1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Hepatit A Virüsü hakkında bilgiler

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  Hepatit A Virüsü
  Hepatit A Virüsü

  Hepatit alkol,uyusturucu ve ilaclar,kimyevi maddeler, ve viral enfeksiyonlar dahil bir cok nedenle olusabilir.Karacigerin bu alevli enfeksiyon hali 6 ay veya daha fazla sürerse,buna kronik hepatit denir.Su anda bilinen 5 adet değişik hepatit virusu vardır;

  Viral hepatit A; bazen bulaşıcı hepatit de denir. İnsan dıskısı, ve lağım suları,kanalizasyon vs sızmış,bulaşmış yiyecek ve içme suyu ile bulaşır,yayılır. Bu cins viral hepatit genelde pek ender hayati tehlikedir.

  Viral hepatit B;Bazen serum hepatiti denir. Anneden bebeğe , ,:):):):)le/:):):):)uel temaslarla,hasta kan verilmesi ve teması ile,ve iğne/enjektörlerle bulaşır. Bu cins hepatit siroza veya karaciğerde yaralara yol açabilir.

  Viral hepatit C; Önceleri Non-A,Non-B hepatit deniyordu. Bu en sık rastlananıdır. Kan verilmesiyle ve bulaşıklı iğnelerle bulaşabilir. Ama önemli birçok hastada da nedeni bilinmiyor.Bu cinste de siroza veya karaciğerde yaralara yol açabilir.

  Viral hepatit D;Çoğunlukla kas ve damar içine iğne ile uyuşturucu yapan hepatit B taşıyıcı hastalarında rastlanır. Viral hepatit B görülenlerde rastlanır ve ciddi bir problemdir.

  Viral hepatit E; Viral hepatit A ya benzer ,temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeyen fakir ülkelerde sık rastlanir. Kuzey Amerika da enderdir ve ender olarak da hayati tehlikedir.

  Taşıyıcı kanında hepatit B,C veya D virusu olan kisidir-6 ay ve daha fazla suredir kanında vardır ve bunu kendiliğinden atamamıştır vücudu....Bu kişide hastalık belirtileri olabilir de,olmayabilir de. Virus kanda olduğu için,başka insanlara geçebilir. Kan testleri ile anlaşılır taşıyıcı olup olmadığı...

  Hepatit A virüsü (HAV) fekal (dışkı)ve oral(ağız) yollardan bulaşır. Kontamine(bulaşmış) sular sık rastlanan bir enfeksiyon kaynağıdır. HAV göl sularında 4 haftaya kadar enfeksiyöz olma özelliğini korur. Kuluçka süresi 14-15 gündür. Parenteral(Damar yolu ile) bulaşma istisnadır. Yaşam standardının yükselmesi ve hijyen koşullarının iyileşmesine bağlı olarak toplumun kontaminasyonu geçtiğimiz yıllar içinde önemli ölçüde azalmıştır. Hepatit A'ya karşı antikorlar 18 yaşın altındakilerin % 5'inden azında, ve 70 yaşın üzerindekilerin % 75'inden fazlasında bulunur.

  Klinik bulgular:Olguların % 99'dan fazlasında hepatit A 3 ay içinde spontan olarak iyileşir. Olguların % 0.1'inden azında fulminan hepatit görülür. Sarılık, olguların % 90 kadarında vardır. Yüzde 95'inden fazlasında transaminaz eğrileri bir zirve yapar ve hızla normale döner. Fulminan hepatitten sonra gürültüsüz bir karaciğer sirozu gelişebilir.

  Spesifik tedavi yoktur. Fulminan hepatitte yoğun tıbbi tedavi endikedir. Komplike olmayan olgularda medikal zeminde kesin yatak istirahati gerekli değildir.

  Endemik(potansiyel hastalık taşıyan) bölgelere seyahat edenler için aktif aşılama ile profilaksi yapılabilir. Başlangıçta 1ml enjeksiyonu takiben 2-4 hafta ve 6-12 ayda enjeksiyonlar uygulanır. Aşılamanın başarı oranı %95'in üstündedir. Enfeksiyon ortaya çıkmış olduğundan ev koşullarında bu uygulama genellikle başarılı olmaz. Bulaşmayı önlemek için hijyen koşullarını düzeltici önlemlere derhal uyulması önerilir. Hijyen önerilerine sıkı bir şekilde uyulması ve aktif aşılama en iyi profilaksidir.(önleyici tedbir)
  Risk grubu[​IMG]ağlık personeli -Korunmasız(Prezervatif kullanmadan) cinsel ilişkide bulunanlar.

  -Gizli sarılık mikrobu taşıyan kişilerin aile fertleri
  -Sarılık virüsü taşıyan yada hamileliğinde gizli sarılık geçiren annelerin bebekleri
  -Sarılık mikrobu taşıyan kişinin eşi
  -İnsan kanı ve sıvıları ile temas eden güvenlik personeli ve askerler -Makineye giren böbrek hastaları -Sık kan verilen kan hastaları
  -Damar içi uyuşturucu kullananlar.

