler ortak hareket edeceği için seçim yapılmıyormuş. Yargıçlar, TBMM ile birlikte Türk milleti adına karar verme yetkisini elinde bulunduran iki kurumdan birinin temsilcisidir. Hem yargıçları hem parlamentoyu yıpratacak davranışlardan kaçınmak lazım. Kendini aşamamış kimi parlamenterlerin yıpratıcı davranışlarını kabul edemiyoruz. Seçimi yapmak Sayın Bakan’ın asli görevleri arasında. 20 Mart’taki toplantıya müsteşarıyla birlikte gitsin ve düşüncelerini orada açıklasın.”
 

Benzer İçerikler

Üst