1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Hareketsizlik Kabızlığa Neden Oluyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Şehir yaşamının getirdiği hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıkları pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. İnsanların yüzde 80�inin hayatlarının bir bölümünde mutlaka yakındığı kabızlık şikayeti de önemsenmesi gereken bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, �kabızlık� şikayeti ile ilgili bilgi verdi.
  Kabızlık Nedir?

  Kabızlık genelde haftada üç kereden az ve az miktarda, katı dışkılamaya yol açan bağırsak alışkanlık bozukluğudur. Kabızlığı olan kişiler için dışkılama, zahmetli ve ağrılı bir durumdur. Pek çok kişi aslında normal bağırsak alışkanlığına sahip olmalarına karşın, her gün dışkılamaya çıkmadıkları için kabızlık çektiklerini sanmaktadırlar. Ne var ki dışkılama sayısı ve miktarı için �herkes için geçerli bir normal� aralık mevcut değildir. Çoğu durumda kabızlık kendiliğinden geçen ve ciddi sorunlara yol açmayan bir rahatsızlıktır. Kısa kabızlık dönemleri tamamen normaldir. �Sağlıklı kişilerin her gün bir kez tuvalete çıkmaları gerekir� şeklindeki yaygın ve yanlış kanı, pek çok kişinin kendinde kabızlık olduğunu düşünmesine ve bilinçsizce laksatif ilaçları kullanmalarına yol açmaktadır.

  Kabızlığa Neden Olan Durumlar Nelerdir?

  Kabızlık kadınlarda, çocuklarda ve 65 yaş üstü yaşlı insanlarda daha sık görülür. Gebelik ve doğum sonrası ile ameliyat sonrası dönemlerde de görülme sıklığı artar. Kabızlığı anlamak için kalın bağırsağın nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Alınan gıdalar kalın bağırsakta ilerlerken içerdikleri sıvılar bağırsak duvarı tarafından emilir. Bağırsak duvarındaki kasların hareketleri ile dışkı makat yönünde itilir. Çıkışa geldiğinde sıvı içeriğini kaybetmiş dışkı katı hale gelmiştir. Kalın bağırsakta emilen sıvı miktarı artarsa dışkı iyice kuru ve katı hale gelir. Bağırsaktaki kas hareketleri azalmış veya düzensizleşmişse dışkının barsak içinde ilerlemesi yavaşlar ve kaybettiği sıvı miktarı artar. Kabızlığın en sık gözlenen nedenleri şunlardır:

  vYiyeceklerle yetersiz miktarda lif alınması, vYeterli sıvı alınmaması,
  vHareketsiz bir yaşam sürülmesi,
  vİlaca bağlı yan etkiler,
  vİrritabl bağırsak hastalığı gibi bağırsak işlevini bozan hastalıklar.
  vYanlış müshil kullanımı
  vYaşa bağlı değişiklikler
  vDışkılarken ıkınmaktan kaçınmak
  vMultiple sklerozis, lupus, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar,
  vKronik idiyopatik kabızlık gibi bazı özel hastalıklar,
  vKalın bağırsakta veya makattaki (hemoroid gibi) bazı hastalıklar.

  Kabızlık Ciddi Sorunlara Yol Açabilir Mi?

  Kabızlık bazen ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında en sık karşılaşılanları zorlayıcı bağırsak hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan hemoroidler ve katı dışkının anüs çevresindeki kas ve deride yırtıklar yaratmasına bağlı makat çevresindeki cilt yırtıklarıdır (anal fissürler). Aşırı ıkınma bazen küçük bir bağırsak katlantısının makat dışına çıkmasına neden olur (rektal prolapsus). Eğer çıkışta sertleşmiş fazla miktarda dışkı birikirse bunun ıkınma ile atılması mümkün olmaz ve bu durumda da dışkı taşlaşması ortaya çıkar. Genellikle yaşlılarda ve küçük çocuklarda gözlenen bir durumdur. Tedavisi için ağız veya makat yolu ile uygulanan yağlarla dışkının yumuşatılması ve parmakla mekanik olarak çıkartılması gereklidir.

  Kabızlık Nedeni İle Hekime Başvurulduğunda Hangi Testler Gereklidir?

