1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Hasta hastalar nasıl taşınır

  Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Bir hastayı ya da yaralıyı güvenli biçimde taşımak için çeşitli yöntemler vardır. Acil durumlarda hastanın sedyesiz olarak taşınması gerektiğinde uygulanacak yöntemler şunlardır: Beşik yöntemi:
  Zayıf hastaları veya çocukları taşımak için bir kolunuzu kalçanın altından geçirip öteki kolunuzu bel üstünden sırta doğru kavrayarak kucaklayın. Kendinizi iyice tartıp dengeledikten sonra yavaş ve güvenli adımlarla yürüyün.

  Sürükleme yöntemi:
  Yaralı ya da hasta ayağa kalkacak durumda değilse ve hemen bulunduğu yerden uzaklaştırılması gerekiyorsa, kollarını göğsünün üzerinden çapraz toplayın. Sonra hastanın başucunda çömelip ellerinizi omuzlarının altından geçirerek ve başını da kollayarak yerde geri geri çekin.

  Omuzlama yöntemi:
  Bilinci yerinde ve yürüyebilecek durumdaki hastayı ayağa kaldırın, Yanında durarak sizden yana olan kolunu omzunuzun üzerinden boynunuza alıp elini öteki elinizle tutun.Ters taraftaki kolunuzu da hastanın beline dolayarak ve ağırlığını bir ölçüde omuzlarına alarak birlikte yavaş yavaş yürüyün.

  Sırt alma yöntemi:
  Hasta ağır değilse ve sarsılmasının pek sakıncası yoksa öne geçip çömelerek iki kolunu boynunuzun iki yanından tutup göğsünüzün önünde kavuşturun, sonra ayağa kalkıp, hasta sırtınızda olduğu halde yürüyün.

  Dört el oturağı:
  Bu yöntem, bilinci yerinde ve kollarıyla tutunma yeteneği olan hastalar için iki kişiyle birlikte uygulanır. Hastayı taşıyacak kişiler yüzleri birbirlerine dönük karşılıklı durur. Birbirlerinin bileklerini çapraz tutarak bir oturak oluşturur. Hastaya sırtından yaklaşarak çömelinir ve hastanın bir kolunu taşıyıcılardan birin, diğerini ötekinin omzuna alarak tutunması sağlanır. Sonra ayağa kalkarak hasta kenetlenmiş ellerin üzerinde taşınır.

  İki el oturağı:
  Hasta yaralı veya bitkin durumda ise bu yöntem uygulanır. Taşıyıcılar hastanın iki yanına çömelir. Birer kollarını hastanın kalçasıyla dizleri arasından uzatarak birbirlerini bileklerinden sıkıca tutar ve hastanın buraya oturmasını sağlarlar. Öteki kollarını da hastanın sırtından uzatarak omzunu sımsıkı kavrar ve kalkıp yavaş yavaş yürürler.

  İtfaiyeci taşıması:
  Bu yöntem hastayı taşırken bir elin boşta kalması gerekiyorsa uygulanabilir. Çocuk ve zayıf hastalar için çok uygundur.

  Hasta kendi kendine ayağa kalkacak durumda değilse, hastayı yüzükoyun yatırıp başucundan ayakta durun. Kollarınızı hastanın koltuk altlarından geçirerek hastayı önce dizleri sonra ayakları üzerinde kaldırın.
  Sol elinizle hastanın sağ bileğinden tutun. Başınız hastanın uzanan sağ kolunun altına, omzunuz da karnın alt tarafına gelecek şekilde eğilin ve yavaşça omuzlarınızın üzerine düşmesini sağlayın. Sağ kolunuzu hastanın bacaklarının arasına ya da bacaklarının çevresine dolayın.
  Hastanın ağırlığını sağ omzunuza alarak ayağa kalkıp vücudunu iki omzunuzun üzerine doğru çekin. Hastanın sağ bileğini sağ elinizle kavrayarak sol kolunuzu serbest bırakın.
   
 2. Yesil Gözlü

  Yesil Gözlü Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  431
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Hasta hastalar nasıl taşınır
  Emegine saglik canim...
   
 3. sondamla

  sondamla Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cennet
  Ce: Hasta hastalar nasıl taşınır
  teşekkürler.
   
Hasta hastalar nasıl taşınır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  muhabbet kuşu uyuması muhabbet kuşları nasıl uyur kuşu uyurmu neden uyur hasta nasıl iyileşir Hiç kimse bir kuşu kendi sahibi kadar iyi tanıyamaz. Kuşunuzun olağan dışı davranışları hastalık belirtisi olabilir. Eğer muhabbet kuşunuz evcil değilse hastalık başlangıcını fark etmek daha zor olabilir. Bu yüzden kuşunuzu çok yakından takip etmelisiniz çünkü muhabbet kuşları gerçek sağlık...
 2. Hangi hasta nasıl öksürür?

  Hangi hasta nasıl öksürür?

  bebekler neden öksürür çocuklar neden öksürür çocuklar gece bebek gülerken öksürük Bugünlerde birçok insan öksürüyor. Astım, bronşit, sinüzit, grip, zatürree, tüberküloz, kulak iltihabı gibi öksürüğe neden olabilecek pek çok hastalık var. Ancak, her hastalıkta farklı özellikte öksürük oluyor. İşte, değişik hastalıklarda görülen öksürük tipleri. Üşütme öksürüğü Sebebi, halk arasında daha...
 3. Sıcaklar Hastaları Daha da Hasta Yapıyor

  Sıcaklar Hastaları Daha da Hasta Yapıyor

  sıcak hava, zararları nelerdir, faydası varmıdır, etkenleri nelerdir, hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz Sıcaklar Hastaları Daha da Hasta Yapıyor meleklerim. O güneş ilk başta bizleri halsizleştiriyor. Yaz sıcakları başladı. Artan sıcaklar tatil günlerinin habercisi olsa da güneş çarpması veya aşırı sıcaklara bağlı problemler de peşi sıra yaşanmaya başladı Herkes bilir ki...
 4. Şizofren hastalarına nasıl davranılmalı

  Şizofren hastalarına nasıl davranılmalı

  şizofren hastalarına nasıl davranılmalı şizofren hastalarının özellikleri şizofren hastaları tehlikelimi Genellikle genç yaşlarda başlayan şizofren hastalığı düşünme, duyma ve davranışlarda ki ciddi bozuklulukların görüldüğü ruhsal bir hastalıktır. Günümüzde bir çok şizofreni çeşidi görüyor ve bu vakkalara bir çok tedavi yöntemleri deneniyor Melek'lerim. Biz de bu yazımızda şizofren...
 5. doğalgaz aboneliği nasıl taşınır

  doğalgaz aboneliği nasıl taşınır

  Selamlar.Taşınma durumunda doğalgaz aboneliği nasıl taşınılır bilgi almak istiyorum.Acil yazarsanız sevinirim..

Sayfayı Paylaş