1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hedefteki 12 terörist

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Abdullah Öcalan’ı getiren otomobil aprona girerek, içinde Türk ekibinin bulunduğu uçağın yanına kadar geldi. Öcalan araçtan indiğinde, gayet neşeli görünüyordu. Elinde çantasıyla, hızlı adımlarla uçağın merdivenlerini tırmandı. Kapıdaki uzun boylu, sarışın, yeşil gözlü Türk görevliyi gülümseyerek selamladı ve içeri girdi. MİT görevlileri anında üzerine atladı. Kelepçelendi. Ağzı ve gözleri bantlandı. Uçak, Türkiye’ye doğru kalkışa geçtiğinde, saatler 20:00 sularını, tarih 15 Şubat 1998’i gösteriyordu. Havalandıktan sonra gözlerindeki ve ağzındaki bantlar çıkarıldı. Öcalan şoka girmişti. Konuşamıyordu. Bir MİT görevlisi, “Abdullah Öcalan, memlekete hoş geldin” dedi.
  18 yıl dağ kadrosunda bulunan Şemdin Sakık ise Öcalan’ın yakalanışından kısa süre önce PKK’dan kaçmış, Irak’ın kuzeyinde, Barzani güçlerine teslim olmuştu. Barzani’nin karargâhına götürülürken, yolda otomobilin arızalandığı numarası yapıldı. Peşmerge şoför, otomobilden inip aracın kaputunu kaldırıp oyalanırken, hemen yakınlarına inen helikopterden ‘bordo bereliler’ yere atladı. Sakık, bir anda kendini uyku tulumunun içinde buldu. Gözlerini açtığında Diyarbakır’da sorgudaydı...

  Bu iki ismin ele geçirilmesinin ardından, PKK’nın dağılacağı düşünülüyordu. Ancak uzun süre sessiz kalan terör örgütü, yeniden saldırılara başladı. Bu defa gözler, Öcalan ve Sakık’ın geride bıraktığı mirasa döndü.

  Abdullah Öcalan ve Şemdin Sakık, yakalandıktan sonra Jandarma İstihbarat subayları tarafından sorgulandı. PKK’nın yapısına yönelik soruları yanıtladılar. Ayrıca ifadelerinde, örgütün yönetici kadrosuna ilişkin düşüncelerini de anlattılar. Tempo, Jandarma İstihbarat subaylarının aldığı bu ifadelere ulaştı.

  Silahlı Kuvvetler’in hedefindeki PKK’yı kimler yönetiyor? Özel timler, nokta operasyonlarıyla hangi teröristin peşine düşecek? İşte Apo’dan sonra kendi içinde sık sık kanlı liderlik mücadelesine sahne olan PKK’da galip gelen taraflar... Apo ve Şemdin Sakık’ın gözüyle kişisel özellikleri...

  “Kaçakçı, köylü, mayın sökücü”

  1-MURAT KARAYILAN (CEMAL):
  Şanlıurfalı. PKK’ya 1979’da katıldı. Kod adı Cemal. Silahlı mücadelenin ön planda olmasını savunan Muhafazakâr kanadın lideri. Örgütteki en etkili isim. Avrupa’da yaşayan PKK Genel Başkanı ‘Behzat’ kod adlı Zübeyir Aydar ile birlikte hareket ediyor.
  Abdullah Öcalan, onu şöyle tanımlıyor: “Eski kaçakçıdır. Becerikliliği sınırda mayınları sökmedir. Halkla ilişkileri iyidir. Köylü özellikleri hâkimdir. 1998’deki operasyonlarda, çok sayıda kadronun yitirilmesine sebep oldu. Derin bir askeri anlayışı yoktur…” Sakık’a göre Karayılan, Öcalan’ın hemşerisi olduğu için örgütte ayrıcalıklı. Onu, “Bilinçsiz bir kişiliğe sahiptir. Siyasi ve askeri yönü zayıftır” diye tanımlıyor.

