Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  HDTV, Genel Bilgiler, Bağlantılar, Özellikler

  Konu, 'Tatlı Evim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Şimdi şu çok sık karmaşaya yol açan HDready terimi ve logosu ile ilgili olarak, EICTA denen uluslararası HD TV standartlarını belirleyen (minimum şartlar) kuruluşun resmi sitesinde yayınladığı pdf dosyasından bizi ilgilendiren kısımlarının kısa özeti...
  * Bu "HDReady" minimum şartlardaki standartları belirler...........

  * "HDReady" logosu standart tv lerin (SDTV - Standart tv yani genel adıyla tüplü tv'ler) 576i taraması üzerinde olan HD kaynaklı sinyalleri alan TV ler için kullanılır;

  * 1: 16:9 Geniş Panelde fiziksel olarak (native) en az 720 satır olmalı, bu 16:9 oranı (+)(-) %7 farklılık gösterebilir;
  Dikkat: işte bu %7 olabilir demesi, 1366x768 çözünürlüklü panellerin üretilmesini sağlıyor.
  720x%7= 770.40 ve 1280x%7=1369.60 yapar, yani bu sınırlar içinde hepsi HDReady.

  keza 1920x%7=2054 ve 1080x%7=1155 gibi.

  * 2:panel HD sinyalini analog YPbPR veya sayısal HDMI-DVI girişinden almalı:
  Dikkat edin analog component giriş de kabul edilmiş.

  * 3: HD sinyali şu video formatlarında olmalı,
  ---------A/1280x720 50-60 Hz progresive "720p"
  ---------B/1920x1080 50-60 Hz interlaced "1080i"
  ---------720 ve 1080 satır içeren video formatında 59.94 Hz, 60 olarak kabul edilmiştir.
  Buradan çıkan sonuç, lcd veya plazmanın 720p taramayı desteklemesi yetecek, özellikle 30" ve üzeri 42" e kadar paneller 720p ve 1080i taramayı 1024x768, 1280x720, 1366x768 çözünürlükle vermesi yeterli.
  Dikkat: 1080p diye bir tarama şart koşulmamış.........yani 1920x1080 çözünürlüklü panel 1080i tarama veriyorsa bunun "Full HD" olarak adlandırılması normal, çünkü her iki şartı birden karşılamış, bu nedenle bazı firmaların (toshiba 42wlg66 serisinde olduğu gibi) "Full HD" diye satılmasında bir sorun görünmüyor.


  * 4: DVI veya HDMI girişlerinin "HDCP" koruma protokolünü içermesi.
  Dikkat: component ler hariç tutulmuş.
  HD READY: HD Yayın, Standart-analog yayına kıyasla daha yüksek çözünürlükte olup, 16:9 görüntü formatını desteklemektedir. HD yayının alıcı yardımı ile izlenebildiği HD Ready TV?de, görüntü ve ses kaybı yaşanmadan daha yüksek düzeyde parlaklık, daha geniş renk paleti, detaylı ve net görüntü izlemek mümkün olup, Standart TV ye oranla yaklaşık 6 kat daha iyi ses ve görüntü aktarımı gerçekleştirilmektedir

  HDMI: HDMI (High-Definition Multimedia Interface - Yüksek Tanımlamalı Çoklu Ortam Arabirimi) High Definition teknolojisi bilinen görüntü teknolojilerine göre daha fazla görüntü verisini içerir, sonuç olarak HD teknolojisi daha net görüntüler elde edilmesini sağlar. HDMI bağlantıda bu yüksek görüntü kalitesini herhangi bir kayıp olmadan,dijital verileri aktarmaya olanak sağlar. HDMI bağlantının diğer bir avantajıda tek bir bağlantı üzerinden hem görüntü hemde ses aktarılabilmesidir

