1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  hastalarin sadece yarisi ilaclarini kullaniyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Hastaların sadece yarısı ilaçlarını kullanıyor
  Doktordan reçete alan kişilerin yalnızca yarısı, ilacını talimatlara uygun kullanıyor. Bunun en yaygın nedeni unutkanlık. Tedaviye uymamak, yaşam kalitesini düşürüyor.
  Hasta davranışlarıyla ilgili çalışmalar, doktordan reçete alan kişilerin, yalnızca yarısının ilacı talimatlara uygun olarak kullandığını göstermektedir. Tedavi planına uymamanın nedenleri arasında, unutkanlık en yaygın olanı. Ancak esas soru, neden insanların ilaç almayı unuttuğudur. Sıklıkla psikolojik inkar mekanizması çalışır. Tedaviyle ilgili herhangi bir konu kişiyi önemli ölçüde endişelendirebilir ve hasta tedavi planına uyma isteğini baskılar. Hasta olmak endişe kaynağıdır ve ilaç kullanmak hastalığı anımsatır. Tıbbi planla uzlaşmamanın diğer nedenleri, tedavinin masrafı, zahmetli olması ve olası korkulan yan etkilerdir.

  'Hapı yutmamanın’ sonuçları

  En iyi tedavi planı bile, uyulmadığı zaman başarısız olur. Tedaviye uymamanın en belirgin sonucu, hastanın durumunda iyileşme veya rahatlama olmamasıdır. Resmi tahminlere göre, ilaç tedavisine uymama, kalp krizi ve inme gibi kalp damar hastalıkları nedeniyle her yıl 125 bin ölüme yol açıyor. Ayrıca hastane başvurularının yüzde 10’u, birçok doktor vizitesi, birçok tanı testi ve gereksiz birçok tedaviler, hastanın ilacı talimatlara uygun almamasından kaynaklanmaktadır.


  Tedaviye uymama, sadece tıbbi bakımın masraflarını artırmakla kalmaz, yaşam kalitesini de düşürür. Örneğin glokom denen göz tansiyonunun ilacının bazen atlanması ve yeterli dozda kullanılmaması, göz sinirinde hasara ve körlüğe neden olabilir. Kalp ilacının dozunun atlanması, kalp ritminin bozulmasına ve kalp krizine neden olabilir.
  Yüksek kan basıncı için alınan ilacın dozunun atlanması, inmeye yol açabilir ve yazılan dozda antibiyotik kullanmamak, enfeksiyonun alevlenmesine, ilaca dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Çocuklar, erişkinlere kıyasla tedavi planına daha fazla uyumsuz kalırlar. Streptokok enfeksiyonları olan ve 10 gün süreyle penisilin verilen çocuklarla yapılan bir çalışmada, yüzde 56’sının ilacı üçüncü gün, yüzde 71’inin altıncı gün ve yüzde 82’sinin dokuzuncu gün almamaya başladıkları saptandı. Tedaviye uyum, uzun süreyle karmaşık tedavi gerektiren genç yaştaki şeker hastalığı olan jüvenil diabette veya astımda daha da kötüdür.

  Çocuk ve yaşlılarda uyum zor

  Bazen anne babalar, talimatları tam olarak anlamayabilirler. Yapılan çalışmalar anne babaların doktorla yaptıkları görüşmeden 15 dakika sonra aldıkları bilginin yarısını unuttuklarını göstermiştir. Bu nedenle, çocuk doktorları sıklıkla tedavi planını basit tutmaya çalışır ve yazılı talimat verirler.

  Yaşlı insanlar çok çeşitli ilaçlar kullanırlar, aldıkları ilaçları hatırlamakta güçlük çekerler ve ilaç yan etkileri yaşama olasılıkları daha fazladır. Yaşlıların ilaçlarını çokluk birbirinden habersiz, farklı doktorlar yazar ve aynı zamanda reçetesiz ilaçlar da kullanırlar. O nedenle, tedaviyi yürüten tüm doktorların, hastanın aldığı tüm ilaçları bilmesi gerekir. Yaşlı insanlar çoğu zaman yan etkilerden korktukları için veya tedaviyi yeterli bulmadıkları için, gizlice ilaçlarının dozlarını ayarlarlar ve bunu istenmeyen etkiler ortaya çıkana dek, bir sır gibi saklarlar.

  Tüm ilaçların bir eczaneden alınması ve o eczacının tüm reçeteleri görmesi tedaviye uyumda fayda sağlayabilir, eczacılar bu sayede kişinin aldığı ilaçları ve etkileşimleri izleyebilirler.

