1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Hayatın Hızını Yavaşlatın

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  HAYATIN HIZINI YAVAŞLATIN...  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na göre, yaşlanırken de yaşlıyken de hâlâ meşgul biri olabilir, hâlâ üretebilirsiniz! “Dünyayı ve hayatı derinden etkileyen kararların beden gücü ve çevikliği ile değil, erdem, fikir ve sağduyu ile alındığını unutmazsanız, siz de genç bir yaşlı olarak kalabilirsiniz diyen Prof. Dr. Müftüoğlu, yaşlanmanın durdurulamaz ve önlenemez bir süreç olduğunu hatırlatarak ekliyor: “Ama yavaşlatılabilir."

  Müftüoğlu, “Yapacak işiniz yoksa, yaşlılık kötü bir alışkanlıktır diyor. Goethe’nin, Tolstoy’un, Churchill’in 80’inden sonra raflar dolusu eser yazdığını, Picasso’nun 90’lı yaşlarında hâlâ resim yaptığını hatırlatıyor ve “Yapacak bir şeyiniz kalmadığında yaşlısınız demektir" mesajını veriyor.


  Prof. Dr. Müftüoğlu, sorularımızı yanıtlıyor...
  35’ten sonraki ikinci sınır neden 55 yaş ve sonrası?

  55 yaş sonrasında, bedenin bakıma ihtiyacı artıyor. Eskiyor. 55-60 yaşındaki birinin bu bakımları 30 yaşındaki bir insan kadar yapacak gücü ve isteği de kalmıyor.

  ''''Yaşlı’ tanımında neler değişti?

  Yaşlanma sınırını, ''''genç yaşlılar’, ''''orta yaşlılar’ ve ''''en yaşlılar’ diye değiştirmek gerekiyor. Bu sınırlamaya göre genç yaşlıları 50-65 grubuna, 65-80 grubunu orta yaşlılara ve 80 üstünü en yaşlılara koymak lazım. Çünkü bugün 80 yaşında olan bir insandan beklentilerimiz, bundan 20 yıl önce 60 yaşındaki birinden beklentilerimizle aynı. ''''Yaş 70, iş bitmiş’ diye bir söz vardı, bugün kullanan yok.

  "Hayatı ıskalamayın"

  Hâlâ pek çok kişi ''''30 yaş sendromu’ yaşıyor. Bunun nedeni nedir sizce?
  Bu, hayatın hızından kaynaklanıyor. Hayat çok hızlandı. Zaman zaman insanlar ''''Bana bir şey olmuyor mu?’ psikolojisine girer. Çünkü aradaki dönemleri akılcı değerlendirememişlerdir. Hayatın hızı, hayatı ıskalamamıza neden oluyor. ''''Yavaşlayın, ıskalarsınız’ diyorum. Hayatın hızına kendimizi kaptırıyoruz. Hayatla olan farkındalıklarımızı geliştiremezsek, kaç yıl yaşadığımızın önemi yok.

  Uzun bir ömrü herkes istiyor ama hayatı nasıl doldurmak lazım?

  90 yıl yaşamış bir insanı belki bir yıl sonra hiç hatırlamıyorsunuz. Öyle insanlar vardır ki, 50 yılı 150 yıl gibi, bazıları ise 90 yılı 9 yıl gibi yaşamıştır. Neyi yaşadığımız, hayatta neyi geliştirdiğimiz, ürettiğimiz önemlidir. Belli bir yaştan sonra sahip olmaktan vazgeçip kendimiz olmamız lazım. Yetinmeyi bilmeliyiz. Para kazanmayı, ekonomik gücü, bir hırs, bir kavga, bir hayata tutunma amacı haline getirmemek gerek.

  “Bir saniye yeter"

  ''''Sağlıklı yaşam’ disiplinini edinmek ne kadar sürer?

