1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.114
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  "Her 2 Kadından 1'i Sığınma Evi İstiyor"

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  "Her 2 Kadından 1'i Sığınma Evi İstiyor" Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'ndan yapılan açıklamada, bu yılın son altı ayında aile içinde yaşadığı şiddet nedeniyle Mor Çatı'ya 664 kadının başvurduğu, bu kadınlardan yaklaşık yarısının (306 kadın) yaşamları tehdit altında olduğu için hemen bir sığınağa yerleşmek istediklerini söyledikleri bildirildi.
  İstanbul'daki sığınakların toplam 200 yatak kapasiteli olduğu, Türkiye'de halen 2 milyon kişiye bir sığınak düştüğü kaydedilen açıklamada, şu görüşlere ye verildi:

  "Yetkililer tüm Türkiye’de sığınak sayısının 35 olduğunu belirtiyorlar. Bu rakam uluslararası standartların çok altında. AB standartlarına göre 17 bin kişinin yaşadığı her merkezde kadın ve çocuklar için en az bir sığınak bulunmalı.

  Mor Çatı’ya 2007 yılının ilk 6 ayında toplam 706 kadın başvuruda bulundu. Bunlardan 42’si evsizdi.Evsiz kadınların İstanbul’da destek alabilecekleri, ihtiyaçlarına uygun hiçbir merkez bulunmuyor. Kalabilecekleri, psikolojik, sosyal destek alabilecekleri merkezler oluşturmak yerine, sorun gündelik çözümlerle geçiştirilmeye çalışılıyor.

  Kadınların Mor Çatı’ya başvurduklarında en çok dillendirdikleri sorun fiziksel şiddet. Fiziksel şiddet kimi zaman işkence boyutlarına varmakta. Kadınların maruz kaldıkları şiddet, can almanın yanı sıra kalıcı sakatlanmalara da neden oluyor.4 kadın çocuklarının maruz kaldığı ensest, 2 kadın kendisinin maruz kaldığı ensest nedeniyle destek istedi. Ayrıca 31 kadın cinsel şiddet ve tecavüz görmüştü(6 aylık rakamlar)"

  MOR ÇATI ise gereken önlemleri alabilmesi için bütçesinin yeterli olmadığını belirtiyor.

  __________________________________________________ _____________________
  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
  1990 yılında kurulan Mor Çatı, Ailede kadına yönelik şiddete ve şiddeti doğuran erkek egemenliğine karşı mücadele ediyor, bu amaçla kadın dayanışması oluşturuyor. Dayağa Karşı Kadın Dayanışması kamyanyasının ardından kurulan Dayanışma Merkezi Türkiye’de ilk kez ve aralıksız biçimde ailede şiddet gören kadınlara hukuki, sosyal, psikolojik destek sağladı. 1995-1998 yılları arasında bağımsız bir sığınak açan Mor Çatı, 2005 Eylül ayından bu yana da Beyoğlu Kaymakamlığı’nın giderlerini karşıladığı bir sığınak faaliyeti yürütüyor.

  Bilgi için: 0212 292 52 31-32
   

Sayfayı Paylaş