  Hastalar doktorlarıyla iyi bir ilişki içinde oldukları zaman, tedavi planına uyma olasılıkları artar. Hastaya tedaviyle ilgili anlaşılabilir açıklama yapılması ve tedavinin mantığının izah edilmesi tedaviye uyumu artırır. Yazılı bilgilerin verilmesi, unutma veya karıştırmayı önleme bakımından, çok yararlıdır.

  Tedaviye uyumu zorlaştıran diğer nedenler

  Talimatları anlamama veya yanlış yorumlama.

  Yan etkilerin yaşanması (tedavi hastalıktan daha kötü olarak algılanır).

  Hastalığın yeterince kabul edilmemesi (tanının zihinde baskılanması).

  İlacın işe yaramadığının düşünülmesi.

  Hastalığın yeterli düzeyde tedavi edildiğinin sanılması (örneğin bir iltihap durumunda tüm zararlı bakteriler yok edilmeden önce, ateş ve şikâyetler düzelebilir ve hasta iyileştiğini sanar).

  İlaca bağımlı hale gelmekten korkmak.

  İyileşme konusunda kayıtsız olmak (hissizlik).

  Engellerle karşılaşmak (örneğin tabletlerin veya kapsüllerin yutulmasında güçlük çekmek, şişe açma konusunda problem yaşamak, tedavi planının zahmetli olması, ilacı bulamama vb). alintidir(Dr. Hasan İnsel/Milliyet)


   
hastalarin sadece yarisi ilaclarini kullaniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hastalara ilaç temini 1 Ocak'a kaldı

  Hastalara ilaç temini 1 Ocak'a kaldı

  Yatan hastanın ilaç ve malzemelerinin hastane tarafından karşılanmasına ilişkin düzenleme 1 Ocak 2008 tarihine ertelendi. Tebliğ, 15 Ekim'den itibaren yatan hastaların ilaç ve malzemelerinin hastaneler tarafından karşılanmasını öngörüyordu. Sağlık Bakanlığı, hükmün incelenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazı gönderdi. Bazı üniversite hastaneleri,...
 2. iLaç değildir zaman,sizi sadece kanatır ..

  iLaç değildir zaman,sizi sadece kanatır ..

  iLaç değildir zaman,sizi sadece kanatır .. Bana Zamandan söz ediyorlar.... iLaç değildir zaman,sizi sadece kanatır .. Yaraları nasıl sardığından ya da her şeye nasıl iyi geldiğinden.. bilirsiniz zaten bir işe yaramadığını bildiğiniz gibi. Bittiğine kendini inandırmak ayrılığın gerçeğine katlanmak yüreğinizin unuttuğunuz yerleriyle yeniden karşılaşmak kolay değildir elbet... Kolay değildir...
 3. Panik Atak Hastalarının İçtiği İlaçlar

  Panik Atak Hastalarının İçtiği İlaçlar

  cymbalta kullananlar tranko buskas antidepresan panik atak, içilen ilaçlar, neler kullanılır, yan etkileri, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çağın hastalığı panik atak tedavisinde doktorlar hastaya bazı ilaçlar yazarlar.Şimdi bu ilaçları ,yan etkilerini ve özelliklerini Dr.Nihat Kaya'dan öğreneceğiz.. a) Antidepresanlar - Eski kuşak...
 4. Yiyenim 3 Aylik ve Keppra (epilepsi ilaci) kullaniyor....

  Yiyenim 3 Aylik ve Keppra (epilepsi ilaci) kullaniyor....

  Yiyenim dogdugundan beri günde asa yukari 10 kez titremesi oluyor. Aniden cogunlukla uykuya dalarken gelen bu titreme bebisi tas gibi sert ediyor. Bu titremeyle birlikte yiyenim morariyor. Ancak kucaga alarak ve konusarak sakinlestiriyoruz. Doktorlar bir tehsiz koyamadilar, simdilik Keppra ile tedavi görüyor. Bu konuda bilgisi olanlar bana yardimci olursa cok sevinirim. Mesajlarinizi...
 5. Hemoroid hastaları için tavsiyeler ve ilaçlar

  Hemoroid hastaları için tavsiyeler ve ilaçlar

  hemororide ne iyi gelir,hemoroid nasıl geçer,hemoroid ağrısı nasıl geçer,hemoroid için tavsiyeler,hemoroid hakkında bilgiler Bol miktarda (günde 7-8 bardak) su tüketin Lifli gıdaları, meyve ve sebzeleri bolca tüketin Kepek tüketin, kepekli ekmek tercih edin Atıştırma (fast food) tarzı beslenmeden kaçının Dar ve terletici türden giysiler giymeyin Düzenli olarak her sabah uyandıktan...

Sayfayı Paylaş