1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  hayal ederken...

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İnsan hayatını anlamlı kılan heyecanlarımız sayesinde mutlu oluyoruz. ...
  Öznesi belli olmayan cümleler için söylediğimiz sözlerin doğru özneleri bulmasını bekliyoruz.Hayat her defasında doğru özneyi bulmuyor.Ama bilinen bilimsel olmayan gerçekler öznenin aslında bizim olduğumuzu söylüyor.Bir hayat içinde hayatı yaşayandan daha doğru bir özne ne olabilir ki?
  ..
  Yaşamınız için kurduğunuz cümlelerin öznesi bir gün çat kapı gelirse diye bekliyoruz.

  Beklemek herkese çok da yakışıyor aslında.Sabrederken yaşayacaklarımız hayal ederken beklemek,beklediğin gelmese bile en güzeli aslında.Ama; ya olması gerektiği gibi olmazsa her şey? Olanlar tutmazsa planlara, "b" planları bile işe yaramazsa...Bunu kendimize söyleyip korkutuyoruz ruhumuzu.

  Kurduğumuz hayallerin olması demek değildir mutluluk.Tek bir şart yok mutlu olmak için.Bu olursa mutlu olacaksın,denemez asla.Asıl mutluluğun peşinde koşan,dört duvarın arasına sıkışmış iki ayaklılar,insanlar ellerindekinin gerçek mutluluk olduğunu düşünmüyor.Sürekli arayış halinde koşuşturuyorlar.Ufacık dünyalarına sıkışmışlar,beklemek de değil yaptıkları,aramak da değil.

  Yaptıkları çaresizliğin resmi.Mutlu olamayacaklarını yaptıkları "basit" fakat "alımlı" şeyler.Risk almak akıllarına gelmiyor.Küçük bir dünyada alabilecekleri küçük risklerden dahi korkuyorlar.Ama atılsalar şöyle genişliklere,risk alsalar biraz belki de sırf bu riskin heyecanı bile mutlu edecek onları.

  İnsan anne karnındayken bile bilmiyor hiç bir şey,geleceğine dair.Şimdi de bilmiyoruz.O zaman nasılsak şimdi de öyle.Yalnız yaşamlarımız küçük sanıyoruz,büyütemiyoruz.Kendi gerçeklerimizle kendimizle,kendi kendimizle sıkılıyor,bunalıyor,arıyor,bulamıyor,üzülüyor ve mutlu olamıyoruz.Oysa hafif çalan bir müzik bile mutluluğumuzun adı ya da kaynağı.İnatla kabul etmemekse bizim doğamız,pesimist yaşamlarımız.Hazırcı olarak yetiştiriyoruz kendimizi,sonra da hazır olamayınca hiç bir şey (ya da her şey)kendimize kızıyor kendimizi suçluyoruz.Suçlu 'biz'..Belki,öyle ama başkalarını suçlamaktan daha asil bir şey yapıyoruz:Hatalarımızı kendimiz de arıyor kendimizi büyütüyoruz.Ve olgunlaşacağız belki de.

  Cesur yüreklerimizi sıkıştırıyoruz derinlerimize.Kendimizi sevmemizi bile engelliyoruz sonra sevilmediğimizi düşünüyoruz.Risk almadan "cesuruz" diyoruz.Özneyi kendimize yöneltiyoruz.Cümle bittiğinde bizden eser kalmıyor.Korkaklığımız çıkıyor karşımıza.Kaybedeceği hiç bir şeyi yoksa bir insanın en cesuru odur.Ama kaybettiklerimizi düşünerek cesaretimizi kıran beynimize sözümüzü hiç geçiremiyoruz.Kalbimiz risk alıp sevmemiz gerektiğini söyledikçe beyin korkan ve ürkek davranıyor.

  Oysa risk alabileceksin ki,cesur olasın.Yüreğin cesareti tattıkça mutlu olacak.Bir gün 'ben' öznesi 'biz'e dönüşecek.Beklediğinin sabrettiğin karşılığını alarak şükran duyacaksın kendine.Kendini severken sevildiğini hissedeceksin.Ama bu kez seni seven sadece "sen" olmayacak.


   
hayal ederken... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayalimizdeki Öğretmen

  Hayalimizdeki Öğretmen

  Öğretmen, doğumdan ölüme kadar, bütün birhayatı şekillendiren üstün bir varlıktır. Milletin geleceği adına ona rehberlik yapıp, ahlak ve karakterini yücelten bu üstün varlığa denk bir başka varlık gösterilemez. Öğretmenin kişiler üzerindeki etkisi; anne,baba ve toplumun etkisinden kat kat üstündür. Aslında,anneyi de, babayı da hatta toplumu da yoğuran odur. Onun elinin içine girmediği her...
 2. Hayalinizdeki İş Hayal mi?

  Hayalinizdeki İş Hayal mi?

  HAYALİNİZDEKİ İŞ, HAYAL Mİ? Yazan: Nur Dinçel Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki çalışanların %75''lik bir kısmı hala hayallerindeki işin arayışı içinde. "Zevk alacağın bir iş bul ve hayatın boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalma." demiş Confucius. Bir yönden bakıldığında çok doğru bir söz aslında. Çalışanlar –yaptıkları her ne kadar ağır bir iş de olsa- sevdikleri...
 3. hayal bozmaca

  hayal bozmaca

  Önce yukardakinin hayalini bozun (olmaması için nedenler sıralayın) örnek vereyim mesela ben diyorumki ben doktor olmak istiyorum diye yazıyorum alttaki gelip doktor olup napıcaksın falan gibi hayal bozucu seyler sölüyo sonra o melekte kendi hayalını yazıyo böle böle devam ediyo hadi baslayalım ben girne amerikan üniversitesine gitmek istiyorum
 4. Melekler gözlerinizi kapadığınızda kendinizi en çok nerede hayal edersiniz

  Melekler gözlerinizi kapadığınızda kendinizi en çok nerede hayal edersiniz

  Meleklerimmm!.. Huzur bulmak için gözlerimizi kapadığımızda en çok kendimizi nerede hayal ederiz.. Ruhumuzu ,bedenimizi en rahat nerede rahatlatırız....buna ihtiyacımız olduğu zamanlar illaki var bunaldığımızda, iş stresi ve daha neler neler...... Kimler nerde huzuru ve o anı yakalayabiliyor?
 5. Hayalim

  Hayalim

  Mrhba Iyi aksamlar buraya yeni katildim 8 aylik evliyim esimle cocuk yapmaya karar verdik adetim düzenli yumurtlama günümde iliskiye girdik 20 haziranda adet olmam gerekiyordu 21 haziranda oldum fakat normal adet kanamasindan cok farkliydi ilk pembe leke seklinde geldi sonra kayboldu 2ci gün kirmizilasti bugn 3cü günüm ve kesildi normalde adet oldugum ilk günü cok sancim olurdu ve 6-7 gün...

Sayfayı Paylaş