  Genellikle basit bir tıbbi öyküleme alınması ve fizik muayene yeterlidir. Ancak duruma göre aşağıdaki testlerden bir veya birkaç tanesinin yapılması gerekli olabilir:
  vTiroid bozuklukları gibi bazı hastalıkları belirlemek için kan testleri,
  vYaşlı hastalarda görülme sıklığı arttığı için barsak tümörlerini dışlamak için dışkı incelemeleri ve baryumlu barsak grafisi gibi bazı radyolojik incelemeler,
  vBağırsaklarınızın bir bölümünü doğrudan gözle incelemek için sigmoidoskopi veya kolonoskopi gibi endoskopik muayeneler.

  Kabızlık Tedavisinde Neler Yer Almalıdır?

  Her ne kadar tedavi nedene, hastalığın süresine ve ağırlığına bağlı olarak değişse de çoğu olguda beslenmede ve yaşam tarzında yapılacak ufak tefek değişiklikler bulguları geçirmede ve tekrarını önlemede yeterli olacaktır.

  -Diyet
  Yumuşak ve yeterli sıvı içeren bir dışkı oluşturmak için diyetle her gün 20-35 gram lif alınması gereklidir. Uygun diyet hekim veya diyetisyen tarafından planlanabilir. Fasulye, yulaf ve mısır gevrekleri, taze meyveler, kuşkonmaz, lahana, havuç gibi sebzeler yüksek miktarda lif içerirler. Kabızlığa yatkın kimselerde dondurma, peynir, et gibi lif içeriği son derece az besinlerin alımını sınırlamak gereklidir.

  -Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  Her gün yeterli miktarda su, meyve suyu gibi sıvıları almak, çorba gibi sıvı yiyecekleri tüketmek, günlük egzersiz yapma alışkanlığı edinmek gibi alışkanlıklar edinmek barsak hareketlerine yardımcı olacaktır. Bunların yanında tuvalet için yeterli zaman ayırmak ve dışkılama sırasında bağırsakları boşaltmak için ıkınmaktan kaçınmamak gereklidir.

  -Müshiller

  Çoğu hastada müshillerin kullanımı gerekli değildir. Ancak yukarıda bahsedilen diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini yerine getirmelerine rağmen hala kabızlık çeken bir grup hastada bir süre için müshillerin kullanımı gerekebilir.
  Kullanımda değişik biçimlerde (toz, hap, şurup, ciklet) ve değişik içerikte (kitle oluşturucu, uyarıcı, tuzlu, ...) pek çok müshil bulunmaktadır. Hangi hastaların, hangi tipte ve ne süre ile müshil kullanmaları gerektiğine
  ancak bir hekim karar verebilir.
  Uzun süreli müshil kullanımı barsak alışkanlığını değiştireceğinden bağımlılık yaratır. Müshil bağımlılığı oluşan hastalarda müshillerin kullanımına yavaş yavaş son verilmelidir. Bu sürecin hekim gözetiminde gerçekleştirilmesi gereklidir. Çoğu kimsede müshillerin bu yolla yavaş yavaş kesilmesi sonrasında barsak normal kasılabilirliğine ve alışkanlığına kavuşur.

  Kabızlığın Tedavisinde Başka Yollar Var Mı?

  Eğer kabızlığa yol açan bir neden saptanabildiyse tedavi bu özel nedene yönelik yapılabilir. Örneğin kullanılan bir ilaca bağlı olarak kabızlık ortaya çıktıysa hekiminiz bu ilacı bir diğeri ile değiştirebilir ya da kesebilir. Rektal prolapsus veya hemoroid gibi bir komplikasyon ortaya çıktıysa (bu durumlar makatta ağrı yaratarak dışkılamayı ağrılı hale getirir ve kabızlığa katkıda bulunur) bunların düzeltilmesi için cerrahi tedavi önerebilir.
  Makat bölgesindeki kaslarında işlev bozukluğu bulunan ve buna bağlı kabızlığı olan hastalarda geri dönüm (biofeedback) çalışması yapılabilir. Doğrudan kalın bağırsağın hastalığına bağlı kabızlıklarda bağırsağın bir bölümünü alınması gerekebilir.

