Hayat sigortası zorunlu değil!

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Hayat sigortası zorunlu değil!
ziraat bankası hayat sigortası zorunlu hayat sigortası ücretleri ziraat bankası fiyatları hesaplama
Karabük Valiliği İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, konut kredisi kullanan bir tüketicinin deprem sigortası dışında hayat sigortası için para kesilmek istenilmesine karşı çıkarak yaptığı başvuru üzerine, zorunlu deprem sigortası dışında başka bir sigorta ücreti kesilemeyeceğine karar verdi.
Karabük Sanayi Ticaret İl Müdürü ve İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Salim Sungur, Karabük’te yaşayan Kamil Aydın'ın Ziraat Bankası’nın Balıkesir Ayvalık Şubesi’nden konut kredisi kullandığını, daha sonra yürürlüğe giren Mortgage Yasası’na dahil olduğunu belirterek, bankanın hayat sigortası için 254 YTL istemesi nedeniyle, mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Karabük Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurduğunu söyledi. Sungur, bankanın ipotek ve DASK sigortasını yaptığını, bunun dışında tüketiciye kendi isteği doğrultusunda başka bir sigorta yapamayacağına heyetin karar verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bankadan konut kredisi alan bir kişi mecburen DASK sigortasını yaptırmak zorunda. Bunun arkasından banka kredi verdiği kişiye bir de hayat sigortası yapıyor. Biz bunun iptaline karar verdik. Hayat sigortası yapabilir ama bunu verdiği krediden çekemez.”

Geçen şubat ayında çıkartılan mortgage ile ilgili kanunda, hayat sigortası yaptırmak tüketicinin tercihine bırakılmıştı.
 
Üst