Hayallerin Değeri

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Hayallerin Değeri
Hayallerin Değeri

Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikide iken, büyüdüğü zaman ne olmak ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası...

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan yedi sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki iki yüz dönümlük çiftliğinin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi.

Krokiye, iki yüz dönümlük arazinin üzerine oturacak bin metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu yedi sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi... İki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “Sıfır” ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardı.

“Neden sıfır aldım?” diye merakla sordu hocasına, çocuk...

“Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal ” dedi, hocası... “Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanları da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız. ” dedi ve ekledi: “Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm. Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

“Oğlum” dedi babası “Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!...” Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevinde hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına...


“SİZ VERDİĞİNİZ NOTU DEĞİŞTİRMEYİN” dedi, “BEN DE HAYALLERİMİ...”


Alıntı
 
Üst