Hayata Dair.

M

Misafir

Forum Okuru
Hayata Dair.
New York'ta bir bankanin önünde duran son model RollsRoyce otomobilden inen adam,hizli adimlarla bankaya girdi ve önüne cikan ilk görevliye, bireysel kredi icin basvuruda bulunmak istedigini söyledi. Görevli onu,müsteri temsilcisine götürdü. Adam, cok acele bir is icin Avrupa'ya gitmek zorunda oldugunu ve bu nedenle bir hafta vadeli bes bin dolar krediye gereksinim duydugunu söyledi. Müsteri temsilcisi kisa bir arastirma yaptiktan sonra döndü. "Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almaniz icin bir engeliniz yok" dedi ve ekledi:
Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamizla daha önce hic calismamissiniz.Banka olarak sizi resmen tanimiyoruz. Bu nedenle,
söz konusu krediyi verebilmemiz icin karsiligindasizden bir teminat almak zorundayiz". Adam cebinden RollsRoyce'un anahtarini cikardi, bankanin müsteri temsilcisine uzatti:
"Cok acelem var, ucaga yetisecegim"dedi."kapidaki Rolls Royce'umu teminat
olarak alabilirsiniz".
Kredi islemleri cok hizli bir bicimde tamamlandi.
Banka Rolls Royce
otomobili bankanin garajina cektiler, adama da besbin dolar krediyi verdiler. Müsteri temsilcisi, kisisel merakini gidermek icin bir hafta boyunca özel bir arastirma yapti ve bankalarinin bu yeni müsterisinin cok büyük bir is adami ve cok büyük bir servet sahibi oldugunu ögrendi.Bir haftasonra adam yeniden gelip,borcunun ana parasi besbin dolarla, bir haftalik faizi dokuzbucuk dolari ödedikten sonra, müsteri temsilcisi bir türlü yenemedigi merakinin dürtüsüyle sordu:
"Sizin, cok büyük bir is adami ve cok büyük bir servetin sahibi oldugunuzu
ögrendim" dedi."Yalnizca kisisel merakimdan soruyorum.Lütfen söyler misiniz, sizin icin cok kücük bir miktar olan bes bin dolarlik krediye neden gereksinim duydunuz?"
Adam hafifce gülümsedi:
"Siz de bana lütfen söyler misiniz?" dedi. "Böyle lüks bir otomobili, New
York'ta hangi kapali garaja, bir hafta boyunca dokuzbucuk dolara
birakabilirsiniz?
 

Benzer İçerikler

HaYaL
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
orkide
orkide
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
774
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
702
M
Üst