  HD TV : High defination TV. Japonların keşfettiği ve yüksek çözünürlükte analog yayın seviyesinden 6 kat daha fazla veri aktarmaya yarayan yayın şeklidir.  ----------------------------------SDTV --------------HDTV
  Satır sayısı---------------------- 525-625 satır------- 1080i satır (1920x1080 pixel)
  ------------------------------------------------------720p satır (1280x720 pixel)
  Yayın türü---------------------- Analog–Dijital------- Dijital
  İletilen bilgi---------------------- X ---- ------------ ~6X
  Görünüm oranı----------------------4/3 -16/9 ------- 16/9


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: HDTV, Standartlar, Özellikler
  Dünya üzerinde kullanılan, ses ve görüntü (audio-video) taşıyan, ayrı ayrı olabileceği gibi, aynı kablolamayı kullanabilen bağlantı çeşitleri aşağıdadır.

  < Konu Resmi..>

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: HDTV, Standartlar, Özellikler
  pc-tv görüntü aktarımı;

  Şimdi, önce konunun PC tarafını ele alalım. Güncel ekran kartlarının çoğunda TV'ye çıkış özelliği var. Aslında buna Video Çıkış özelliği desek daha doğru, sonuçta kartın çıkışından video, yani görüntü sinyali alıyorsunuz ve bu sinyali istediğiniz cihaza gönderebilirsiniz. Kavram karmaşasının ilk sinyallerini de burada alıyoruz işte, çünkü İngilizcede "görüntü" demek olan "video" kelimesi, ülkemizde video kaset kaydeden ve oynatan cihazlara verilen genel bir isim haline gelmiş. Dolayısı ile video çıkış denince çoğunluk evindeki video cıhazını düşünüyor ve siz "Bu ekran kartında video çıkış var" dediğinizde karşınızdaki şahıs "ama bende video yok ki" diye cevap verebiliyor.

  Ekran kartının üzerindeki video çıkışı bağlantı noktası iki formatta olabiliyor, 4 pinli bir soketi olan S-Video ya da RCA formatını kullanan Composite Video.

  Yukarıdaki resimde yeni bir AGP ekran kartı üzerindeki video çıkış noktalarını görüyorsunuz. Gördüğünüz gibi S-Video standartına uygun bağlantı, bilgisayarın PS/2 Mouse girişine çok benzer bir görüntüde. RCA standartına uygun fişler kullanan Composite Video bağlantısını ise çok çeşitli cihazın üzerinde görme şansınız var.

  S-Video bağlantısındaki 4 pinin 2 tanesi toprak bağlantısı, diğer 2 tanesi ise renk ve ışık bilgisini taşıyor. Composite Video'da ise isminden de (Composite = Birleşik) anlayacağınız gibi renk ve ışık bilgileri birleştirilmiş, dolayısı ile bir pin görüntü bilgisini taşıyor, diğer pin ise toprak oluyor. Görüntü kalitesi bakımından S-Video daha üstün.

  Şimdi, olayın asıl sorun yaratan kısmı olan TV'ye bir bakalım. Aslında ülkemizde bu bağlantı sorunlarının yaşanmasına hiç şaşmamak gerek, çünkü bizim TV'lerimizde, teknolojik eksikler var. Her ne kadar reklamlarda uzaylılar tarafından kapışıldıkları gibi fazlası ile iddialı görüntüler sergilense de, son bir kaç yıla kadar ülkemizde üretilen TV'lerin üzerine konulan tek giriş, anten girişiydi. İşte sorunu yaratan da bu, çünkü ben dahil çoğumuzun evindeki TV'lerde anten girişinden başka bir giriş yok! TV üreticileri, pek gereksiz buldukları video, scart gibi girişleri, ancak Cine5'in ülkemizde başlaması ve yaygınlaşması ile ürettikleri TV'lere koymaya başladılar.

