1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Hayatımızdan neler silinecek..

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Avustralyalı ‘gelecek bilimciler’ 2050 yılına kadar yok olması muhtemel ‘şey’leri hazırladı.

  Avustralyalı ‘gelecek bilimciler’ Richard Watson ve Ross Dawson, 2050 yılına kadar yok olması muhtemel ‘şey’leri gösteren bir çizelge hazırladı.

  Buna göre, gelecek yıl kül tablası, 2016’da ise bilgisayar fareleri ve emeklilik tarihe karışacak. Bu tahminlerin gerçekleşmesi zor gibi görünebilir ama onlar “Lütfen bu çizelgede kusur aramayın” diyor. Tempo dergisi, bu ilginç araştırmayı sayfalarına taşıdı.

  Avustralyalı ’gelecek bilimciler’ Richard Watson ve Ross Dawson, 2050 yılına kadar yok olması muhtemel ’şey’leri gösteren bir çizelge hazırladı. Buna göre, gelecek yıl kül tablası, 2016’da ise bilgisayar fareleri ve emeklilik tarihe karışacak. Bu tahminlerin gerçekleşmesi zor gibi görünebilir ama onlar "Lütfen bu çizelgede kusur aramayın" diyor. İşte Tempo dergisinin sayfalarına taşıdığı bu ilginç araştırma...
  Türkiye’de pek yararlanılmasalar da fütüristler, yani gelecek bilimcileri, pek çok önemli şirkete danışmanlık hizmeti vererek, işlerin sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda önemli roller üstleniyorlar. Onların işi, insanların değişen ihtiyaçlarını, yaşam biçimlerini, savaş, terör, doğal afet gibi olayların yarattığı etkileri değerlendirip, bunların muhtemel sonuçlarını gözeterek bir gelecek haritası çizmek.

