Hazır kıymada tehlike

nisan

Yeni Üye
Üye
Hazır kıymada tehlike
İstanbul’da, aralarında hipermarketlerin de bulunduğu çeşitli satış noktalarından alınan 127 hazır kıyma örneğinde yapılan incelemede, muhafaza koşullarına göre yüzde 75′inin, zehirlenme etkenleri açısından yüzde 38′inin uygunsuz olduğu belirlendi.
İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası, Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği ve Tüketiciler Birliği tarafından hazırlanan “Gözümün Önünde Kıymamı Hazırlayan Kasabımı Geri İstiyorum” projesi çerçevesinde yapılan inceleme, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde basın toplantısıyla açıklandı.
Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, satışı yasak olan “hazır” ya da “dökme” tabir edilen kıymanın ne kadar sağlıklı olduğunu sivil inisiyatif olarak incelemek amacıyla bu projeyi başlattıklarını ve destek istedikleri belediyelerden kendilerine yanıt veren Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Güngören, Kartal, Maltepe, Üsküdar, Tuzla ve Zeytinburnu belediyeleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.
Belediye ekipleriyle birlikte Mayıs ayında söz konusu ilçelerden 127 noktadan hazır kıyma örneği topladıklarını anlatan Demir, bu örneklerin yüzde 50’sinin marketlerin et satış reyonlarından, kalan yüzde 50′nin de kasap olarak hizmet veren yerlerden alındığını belirtti.
Demir, örneklerin İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Laboratuvarı’nda incelendiğini kaydederek, “Bu sonuçlara göre hazır kıymanın, muhafaza koşulları bakımından yüzde 75, hastalık ve zehirlenme etkenleri bakımından yüzde 38 oranında uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Ulaşılan sonuçlar ürkütücü olup, hazır kıymanın canımıza kıydığını ortaya koymaktadır” dedi.

Ce: Hazır kıymada tehlike

ahh evet canım ya artık hiç doğal besinimiz kalmadı yaa ne yapcaz bilmem emeğine sağlık canım

Bayram geliyor malum, bu tarz haberler karsimiza cikar mi bilmiyorum ama ben onlemimi aldim. gecen sene bayramin yaklasmasiyla kiyma makinesi arayisina girmistim. Tefalin urunu karsima cikti, aldim 1 yildir kullaniyorum. cok memnunum, kucuk kizim icin sosis yapma aksesuarini kullaniyorum. Cocugumu hem ailemi hazir katkili gidalardan uzak tutuyorum.

Geri