  Fazla dağılmadan konumuza dönelim. Arkadaşlar, ekran kartından ya da başka bir cihazdan aldığınız görüntü sinyali eğer Video, Composite Video ya da S-Video diye etiketlenmişse, bunu TV'nin anten girişine bağlayarak görüntü alamazsınız! Anten girişine bağlayarak görüntü alabileceğiniz sinyalin ismi RF sinyalidir ve direkt olarak bu standartta görüntü çıkış veren cihazlar çok azdır, böyle bir ekran kartı ise yoktur. Eskiden Commodore 64 gibi bilgisayarların üzerindeki, direkt TV'nin anten girişine bağladığımız bağlantı RF türündedir örneğin, Commodore 64'ün ilgili çıkışında da açıkça RF ifadesi bulunur.

  İşte en çok yaşanan sorun, ekran kartının Composite Video çıkışından alınan sinyali TV'nin anten girişine bağlayarak görüntü almaya çalışmak yanılgısı. Belirttiğim gibi, elindeki TV biraz eskice olan arkadaşların böyle bir yanılgıya düşmeleri de çok normal, çünkü başka seçenekleri yok.

  Peki elimizdeki TV sadece anten girişine sahipse, ekran kartımızdan gelen video sinyalini nasıl TV'de görüntüleriz? Bu iş için, S-Video ya da Composite Video sinyalini RF sinyaline dönüştüren, piyasada RF Modülatörü ismi ile satılan yerli üretim cihazlar var. Ama ben size bu işe bulaşmamanızı öneririm. Çünkü zaten ekran kartından çıkan görüntü sinyali çok matah bir kalitede değil. Bir de bu sinyali olabilecek en ucuz şekilde üretilmiş, kalitesi tartışmalı bir RF modülatörü ile çevirip, TV'nin anten girişine verirseniz, çok düşük kalitede bir görüntü elde edeceksiniz. Bence uğraşmaya ve para harcamaya kesinlikle değmez, TV'ye çıkış almadan çalışmaya devam etmeniz çok daha mantıklıca.

  Eğer çok eski olmayan Avrupa üretimi bir TV'ye sahipseniz, ya da gelişmiş bir yerli TV'niz varsa, TV'nizin arka ya da ön panelinde görüntü ve ses girişleri bulunacaktır. Çoğu TV'de ekran kartından aldığınız Composite Video sinyalini, iki ucunda RCA fişleri olan bir kablo ile direkt olarak bağlayabileceğiniz Video In etiketli bir giriş vardır. Ekran kartından video sinyalini getirir, buraya bağlar, TV'de de video kanalını seçerseniz, görüntüyü alırsınız.

  Daha şanslı TV'lerde S-Video formatında da giriş bulunur. Bu girişi de aynı video girişi gibi kullanırsınız. Üstelik, eğer ekran kartından S-Video standartında sinyal alıp da TV'nin S-Video girişine bağlayabilirseniz, biraz daha kaliteli görüntü de elde edersiniz. Ne yazık ki S-Video bağlantısı yerli TV'lerin çoğunda yok ve satıcılar da böyle bir bağlantıdan haberdar değil. Büyük ekranlı, gelişmiş bir TV satın alacaksanız S-Video girişli olmasına bence dikkat edin, çünkü bu bağlantı DVD player, Oyun konsolu gibi cihazlardan kaliteli görüntü almak için de hayli kullanışlı.

  Ara kablo konusuna gelince, normalde PC ile TV arasındaki kabloyu fazla uzatmamakta fayda var, uygulamada kötü kablolar 9-10 metreden sonra ciddi sinyal kaybı yaratıyor. Ama piyasada bulunan kaliteli fişlerden ve kaliteli kablolardan kullanarak, lehimleri de düzgün yapmaya dikkat ederek, görüntü sinyalini oldukça koruyarak taşıyan bağlantı kabloları yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.