  < Konu Resmi..>
  Richard Watson ve Ross Dawson, ’Tükeniş Çizelgesi’ni hazırlamaya (Extinction Timeline) 1950 senesinde başlamış. Çizelgeye göre, özel hayatımızı 1990’ların ortalarında, umudu ve dürüstlüğü ise 2000’lerin başında yitirdik. Gelecek bilimcilere göre, yine 2000’lerin başında şu meşhur İsveç Çakısı da tarihe karıştı. "Dürüstlük tamam, umut belki ama İsveç Çakısı’na hálá ihtiyacımız var" diyenlere ise İkiz Kuleler’in bombalanışını hatırlatıyor Watson ve Ross. İsveç Çakısı, 11 Eylül 2001’den sonra yavaş yavaş cepten çıkıp evde kalmaya başladı ve asıl amacından uzaklaşan varlığı anlamsızlaştı. Tam da şimdi tükenenler
  2010’a yaklaşırken, ’tamirci’ kelimesi tarihe karışıyor. Her şeyin bir yenisi, daha iyisi o kadar çabuk çıkıyor ve ona sahip olmak öyle hızlı bir şekilde ihtiyaca dönüşüyor ki, bozulanı yenisiyle değiştiriyoruz hemen.
  Çizelgeye göre, mektup yazmak, normal bir iklim, tahta oyuncaklar, müzik dükkanları, sokak sütçüleri, makul fiyatlı bir evde yaşamak da yakın geçmişte yitirdiklerimiz arasında.
  Çizelgede 2009, kül tablasının yok olacağı yıl olarak işaretlenmiş. Kül tablası bu kadar çabuk tarihe karışır mı bilinmez, ama en azından restoranlarda ve kafelerde masanın üzerinde kül tablası olmasına gerek kalmayacağı kesin. 2011 itibariyle kuşlar telefon tellerine konamayacaklar, çünkü tellerden değil, uzaydan ulaşıyor sesimiz birbirimize. 2013’te ’teşekkür ederim’ demeyi tamamen unutacak insanoğlu, nezaket tarihe karışacak. 2014’te ’kaybolmak’, dolayısıyla yol sormak da tarihe karışıyor. "Bende ’GPS’ yok" diyenlerin, cep telefonunun hepimizin cebine ne kadar hızlı girdiğini anımsamaları yeterli.
  2015’te telefon rehberlerine ihtiyaç kalmayacak. 2016’da bilgisayarlarımızın farelerine veda ediyoruz. 2006’da İsveçli şirket Tobii Technology, bilgisayarın içine, kullanıcının göz hareketlerini takip eden bir program yerleştirmişti. Bu sayede bakışınızı uzun süre bir dosyanın üzerinde tuttuğunuzda, klavyede tanımlanmış sağ veya sol tık tuşlarına basarak dosyayla istediğinizi yapabiliyorsunuz. 2016’da bu tip bir sistemin tüm bilgisayarların standart özelliği olacağı öngörülüyor.
  Aynı yıl, yaşlanma derdi kalmıyor. Çünkü anti-aging ve estetik ameliyatlar sayesinde herkes genç kalıyor. Kendini zinde ve genç hisseden insanlar, ileri yaşlara kadar çalışacaklarından, emeklilik de tarihe karışıyor.
  2016 senesi içinde bir gün bankanın müşteri hizmetlerine telefon açacaksanız, karşınıza çıkan kişiye istediğiniz soruları soracaksınız ve cevap verecek. Belki şu anda sık sık başınıza geldiği üzere, yine sinirleneceksiniz bankanızın müşteri hizmetleriyle konuşurken, ama karşınızdaki ses soğukkanlılığını asla kaybetmeyecek. Watson’a göre bize cevap verenin aslında bir bilgisayar olduğunu anlamamız için en az yarım saat konuşmamız gerekecek telefonda.
  Gay bar mı! O da ne?
  Bu çizelgede yer almasa da Dawson’ın makalelerinden birinde, 2016 itibariyle ’gay’ barların da gereksizleşeceği yazıyor. Çünkü onlara göre eşcinseller savaşlarını kazandılar. Toplum onları kabul etti ve artık hep beraber eğlenebiliyoruz.
  2018 kütüphanelere, postanelere, DVD’lere, bedava park yerlerine, ’sıfır beden’e veda edeceğimiz yıl olacak. Kütüphane ve postaneye neden ihtiyacımız kalmayacağını anlamak zor değil, hele ki interneti böylesine severken... Bedava park yerini zaten şimdi bile zor buluyoruz.
  Ama diyet yapanların sayısı hızla artmaya devam ederken, sıfır beden çılgınlığının geçeceğine inanmak güç. Ross Dawson, estetik anlayışının değişeceğini savunuyor. Peki, gelecekte nasıl kadınlar makbul olacak? Kendisi gibi olan, neyse o olan kadınlar!
  Watson ve Dawson’a göre, hayvanlarda görülen hastalıklar, sağlık saplantısı ve değişen ahlak anlayışı nedeniyle çok daha fazla sayıda insan vejetaryen olma yolunda ilerliyor. 2018, kasapların başka bir iş bulmak için kara kara düşünecekleri bir yıl olacak. Yine aynı yıl, sofraya oturup kahvaltı etme alışkanlığı da tarih olacak. Çünkü buna kimsenin zamanı kalmayacak.
  Aklınıza yatmadı mı?
  Watson, bu yıl içinde birçok dile çevrilecek olan yeni kitabı ’Future Flies’da (Gelecek Uçar) kendilerini bu tarihlere götüren ayrıntıları anlatmış. Watson’ın altını çizdiği bir şey var: O da bu çizelgeyi çok ciddiye alıp içinde kusur bulmaya çalışmamak gerektiği. Çizelgede listelenenler, belirtilen net tarihlerde dinozorlarla aynı kaderi paylaşmayacaklar belki. Fakat büyük ihtimalle varlıklarının insanoğlu için bir önemi kalmayacak.
  İşte 2050’de olmayacaklar listesi
  İşte Ross Dawson ve Richard Watson’a göre ’kavramlar’, ’şey’ler ve onların son kullanma tarihleri...
  2012 Dial-up internet erişimi
  2013 Faks makinesi
  2014 Kaybolmak
  2016 Emeklilik, ’gay’ barlar, bilgisayar faresi
  2020 Telif hakları
  2022 Bloglar, imla kuralları, Maldivler
  2023 Çalışılmayan hafta sonları, Paris Hilton
  2024 Masaüstü bilgisayar, AM radyo
  2025 Parasız otobanlar
  2026 Öğle yemeği, FM radyo, samimiyet, kırışıklıklar
  2030 Anahtar, çocukluk dönemi, realite televizyonu
  2033 Bozuk para
  2034 Ucuz seyahat, Bangladeş
  2035 Orta sınıf, petrol, spam, Aborijinler, Microsoft
  2036 Petrolle çalışan araçlar, bağımlılık
  2037 Buzullar, doğal yollarla çocuk sahibi olma
  2038 Sükûnet
  2039 "Özür dilerim", Avrupa Birliği
  2040 Cüzdan, halka açık bedava yerler, karbon emisyonu, kağıt para, sağırlık
  2042 Kravat
  2044 Gelecek bilimciler
  2049 Google, körlük
  2050’den sonra: Estetik ameliyat, fiziksel acı, çirkinlik, ölüm

