1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Hareketsiz yaşam boyun ağrıtıyor!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla, hareketsiz bir yaşam tarzına geçilmiş olması, ani yapılan yanlış hareketler ve stres gibi nedenlerle tıpkı bel ağrılarında olduğu gibi boyun ağrılarında da ciddi artışlar gözleniyor. Genel olarak fiziksel kondüsyonları düşük olan, uzun süre oturarak çalışan ve duygusal stres altında olan kişiler bu açıdan ciddi risk altında. < Konu Resmi..>
  İstatistiklere göre gelişmiş toplumlarda çok yaygın olan omuz-kol ya da boyun ağrıları, hemen hemen herkesin hayatının her hangi bir döneminde hafiften çok şiddetliye doğru yayılan bir yelpazede karşılaştığı bir bulgu. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ağrı Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel'in verdiği bilgilere göre, genellikle ani başlayan ağrıların büyük çoğunluğu, istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi gibi yöntemlerle tamamen düzelse de, bazı kişilerde bu ağrı kronikleşerek çok daha uzun sürüyor ve bu tedavilerle düzelmiyor.
  Neden Boynumuz Ağrıyor?
  Boyun ve kol ağrılarının birçok nedeni olabilir. Boyun omurları, diskler, boyun kasları, kola giden sinirlere veya omuriliğe bası oluşturan herhangi bir neden ağrının kaynağı olabilir. Günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya neden olabilir. Boyun ağrıları basit bir kas kasılması ya da incinme nedeniyle olabileceği gibi, boyundaki eklem yapısının bozulması ile ortaya çıkan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen “faset endromu”, boyun fıtığı, kanal darlığı, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi (osteoporoz), omur kayma ya da kırıkları ve hatta kemiklere yayılmış kanser gibi çok ciddi nedenlerle oluşabilir.
  Seyahatlerde Yatış Poziyonlarına Dikkat!
  Günlük hayatta en sık boyun kaslarının kasılması ile oluşan ağrıları görüyoruz. Bu ağrılar genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesiyle oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı aktivite, uzun süreli ve yanlış pozisyonda masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yanlış yastık veya seyahat sırasında yanlış pozisyonda uyumak da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm çözülebilir. Genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, bazı fizik tedavi uygulamaları ya da masaj durumu düzeltebilir.
  Spazmlar Kronikleşebilir!
  Bu kasılmalar kronikleşirse halk arasında genellikle kas romatizması diye adlandırılan, tıpta ise fibrozit, miyozit gibi farklı isimler kullanılan "Miyofasyal ağrı sendromları” gelişebilir. Bu durumda; bir ucu başımıza yapışık olan boyun kaslarında tetik nokta denilen hassas bölgeler oluşur. Stres, hava değişimleri, uzun sure hareketsiz aynı pozisyonda kalma gibi faktörler kaslarda bulunan hassas noktaları tetikleyerek kasılma ve ağrı oluştururlar.
  Boyun egzersizi yapmak bu ağrıların oluşmaması için önemli bir koruyucu tedavi yöntemidir. Düzgün yapılan boyun egzersizleri boyun kaslarını kuvvetlendirip duruş pozisyonunu düzelterek boyundaki hareket kabiliyetini artırır. Bu egzersizler omuzlar ve sırttaki gerginlik ve sertlik hissini rahatlatır. Özellikle ameliyat olmuş hastalar ile uzun süreli boyunluk kullanmış olanlar mutlaka egzersiz yapmalıdır.

  Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerek? • Ağrı dışında uyuşukluk, kas güçsüzlüğü gibi bulgularınız varsa,
  • Ağrı günlük aktivitelerinizi yapamayacağınız kadar şiddetliyse,
  • Ağrı birkaç gün içinde kendiliğinden geçmiyor veya azalmıyorsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmalısınız.
  Boyun Ağrısından Korunmak İçin Öneriler
  • Günlük yaşamımızda acele ile yapılan ani hareketlerden sakınmalıyız.
  • Ağır cisimleri kaldırmamalı, çekmemeli ve itmemeliyiz.
  • Taşımak zorunda olduğumuz yükleri mutlaka iki kolumuza eşit paylaştırmalı, tek el ya da omuzda ağır bir çanta taşımamalıyız.
  • Baş seviyesinin yukarısına doğru iki kolu ve boynu gerecek şekilde ağır yük kaldırmamalıyız.
  • Vücudu sağa ya da sola döndürerek yerden bir şey almak ya da aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmanın riskli olduğunu unutmamalı ve bu hareketleri hiç yapmamaya dikkat etmeliyiz.
  • Boynumuzu sürekli aynı pozisyonda sabit tutmamalıyız. Özellikle bilgisayar veya masa başında çalışıyorsak yarım satte bir pozisyon değiştirmeliyiz.
  • Telefonla konuşurken, telefonu boyun-omuz arasına sıkıştırarak konuşmaktan sakınmalıyız. Özellikle gün içinde sık telefon görüşmesi yapanlar buna çok dikkat etmelidir.
  • Çalışırken oturma pozisyonumuzun sırtı destekleyecek şekilde anatomik olmasına ve bilgisayar kullanıyorsak boynumuzun sürekli bir yöne ya da öne eğimli olmamasına dikkat etmeliyiz.
  • Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göstermeliyiz.
  • Yatak ve yastık seçiminin boyun sağlığında önemli olduğunu unutmamalıyız.
  • Düzenli egzersiz yapmalıyız. Sağlıklı olanların da düzenli kas gücü artırıcı egzersizler yapması gerekmektedir.
  • Stresin boyun ağrısını arttırdığını unutmamalı ve gerekirse stresle başetme konusunda yardım almalıyız.
  • Uzman bir hekime danışmadan ağrı kesici ya da boyunluk gibi tedaviler uygulamamalıyız. Ağrımızın nedeni belli olmadan ehliyetsiz kişilerce yapılan masaj, çiğneme gibi tedavilere itibar etmemeliyiz.


   
Hareketsiz yaşam boyun ağrıtıyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hareketsiz kalmak diyabeti artırıyor..

  Hareketsiz kalmak diyabeti artırıyor..

  Şeker hastalığını artıran suçlular bulundu: İnsanları hareketsiz yaşama iten bilgisayar, otomobil, TV, hazır yiyecekler ve stres Halk arasında daha çok "şeker hastalığı" adıyla anılan diyabet, dünyada 240 milyon kişinin hastalığı. 300 milyon kişinin de gizli diyabetli olduğu tahmin ediliyor. Gelecek 20 yıl içinde ise diyabetin 380 milyon kişiyi doğrudan, yaklaşık 1 milyar kişiyi de...
 2. Boy

  Boy

  Boyun aşarı derecede uzaması ecelin yaklaşmasına, normal olarak uzaması arzu edilen şeye nail olmaya, Boyun kısalması zillete ve sıkıntıya düşmeye delalet eder.Rüyada boyunun uzadigini gören hasta olur. Boyunun kisaldigini görmek, rizk darligina isarettir. Rüyada bir kisi ile boy ölçüstügünü gören bir sinava girer. Bu ölçüde kendi boyu, ölçüstügü kimsenin boyundan uzunsa sinavi kazanir;...
 3. Hareketsiz Yaşam, Boyun Ağrıtıyor!

  Hareketsiz Yaşam, Boyun Ağrıtıyor!

  Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla, hareketsiz bir yaşam tarzına geçilmiş olması, ani yapılan yanlış hareketler ve stres gibi nedenlerle tıpkı bel ağrılarında olduğu gibi boyun ağrılarında da ciddi artışlar gözleniyor. Genel olarak fiziksel kondüsyonları düşük olan, uzun süre oturarak çalışan ve duygusal stres altında olan kişiler bu açıdan ciddi risk altında. İstatistiklere göre...
 4. Hareketsiz yaşam Alzheimer'e neden oluyor

  Hareketsiz yaşam Alzheimer'e neden oluyor

  Fiziksel aktivitenin Alzheimer hastalığı riskini azalttığı ortaya çıktı. İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; fiziksel aktivitenin Alzheimer hastalığı riskini yüzde 33, depresyon riskini de yüzde 50 oranında azalttığını ortaya çıkardı. Araştırmayı yapan bilimadamları, hareket eden kişilerin beyinlerinde bazı kimyasalların salgılandığını belirtti. Uzmanlar, hareketin...

Sayfayı Paylaş