  "Benim ekran kartımın çıkışı S-Video ama TV'de Composite Video giriş var" ya da "Kartım Composite çıkış veriyor, TV'de S-Video giriş var" gibi bir sorunuz varsa, hiç canınızı sıkmayın. Aşağıda gördükleriniz gibi ufak ara dönüştürücüler ile iki formatı birbirine çevirebilirsiniz. Kimi zaman bu dönüştürücü kablolar ekran kartlarıyla birlikte de gelmekteler.  TV üzerinde Video ve S-Video girişlerinden başka, SCART girişi de olabilir, hatta güncel TV'lerde en az 1 SCART girişi mutlaka var. TV'nizde sadece anten ve SCART girişi varsa hiç sorun yok. Elektronik malzemesi satan dükkanlarda ufak adaptör parçalar satılıyor. Bu parçaların bir yüzü SCART formatında ve TV'ye takılıyor. Diğer yüzünde ise Composite Video ve S-Video girişleri var. Siz ekran kartından aldığınız görüntüyü kablonuz ile bu adaptörün uygun bağlantısına takıyorsunuz, adaptörü de TV'nin SCART girişine taktığınızda bağlantı yapılmış oluyor.

  Stereo ses girişi olan TV'lerde, dilerseniz PC'nin ses kartından aldığınız ses sinyalini de özel bir ara kablo ile sağ ve sol kanalları birbirinden ayırarak TV'ye girebilir ve sesin TV hoparlörlerinden gelmesini sağlayabilirsiniz.


  Kaynak: donanımhaber
   
HDTV, Genel Bilgiler, Bağlantılar, Özellikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genel Bilgiler

  Genel Bilgiler

  adana tekir yaylası satılık evler gülek yaylası satılık ev Sosyal Durum - Göç Olgusu - Konut Durumu - Göç Olgusu Eski bir tarihi geçmişi olan Adana yöresinde çeşitli uygarlıklar yaşamış ve iz bırakmışlardır. Araplar, Selçuklular, Ramazanoğulları ve Osmanlıların (Türkmen ve Yörük Aşiretleri) yöre kültürünün çeşitlenmesinde önemli katkıları olmuştur. Adana kültürü oluşan bu kültür mozaiği...
 2. Genel Bİlgi

  Genel Bİlgi

  GoncaKaranfil hayattan büyük beklentileri olan, hayalleriyle yaşayan, yılmadan var olmaya çalışan ancak hep hüsrana uğrayan insanların hikayesi… Gonca ve Karanfil, Kemal’in tutkulu aşkı çevresinde ilerleyen GoncaKaranfil mutlulukları, içimizi burkan hüzünleri, herkesin başına gelebilecek dramları, kendine çeken büyüsüyle bir mahalle masalıdır. Fakir yaşamları ama bir o kadar da büyük...
 3. Fobilerin Genel Özellikleri Nelerdir?

  Fobilerin Genel Özellikleri Nelerdir?

  Fobi toplumda sık görülen bir anksiyete bozukluğudur. Fobisi olan insanlar "fobik" diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer %25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük...
 4. Akrep Burcu Çocuğu Özellikleri hakkında genel bilgiler

  Akrep Burcu Çocuğu Özellikleri hakkında genel bilgiler

  Akrep Burcu Çocuğunun Genel Özellikleri Akrep Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler, az önce sizler ile balık burcu çocuklarının özellikleri hakkında bilgiler paylaşmıştık. Şimdi ise yine çocuk bakımında faydalı olacak bilgilere değiniyor ve akrep burcu çocuğu özellikleri hakkında ki bilgileri paylaşıyoruz. Akrep Burcu Çocuğu özellikleri Akrep burcunda doğan çocuklar...
 5. Alkoller ve Genel Özellikleri

  Alkoller ve Genel Özellikleri

  alkollerin özellikleri,alkollerin genel özellikleri,alkol ve eterlerin genel özellikleri,tersiyer alkoller, alkoller ve genel özellikleri konu anlatımı,alkoller ve genel özellikleri hakkında bilgiler Alkoller ve Genel Özellikleri Hidrokarbonlardaki hidrojen unun bir ya da farklı C daki birkaçının çıkarılıp yerine –OH kökünün bağlanmasıyla oluşan bileşiklerdir Genel formülü R–OH dır....

Sayfayı Paylaş