  kaynak:hürriyet.com


   
Hayatımızdan neler silinecek.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayat Nedir

  Hayat Nedir

  Hayat skor tabelasi tutmak degildir. Kaç arkadasiniz oldugu ya da kaçinin sizi arkadas kabul ettigi degildir. Bu hafta sonu için planlarinizin olmasi degildir. Hafta sonunda yalniz olmaniz da degildir. Su siralar sevgiliniz olmasi degildir. Geçmiste sevgiliniz olmasi ya da hayatiniza kaç sevgili girdigi de degildir. Bugüne kadar hiç sevgilinizin olmamasi da degildir. Sizi kimin öptügü...
 2. hayat nedir?

  hayat nedir?

  "Eski zamanlarin birinde bir adam hayatin anlaminin ne olduguna takmis kafayi.. Buldugu hiçbir cevap ona yeterli gelmemis ve baskalarina sormaya karar vermis.. Ama aldigi cevaplarda ona yetmemis.Fakat mutlaka bir cevabi olmali diyormus.. Ve dolasip herkese bunu sormaya karar vermis.. Köy,kasaba,ülke dolasmis bu arada zamanda durmuyor tabiki ... Tam umudunu yitirmisken bir köyde...
 3. Neydi hayat?

  Neydi hayat?

  NEYDİ HAYAT??? Hayat neydi? Senelerce sordum kendime bu soruyu! Cevap bulamadim hala.. Hayat neydi? Sevinç mi? Kuçuk bir mutluluk yoksa mutlulugu bulmak miydi hayat? Yoksa tam tersi miydi! Tam mutlulugu yakaladiginda,yada yakaladigini sandigin anda, Simsiyah bir perdenin mutlulugu örtmesimiydi hayat! Ve oyle anlarda, o perdeyi acmaya calişmak, bir umutla karanligin aydinliga donuşmesini...
 4. Hayattan ne öğrendimm...

  Hayattan ne öğrendimm...

  Ağır bir ÖSS sorusu gibiydi Esquire dergisininki... “Hayattan ne öğrendiniz?” Verilen süre içinde aklıma gelenleri aşağıda yazdım. Yanlışların doğruları götürmeyeceğini umuyorum: Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum. Işığı gördüm, korktum. Ağladım. Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim. Karanlığı gördüm, korktum. Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi... Ağladım. Yaşamayı öğrendim....
 5. Hayat Nedir ?

  Hayat Nedir ?

  hayat hayat nedir resimleri resmi Hayat Nedir? Hayat çetele tutmak değildir. Seni kaç kişinin aradığı, kiminle çıktığın, kiminle evli olduğun demek de değildir. Kimi öptüğün, hangi sporu yaptığın veya kimlerin seni sevdiği de değildir. Hayat ayakkabıların, saçın, derinin rengi, nerede yaşadığın veya hangi okula gittiğin de değildir. Aslında hayat, notlar, para, giysiler, girmeyi başardığın...

Sayfayı Paylaş