1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hentbolun Tarihçesi

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  hentbolun tarihçesi hentbolla ilgili yazı hentbolla ilgili sözler hentbol ile yazı hentbolun dünyadaki tarihçesi Hentbol dünyanın en eski sporlarından biridir. Homeros’un ünlü kitabı “ODYSSEY” de topla oynanan bu spordan bahsedilmektedir. İÖ 600 yıllarına ait rölyeflerde bu sporun Atina ‘da oynandığına dair işaretler bulunmaktadır. Yine Antik Çağ'ın ünlü düşünürlerinden Platon, “PHAEDON” adlı yapıtında 12 değişik renge boyanmış parçalı toplardan söz etmiştir.

  İÖ 130-200 tarihleri arasında yaşamış Romalı doktor Claudius Galenus kitaplarında Roma’da “Harpston” adını verdiği Hentbole benzer bir oyundan bahsetmektedir.

  1170-1230 yıllarında yaşayan Alman Destan yazarı Walther von der Vogelwide ın bahsettiği “Catch Ball Games” (top yakalama oyunu) günümüz hentboluna benzer bir oyundu ve ilk kez bu oyunun kurallarından söz ediyordu.

  Fransız Rabelais (1494-1533) elin içi ile oynanan bir top oyunundan bahsetmektedir. Danimarkalı beden eğitimi öğretmeni Holger Nielsen 1848 de Ortrup daki okulunda kuralları ve metodları belirlenmiş ve adına “Haanbold-Spiel” (hentbol oyunu) dediği bir oyunun oynanmasına izin vermiştir.

  Kapalı salon yada Olimpic Hentbol’un günümüze yakın kuralları 1897 yılında Danimarka’da belirlendi. 7 oyuncu ile ve basketbol sahasından daha büyük bir sahada oynanmaya başladı.
  1890 da Alman bedeneğitimi öğretmeni Konrad Koch Hentbolden , hentbol formatlarına benzer “Snatch ball game “ adını verdiği bir oyun türetmiş ama bu oyun fazla ilgi görmemiştir.
  Uluslararası Futbol Federasyonu’nun genel sekreteri Alman Hirschmann açık saha hentbolunun tanıtımı için uğraş verdi. 1915-1917 yılları arasında Berlin’li bir Spor okulu müdürü olan Max Heiser bu oyunun gerçek yapısını düşünen ve kuran kişi oldu.

  İlk Uluslar arası Açık saha hentbol karşılaşması 13.Eylül.1925 de Almanya ve Avusturya arasında oynandı ve Avusturya 6-3 kazandı.

  1926'da, Uluslar arası Amatör Atletizm Federasyonu'nun (IAAF)düzenlediği kongrede uluslar arası hentbol oyun kurallarının saptanması ve standart hale getirilmesi için bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

  11 ülkenin katılımı ile 4.ağustos.1928 de Amsterdam-Hollanda da Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu (FIHA) kuruldu.


  1930'larda açık alan hentbolü hızla gelişirken, kış mevsiminin sert ve uzun geçtiği kuzey Avrupa ülkelerinde ise salon hentbolü oynanmaya başlandı.
  1935'te İsveç-Danimarka arasında ilk uluslar arası salon hentbolü karşılaşması yapıldı.
  Hentbol olimpik spor olarak ilk kez 1936 da Berlin’de 11.Olimpiyat Oyunlarına kabul edildi.
  İlk Dünya şampiyonası’ da 1938 de Berlin ‘de düzenlendi. Ve Almanya ilk dünya şampiyonu oldu.

  1939'da başlayan II. Dünya Savaşı, gelişimini henüz tamamlayamamış olan hentbol sporunu olumsuz yönde etkiledi.

  1950'li yıllarda açık alan hentbolü giderek yerini salon hentboluna bırakmaya başladı.
  2.dünya savaşının ardından Dünyadaki hentbol oyunlarını organize etmek amacıyla Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç, Hollanda, Polonya ve Fransa'nın katılımlarıyla 1946'da Uluslar arası Hentbol Federasyonu (IHF), Kopenhag'da kuruldu.
  IHF'nin düzenlediği bayanlar ilk Dünya Şampiyonası'nı Çekoslovakya kazandı.

  1966 da Düzenlenen Dünya Şampiyonası Saha Hentbolunun son şampiyonası oldu.
  Madrid de yapılan 64. OIC toplantısında Hentbol olimpik spor olarak tekrar 1972 Münih Oyunlarına kabul edildi. Bayanlar ilk kez 1976 Montreal Oyunlarında sahaya çıktılar.

  Doğu bloku ülkelerinin neredeyse ana sporlarından olan hentbolde 1980’lere kadar Sovyetler Birliği, Romanya, Yugoslavya, Doğu Almanya ve Macaristan ‘ın üstünlüğü sürdü. Zaman zaman sadece Batı Almanya ve İsveç bunların arasına girebildi.

  Doğu blokunun dağılması ile antrenörler ve oyuncular Avrupa nın çeşitli ülkelerine dağıldılar ve
  Avrupa’da İspanya, Fransa, Almanya
  Afrika’da Cezayir ve Mısır
  Asya’da Güney Kore ve Japonya bu sporda ciddi ilerleme göstermeye başladılar.


  hentbol.net

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Hentbolun Tarihçesi
  emeğine sağlık paylaşımiçin saol
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Hentbolun Tarihçesi
  paylasim icin sgaol canim bnde 4yilayakin hentbol oynadimm cok sevdigim bir sporr,

  emegine saglik canimm,
   
Hentbolun Tarihçesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hentbol

  Hentbol

  OYUN SAHASI: Tam boyutlu hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir diktörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur. Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin bir takımın...
 2. astrolojinin tarihçesi

  astrolojinin tarihçesi

  Astrolojinin; M.Ö 4. Milenyum da Babil ve Mezopotamya bölgelerine kadar giden bir geçmişi vardır. Bu çağlarda astroloji, daha çok dini inanışların temelinde yaklaşılan bir olgu idi. M.Ö 3. Milenyuma doğru Mısır’da yayılmaya başlayan astroloji; yaşayan uygarlıklara savaşlar, kıtlık ve bereket gibi toplumların temel sorunları hakkında rehberlik etmeye başladı. Kendilerine özgü metotlar...
 3. Reİkİ'nİn TarİhÇesİ

  Reİkİ'nİn TarİhÇesİ

  Reiki yaklaşık olarak M.Ö 5000 yıllarında Tibet uygarlığında şifa vermek için kullanılan bir yöntemdi.Tibet ezoterik uygulamaların en önemli merkezlerinden biri olarak tarihde yer almış ve günümüzde de kısmen bu özelliğini koruyan bir bölgedir.Daha sonra Reiki uygulaması gizli bir öğreti olarak tarihte yer almış ancak bu konuda eğitim alan özel kişilerce kullanılmış ve kapalı bir dünyada...
 4. hentbolun kuralları

  hentbolun kuralları

  Arkadaşlarım hentbolun kuralları nelerdir hangi kurallar çerçevesinde kaç kişiyle onyanılan bir oyundur. Teşekkür ediyorum.
 5. Hentbol Kuralları Nelerdir

  Hentbol Kuralları Nelerdir

  Hentbol Kuralları Nelerdir kızım Hentbola yazıldı sizden ona yardımcı olacak Hentbol Kuralları Nelerdir diye yazmanızı rica ediyorum:)

Sayfayı Paylaş