1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Havaalanlarında sıvı kısıtlaması başlıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara, yarından itibaren kısıtlama geliyor.

  Yolcular, 100 milimetreyi geçen ürünlerini el çantalarında veya kabin bagajlarında taşıyamayacak.

  1 Mart’tan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılara sınırlama geliyor. 100 milimetreyi geçen sıvılar el çantalarında veya kabin bagajlarında taşınmasına izin verilmeyecek.

  Her yolcu, 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol yanında taşıyabilecek.


  UÇAK ALTI BAGAJLARA KISITLAMA YOK
  Her yolcu bir adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek. Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak. Bebek ile seyahat eden yolcular ile hasta yolculara durumları göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanacak.

  Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek. Son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mamayı/ilacı tatmaları ya da hastalığı-ilaç kullanım zorunluluğunu belgelendirmeleri istenebilecek. Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin, uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek. Son inilecek havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasının açılmaması gerekiyor. Açılması durumunda aktarma yapılan havaalanında poşetin içeriğine el konulabilecek.

  KISITLANAN MALZEMELER

  Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler.


   
Havaalanlarında sıvı kısıtlaması başlıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıvı Sabunluk

  Sıvı Sabunluk

  Banyonuzda değişiklik yapmayı istiyorsunuz fakat vaktiniz veya yeterli bütçeniz yok ya da istediğiniz gibi bir şey bulamadınız mı? Önerimiz aradığınız gibi bir şey bulana kadar küçük değişikliklerle büyük mutluluklar yakalamanız. Nasıl mı? Sıvı sabun şişenizi ya da göz önünde olan bir iki objeyi önerdiğimiz gibi süsleyin. Her banyoya girdiğinizde sabunluğa bakmaktan banyo konusundaki...
 2. Uçağının Düştüğü Havaalanına Şef Oldu

  Uçağının Düştüğü Havaalanına Şef Oldu

  THY, uçak, uçağın düşme zamanı, havalimanı görevlisi hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Uçak kazasında bacağını kaybeden THY kabin amiri Figen Eren, THY tarafından yeni bir rütbe verilerek THY ofis sorumlusu olarak görevine getirildi melekler. Bundan sonra THY uçağının düştüğü havalimanındaki THY ofisinin sorumlusu olarak görev yapacak... Uçağının düştüğü havaalanına...
 3. Sıvı Almak

  Sıvı Almak

  Bebekten Sıvı Almanın Riksi Nedir ? %50 Yarı Yarıya Tehlikeli Midir ?
 4. dünyadaki havaalanlarını büyüklüklerine göre sıralarmısınız

  dünyadaki havaalanlarını büyüklüklerine göre sıralarmısınız

  Dünyada en büyük havaalanı nerdeki havaalanı? Ve dünya üzerinde bulunan havaalanlarını büyüklüklerine göre sıralarmısınız lütfen?Teşkkürler..
 5. Best Modelimiz Havaalanında Taciz Edilmiş!

  Best Modelimiz Havaalanında Taciz Edilmiş!

  Bu sayfa; Best Modelimiz Havaalanında Taciz Edilmiş haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, 2009 Best Model ikincisi Tuğçe Dural Atatürk Havalimanında tacize uğradığını iddia ederek polise başvurdu. Tacizci temizlik görevlisiymiş. İşte detaylar... Best Model of Turkey 2009'da ikinci olarak güzelliği tescillenen Tuğçe Dural, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs'a gitmek için...

Sayfayı Paylaş