1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  HDTV \ Biçim karşılaştırmaları

  Konu, 'Tatlı Evim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Biçim karşılaştırmaları : Yayın için kullanılacak en uygun biçim, kayıt edilmek üzere kullanılan medyaya ve içeriğin karakteristik özelliğine bağlıdır. Kare saniye oranları, tıpkı çözünürlükte de olduğu gibi, kaynaktakiyle birbirine uymalıdır. Öte yandan, yüksek çözünürlükte yayın yapmak için, aslına uygunluktan ödün vermemek üzere, bununla doğru orantılı olarak, yüksek bant genişliğine de ihtiyaç vardır. HDTV’ de kullanmak üzere yüksek oranda sıkıştırılmış materyaller, geri dönüşte resimde bozulmalara ve sıkıştırılmamış kaynağındaki kaliteye oranla daha düşük kalitelerde görünmesine yol açar.
  Film makaraları yüksek çözünürlüklerde kayıt yapabilmek için 24 kare/saniye olarak tanımlanmıştır. Yeterli bant genişliğine, resimdeki detaylara ve hareketlenmeye bağlı olarak, videonun transferi için uygun biçim 720p24 ya da 1080p24’ dür. PAL standardını kullanan ülkelerde, filmler % 4.1 oranında hızlandırılarak, 25 kare/saniye’ ye çevirilmelidir. NTSC standardını kullanan ülkelerde ise, 3:2 oranında aşağı çekme adı verilen teknik kullanılır. Bir film karesi, üç video alanı için tutulur (saniyenin 1/20 si) ve bundan sonra gelen kare diğer iki video alanı için tutulur (saniyenin 1/30 u) ve bu işlem sürekli tekrarlanır. Bu sayede NTSC için doğru sayıda film karesi gösterimi saniyede 1/12 işlem sonucu olarak tamamlanır.

  HDTV’ den önceki video kayıt ortamları; örnek olarak BETACAM SP, genellikle 480i60 ya da 576i50 biçiminde kaydeder. Bu materyaller belki 720i HDTV biçimine dönüştürülebilir ancak interlace görüntüyü kaldırıp, 720p (progressive) olarak dönüştürülmek istenirse, resimde bozulmalar olur ya da materyalin De-interlace denilen filtre ortamından geçirilmesi gerekir.
  HDTV video kayıtları; 720p ya da 1080i biçiminde yapılabilir. Bu biçimlerden hangisinin kullanılacağı, kaydı yapan yayın firmasının tercihine bağlıdır. Ayrıca biçim seçiminde etkin rol oynayan bir kaç faktör vardır. Genellikle, internet üzerinden yayınlanacak videolarda 720p biçimi tercih edilir. Çünkü bilgisayarlarımızda kullanmakta olduğumuz monitörler progressive tarama tekniğini kullanmaktadır. Internet videoları için 1080i biçimi kullanılırsa, satır eksiklikleri yüzünden resim kalitesinde düşmeler görülür. Hareketli sahnelerde bu durum daha çok göze çarpar. Buna ek olarak, 720p aynı zamanda 1080i ya da 1080p’ ye göre daha düşük yedekleme (Harddisk, DVD) alanına ihtiyaç duymaktadır. 720p görüntü, 1280x1024 olarak ayarlanmış 300$’lık bir LCD monitörde rahatlıkla izlenebilir. 1080i çözünürlüğü destekleyecek LCD monitör size binlerce dolarak mâl olabilir.
  Kuzey Amerika, Fox, ABC ve ESPN (ABC ve ESPN Disney’ in sahibi olduğu kanallardır) 720p içerik yayınlamaktadırlar. NBC, Universal HD (her ikisi de General Electric’ e aittir), CBS, HBO-HD, INHD, HDNet ve TNT şu anda 1080i içerik yayınlamaktadır.
  Teknik Detaylar :
  MPEG-2 şu anda dijital HDTV yayınları için en yaygın sıkıştırma biçimidir. MPEG-2 biçimi, 4:2:2 YCC kroma (chroma) örneklemesi ve 10 bit niceleme (quantization) yapabilmektedir. HD yayını yapan firmalar, bant genişliğinden en uygun oranda yararlanabilmek için, 4:2:0 YCC ve 8 bit niceleme kullanmaktadırlar. Bazı yayıncılarsa, örneğin Almanyada, ProSieben, Sat1 ve Three Premiere Channels kanalları DVB-S2 ile beraber MPEG-4 kullanmaya başlamışlardır. Bu yayınları izlemek için önerilen uydu alıcıları Humax PR-HD 1000 ve üstü modellerdir.

  HDTV aynı zamanda sinema kalitesinde ses barındırmaktadır. Dolby Digital (AC-3) ve 5.1 Surround Sound desteklemektedir

   
HDTV \ Biçim karşılaştırmaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. DTV ve HDTV nedir?

  DTV ve HDTV nedir?

  DTV, Dijital Televizyon, günümüzde Birleşik Devletlerde kullanılan NTSC yayını ile kıyaslandığında daha gelişmiş görüntü ve ses kalitesini sağlayacak olan yeni bir yayın standardıdır. DTV ile izleyiciler, şu anki kullandıkları televizyonların çözünürlüğünün altı katı daha yüksek çözünürlükte görüntü alabileceklerdir. HDTV, High Definition Television(Yüksek Netlikli Televizyon), ise DTV...
 2. Düşünme Biçiminiz Değişsin!

  Düşünme Biçiminiz Değişsin!

  İnsan beyni, günlük yaşamda basit yöntemlerle kalıplardan kurtarılarak daha verimli çalıştırılabilir. Ege Üniversitesi (EÜ) Temel Tıp Bilimleri Fizyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, “Her gün gittiğiniz yolu, sabah uyandığınız müziği, oda ve büronuzun düzenini değiştirerek beyninizi şaşırtın. Çalışmayan beyin hücrelerini çalışır hale getirirsek 60 yaşında bile bir...
 3. HDTV, Genel Bilgiler, Bağlantılar, Özellikler

  HDTV, Genel Bilgiler, Bağlantılar, Özellikler

  Şimdi şu çok sık karmaşaya yol açan HDready terimi ve logosu ile ilgili olarak, EICTA denen uluslararası HD TV standartlarını belirleyen (minimum şartlar) kuruluşun resmi sitesinde yayınladığı pdf dosyasından bizi ilgilendiren kısımlarının kısa özeti... * Bu "HDReady" minimum şartlardaki standartları belirler........... * "HDReady" logosu standart tv lerin (SDTV -...
 4. Kadınlarla erkekler arasındaki ilginç karşılaştırmalar..

  Kadınlarla erkekler arasındaki ilginç karşılaştırmalar..

  * Kadın beyni hacim açısından erkek beyninden daha küçük olmasına rağmen, genel kültür ve bilgi birikimi konusunda kadınlar erkeklere %3'lük bir fark atmış... Bu anlamda çoğu kadının erkeğini bozmamak için bilerek aptal'ı oynadığı ortaya çıkmış... * kadınlar birer "ayaklı radar"dır... Bu yüzden erkekler onlara yalan söylerken çok zorlanır. Kadınlarda "vücut dilini, mimikleri,...

Sayfayı Paylaş