  DEZENFEKTE ETMEK ;Tüm insanlara kaza, DOĞUMLAR, felaketler, depremler anında, bir kesik, kanama, kusma,yani vücuttan herhangi bir sıvı, salgı, salya, kan,kusmuk vs çıkması halinde her yerde,herkesin alması gereken en önemli önlemlerdir zaten bunlar. Herkesin kanı vs çok çok dikkatle temizlenmelidir.

  ÇAMASIR SUYU-Evlerimizdeki, iş yerlerimizdeki tuvaletlerde her türlü enfeksiyonu önlemek ve dezenfekte etmek, sterilize etmek için, her gün su işlemi yapalım ; rezervuarı çekin, su boşalınca, tuvaletin içine ORTALAMA ½ SU BARDAGI GIBI , en iyisi 1 su bardağı kadar saf,yani bahar kokusu vs karistirilmamis has camasir suyu dokun, fırçayla dikkatlice ovun(çabucak yapın bu isi ve bu arada nefes almamaya calisin-zehirdir ), 3- 5 dakika öylece bırakın. Sonra tekrar suyu çekin, gitsin.

  Evlerde, yuvalarda, okullarda, hastanelerde, işyerlerinde vs kan, kusmuk, herhangi vücuttan çıkan bir salgıyı, kan,salya,dışkı,idrar, döküldüğü, sızdığı yerden, kan esinizin, çocuğunuzun dahi olsa, mutlaka üstüne önce aşağıdaki ölçüde hazırlanmış solusyon dökün,püskürtün bol bol-TAM BIR DAKIKA BEKLEYIN-sonra lateks veya naylon eldivenle önce kağıt havlu ile vs alıp kabasını temizleyip atin ve 1 kap çamaşır suyu+ 9 kap su seklinde ve bu oranda hazırlayacağınız çamaşır suyu ile de arta kalanları ,üstünüze sıçratmadan dikkatlice temizleyin .Yerleri temizlemek için de mutlak dezenfektan amaçlı da kullanalım çamaşır suyunu. HAS,ICINE KOKULAR VS KARISTIRILMAMIS CAMASIR SUYU DUNYANIN BIR NUMARALI DEZENFEKTANIDIR, SAF CAMASIR SUYUNA GÜVENIN VIRUS VE MIKROPLARI % 99.9 ÖLDÜRMEK İÇİN.
   
Hepatit A Virüsü hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hepatit A Virüsü nedir nasil bulunur

  Hepatit A Virüsü nedir nasil bulunur

  Hepatit A Virüsü Hepatit A virüsü (HAV) fekal ve oral yollardan bulaşır. Kontamine sular sık rastlanan bir enfeksiyon kaynağıdır. HAV göl sularında 4 haftaya kadar enfeksiyöz olma özelliğini korur. Kuluçka süresi 14-15 gündür. Parenteral bulaşma istisnadır. Yaşam standardının yükselmesi ve hijyen koşullarının iyileşmesine bağlı olarak toplumun kontaminasyonu geçtiğimiz on yıllar içinde...
 2. Hepatit A-B-C-D-E-G hakkında bilgiler

  Hepatit A-B-C-D-E-G hakkında bilgiler

  hepatit b tükürükle bulaşırmı hepatit c tükürükle bulaşırmı antikor testi hakkında bilgi hastalığı hakkında bilgi Hepatit A Son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Halk arasında sarılık adıyla bilinir. Virüsünün vücuda girdikten sonraki 2-6 hafta kuluçka süresidir. Ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi hiçbiri de görülmeden sessiz olarak...
 3. Hepatit C virüsü hakkında bilinmeyenler

  Hepatit C virüsü hakkında bilinmeyenler

  Hepatit C cehepatiti HEPATIT C Hepatit C, hepatit C virüsünün (HCV) neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Viral hepatite neden olan beş farklı virüsten (A, B, C, D ve E olarak tanımlanır) biri olan hepatitis C, karaciğerde iltihaba neden olur. Enfekte kişinin kanı ya da cinsel ilişki yolu ile yayılır. Her yıl, HCV ile enfekte kişilerin % 85 inde kronik enfeksiyon geliştiği tahmin...
 4. Virüsler hakkında kısa bilgi

  Virüsler hakkında kısa bilgi

  VİRÜSLER Çok küçük mikroorganizmalardır. Uzun süre bilim adamlarının dikkatini çekmemiştir. Meydana getirdiği hastalıklar hep bakterilerden bilinmiştir. Elektron mikroskobunun bulunmasıyla ancak virüslerin farkına varılmıştır. İlk olarak tütün bitkisinin yapraklarında hastalık meydana getiren virüs bulunmuştur. Daha önce tütnlerde bu hastalığın bakteriler tarafından meydana getirildiği...
 5. H3N2 Virüsü Hakkında Bilgiler

  H3N2 Virüsü Hakkında Bilgiler

  h3n2 virüsü nedir, h3n2 virüsünden korunmanın yolları, h3n3 virüsü ne demek Şu sıralar ortalığı kasıp kavuran yeni bir virüs salgını var. Soğuk algınlığı ile başlayan ve şiddetli bir şekilde ilerleyip bir türlü geçmek nedir bilmeyen h3n2 virüsüne karşı sizlere uzmanların yapmış olduğu açıklamaları ve korunma yolları bilgilerini paylaşıyoruz. H3N2 Virüsü Nedir? Sağlık Bakanalığı Bu...

Sayfayı Paylaş