  Kabızlık İle İlgili Akılda Tutulması Gerekli Bilgiler

  vHemen herkes hayatının bir bölümünde kabızlıktan yakınır.
  vPek çok kişi bağırsak hareketleri tamamen normal olsa da kendilerinde kabızlık bulunduğunu sanmaktadır.
  vKabızlığın en yaygın nedenleri alınan gıdalardaki eksiklikler ve hareketsiz bir yaşam sürmedir.
  vİlaçlar, müshil ilaçlarının yanlış kullanımı, irritable bağırsak hastalığı gibi bazı bağırsak hastalıkları kabızlığın sık rastlanan diğer nedenleridir.
  vBasit bir tıbbi öyküleme ve fizik muayene, tanı ve ne tür bir önlem alınması gerektiğini belirlemede genellikle yeterlidir.
  vÇoğu olguda dengeli ve liften zengin gıdalarla beslenmek; bol sıvı almak, düzenli egzersiz yapmak şikayetlerin geçmesi için yeterlidir.
  vBağırsak alışkanlıklarının zaman zaman değişiklik göstermesi normaldir. Ancak belirgin ve uzun süren bağırsak alışkanlığı değişikliklerinde hekime başvurmak gereklidir.
  vMüshil kullanımı ancak bazı hastalarda ve belirli bir süre kullanmak için gereklidir. Hekim kontrolünden uzak uzun süreli müshil kullanımı zararlıdır.


   
Hareketsizlik Kabızlığa Neden Oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabızlığa kesin çözüm!!!

  Kabızlığa kesin çözüm!!!

  kabızlık çözümü kabızlığa çözüm kabızlığa kesin çözüm kabızlık kesin acil Sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı çalışmaması kabızlık sorununa yol açıyor.Bu sorundan kurtulmak için doktor ender saraçın çözümünü dikaktlice okuyun ve uygulayın.Bu sıkıntınızdan kurtulacaksınızdır:) Kabızlığa kesin çözüm!!! Doktor Ender Saraç'tan kabızlığa çözüm getirecek besin önerileri... Keten tohumunu...
 2. Kabızlığa Neden Olan Besinler

  Kabızlığa Neden Olan Besinler

  bu konu kabız yapan besinler hakkında bilgilere yer vermektedir. Kabızlık özellikle birçok bayanın şikayet ettiği sorunlardan biridir. Kabızlığın psikolojik etkenleri olduğu kadar beslenme alışkanlığı da kabızlığa yol açar. Özellikle lifsiz gıdaların sıklıkla tüketilmesi sonucun da kabızlık ortaya çıkarak kişiye zor ve sıkıntılı anlar yaşatır. Peki kabızlığa en fazla etki eden besinler...
 3. Kabızlık neden olur ? Sebepleri ve Tedavisi

  Kabızlık neden olur ? Sebepleri ve Tedavisi

  kabızlık niye olur,kabızlık kimlerde olur,kabızlığın nedenleri ve tedavisi,kabızlık nasıl giderilir,kabızlığa ne iyi gelir,kabızlık hakkında bilgiler Kabızlığın farklı nedenleri olabilir ama hiç de hoş olmayan karın şişliği ve karın ağrısı şeklindeki belirtileri değişmez. Kafeini fazla kaçırmak, yeterince su içmemek, hareketsizlik, protein ağırlıklı beslenmek ya da kullandığınız ilaçlar...
 4. Kabızlığa iyi gelen besinler

  Kabızlığa iyi gelen besinler

  Kabızlık ile ilgili sorununuzun üstesinden nasıl geleceğinizi ve hangi besinleri nasıl tüketeceğinizi bilmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Kabızlık daha çok sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam şekli ve öğünleri atlamakla alakalı bir sorundur. Sorunun üstesinden gelmek için hemen ilaçlara başvurmayın. Çünkü erik, elma, ıspanak, pırasa, lahana, incir, kayısı, üzüm, zeytinyağı ve...
 5. Kedilerde kabızlığa ne iyi gelir?

  Kedilerde kabızlığa ne iyi gelir?

  Kedilerde kabızlık sorunu dışkılamada zorluk çekme şeklinde yaşanan, kuru özellikte olan dışkının bağırsaklar ya da rektumda birikmesiyle ya da bu alanlarda ilerleyememesi nedeniyle yaşanır. Farklı sebeplerle oluşan kabızlık sorunu, kedilerde oldukça sıkça etkili olan kronik sindirim sorunları arasındadır. Bu durum bazı sindirim hastalıkları sırasında bir semptom şeklinde etkili olabileceği...

Sayfayı Paylaş