  2-CEMİL BAYIK:
  1951 Elazığ-Hazar doğumlu. PKK’nın 18 kurucusundan biri. Örgütün askeri kanadı ARGK’nın başında ve İran bağlantılarını sağlıyor. PKK’nın iki numaralı ismi. Kod adı ‘Cuma’. Murat Karayılan ile güç mücadelesi içinde. Öcalan, ifadesinde Cemil Bayık’ı şöyle anlatıyor: “Askeri ve pratik alanda zayıftır. Genelde cephe gerisinde kalır. 1992’de bir mağarada 17 militanı yaralı oldukları ve ele geçmemeleri için öldürtmüştü...”
  Şemdin Sakık ise “Askeri yönü zayıf, örgütleme yönü güçlüdür. Diplomasi ve kadro yetiştirme konusunda tecrübelidir” dediği Bayık’ın, bir diğer özelliğine de dikkat çekiyor: “Apo’nun rezaletlerine göz yumar.”

  3- RIZA ALTUN:
  Adıyamanlı. Örgüte 1978 yılında katıldı. Başkanlık konseyi üyesi. Avrupa sorumlularından ve örgütün para kasası olarak biliniyor. Yaklaşık iki ay önce Avusturya’da gözaltına alındı ama Kuzey Irak’a gitmesine izin verildi. Silahlı kadroların ön planda olmasını savunan muhafazakâr kanattan.
  Öcalan’a göre, örgütün çekirdeğini oluşturan ilk grup arasında bulunuyor. Şemdin Sakık ise Rıza Altun’un siyasi ve diplomatik yönünün güçlü, askeri yönü zayıf olduğunu ileri sürüyor, “Örgüt ile bir türlü kaynaşamamıştır. Abdullah Öcalan’ı sevmez. Kaçma ihtimali örgütteki gelişmelere bağlıdır” diyor.


  devamı


  Saygı Öztürk / TEMPO
   
Hedefteki 12 terörist konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tıbbın hedefinde 12 gen var

  Tıbbın hedefinde 12 gen var

  İngilizler, kalp, şeker gibi yaygın bazı hastalıklara yol açan 12 genin varlığını saptadıklarını ve kişiye özel ilaç tedavisi ile hastalıkların önleyeceklerini savunuyorlar. İngiltere'de bugüne kadar genlerle ilgili yürütülen en geniş çaplı araştırmada, yaygın hastalıklara neden olan 12 gen tespit edildi. 2 yıl süren ve 9 milyon sterlin harcanarak gerçekleştirilen araştırmada amaç, kalp,...
 2. hedef

  hedef

  Rüyasında belli bir hedefe isabet ettiren kişi, başkalarının başarısız olduğu konuda büyük başarıya ulaşacak demektir.Rüyanizda hedef görmeniz veya o hedefe atis yapmaniz, sizle rekabet edecek olan kimselere karsi onlarin oynadigi ayni taktigi uyguladiginiza ve onlarin planlarini çürüterek basarinizi sagladiginiza isarettir.
 3. 5 terörist yakalandı

  5 terörist yakalandı

  Asker teröristlerin ensesinde... Şırnak'ta düzenlenen operasyonda 5 terörist yakalandı. Cephanelikleri de dağıtıldı. Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın İdil ilçesi dağlık arazi kesiminde, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne mensup 5 teröristin silah ve teçhizatları ile birlikte sağ olarak ele geçirildiğini bildirdi. Ayrıca yakalanan teröristler ile birlikte, 3 adet Kaleşnikof piyade...
 4. Tunceli'de iki terörist öldürüldü

  Tunceli'de iki terörist öldürüldü

  Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsalındaki çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi. Ovacık kırsalında güvenlik güçlerince yürütülen arazi arama tarama faaliyetleri sırasında bir grup teröristle karşılaşıldı. ''Teslim ol'' çağrısına ateşle kaşılık veren teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 terörist ölü ele geçirildi. Kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede hava...
 5. Hedefiniz ne?

  Hedefiniz ne?

  Hedef i olmayan yoktur yada şöyle söyliyim hedefi olmayan kimse olmaması gerekiyo yani benim sahsi düşüncem bu. Kimimiz doktor olmayı hedefler kimimiz bronşında uzmanlık yapmayı hedefler....vb vb Benim hedefim pdr (psikolojik ve rehberlik danışman) okumayı ve bu alanda ilerlemeyi hedefliyorum... Peki ya sizin hedefleriniz ne melekler...:)

Sayfayı Paylaş