  Bir saniye. Aklınızdan geçirmeniz yeterli. Sağlığın, satın alınmasının ve başka bir şeyle değiştirilmesinin mümkün olmadığını hasta olduğunuzda fark ediyorsunuz. Hasta olduğunuzda başınıza gelenlere karşı, davranışlarınız aslında çoğu zaman aynıdır. Önce ''''Herhalde yanlış teşhis’ dersiniz, yakıştıramazsınız kendinize. Sonra ikinci davranış, ''''Bu beni nerden buldu’ ''''Niye ben’ isyanıdır. Üçüncü aşamada, bir uyum devresi vardır. Hastalık sürecindeki uyum devresinde, ''''keşke’ler yoğundur. ''''Keşke şunları yapmasaydım’ diye. Çok basit şeyler yapmışsınızdır ama başınıza büyük şeyler gelmiştir. Onları toparlamakta güçlük çektikçe bir süre sonra da depresif belirtiler başlar. Sağlığa sadece güçlü olmak, enerjik olmak, kaslı olmak diye bakarsanız yolda kalırsınız. Ruhsal sağlığı da korumak lazım.

  Duygular da yaşlanır mı?

  Yaşlanan sadece insanın bedenidir. Duygular tam tersine olgunlaşır, hatta gençleşir. Vücudunuzu sadece gıdalarla değil, aynı zamanda hayatla beslemeniz gerek. Dokunmak, koklamak, okşamak, dinlemek, müzik, ses, masaj, aromaterapi, kısacası doğaya ait ne varsa ve size iyi geliyorsa onları yaşamanız lazım. En az bedensel egzersizler kadar, ruhsal ve duygusal egzersizleri ihmal etmemek gerek.


   
Hayatın Hızını Yavaşlatın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hızla ısınıyoruz!

  Hızla ısınıyoruz!

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl" dedi. Prof. Dr. Kadıoğlu, Gebze...
 2. Ceza Hız

  Ceza Hız

  kendimi bilemedim ama deme bana canımıda veremedim onu bunu denemedim öbülerim önerilerime debelenemedi engellenemedi dengeleri bozulana.... kenara çek kenara - *noluyo ya - beyfendi iyigünler - *iyi günler memur bey buyrun - yoldaki tabelaları görmediniz galiba - *ne ile ilgili - burda bu kadar hızlı rap söylemek yasak - *ya ben böyle bir şey görmedim zaten o kadarda hızlı değildim yani - yoo...
 3. Cildinizin yaşlanmasını yavaşlatın

  Cildinizin yaşlanmasını yavaşlatın

  Melekler hiç birimiz hemen yaşlanıp burşuk ve çekii olmayan yüzlere sahip olmak istemeyizdir.İllaki bir gün yaşlanıcaz ama biraz daha bunu geciktirmek için sizlere bir öneri... Cilt yaşlanmasının hızını sadece genetik mirasınız belirlemez. Cildinizin nasıl yaşlanacağına yalnızca genleriniz karar vermez. Dış etkenler yani çevresel yaşlanmanın etkileri çok daha önemlidir. Cilt yaşlanması...
 4. Yeme Hızınızı Yavaşlatın

  Yeme Hızınızı Yavaşlatın

  Yeme hızı, nasıl beslenmeliyiz, nasıl yemeliyiz, yiyecekler hakkında detayı bilgi alalım arkadaşlar. Yeme hızı maalesef ki bizi kilolarla baş başa bırakıyor melekler. Bunun için yemek yeme hızınızı azaltmanız gerekiyormuş. Aşağıda ki mini test ile yeme alışkanlığınızı öğrenin melekler. Kimileri o kadar hızlı yemek yer ki, dil üzerindeki tat alma hücreleri yemeğin tadını bile zor...
 5. İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  internet hızı İnternet hızım ne, hızını ölçme, nekadar, nedir, ttnet hakkında genel bilgiler İnternet hızınızı merak ediyorsunuz ve bir türlü hızınız ne olduğunu bilmiyor iseniz meleklerim şimdi sizlere bunu test etmenizi sağlayacak linki vermek istiyoruz arkadaşlarım. BU LİNKTEKİ sayfaya girdikten hemen sonra sırasıyla şu işlemleri yapacaksınız. HIZINIZI SEÇİNİZ bölümünden 1-8 mbit olan...

Sayfayı Paylaş