1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Her Çocuğa Bir Dizüstü, Dünyanın En "Yeşil" Dizüstü bilgisayarını Ortaya Çıkardı

  Konu, 'Donanım Haberleri İnceleme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  - XO dizüstü, sıradan dizüstü bilgisayarların tükettiği enerjinin onda birini harcıyor ve Avrupa ile ABD''nin en yüksek çevre sertifikalarını kazanıyor. -
  22 Ekim 2007 — Kâr amacı gütmeyen Her Çocuğa Bir Bilgisayar(OLPC) girişimi tarafından gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların "öğrenmeyi öğrenmelerine" yardım etmek amacıyla geliştirilen dünyanın en yenilikçi dizüstü bilgisayarı, OLPC tarafından bugün yayınlanan verilerin ve bağımsız değerlendirmelerin ışığında aynı zamanda dünyanın en enerji tasarruflu ve çevre dostu dizüstü bilgisayarıdır.

  Yılsonuna doğru seri üretimi başlayacak olan yeşil renkli XO dizüstü, çok az enerji harcayan, zehirli maddeleri asgari derecede içeren, olağanüstü sağlamlıkta, uzun ömürlü, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan ve geri dönüştürülebilen bir bilgisayardır. Dolayısıyla, XO dizüstü bilgisayar, çevre alanındaki sertifikaların en üst düzeylerine layık görüldü: Avrupa Birliği''nin çok yüksek RoHS standartlarına uyum sağlayan bilgisayar, ayrıca Energy Star 4.0 Kategori A''ya (en yüksek değerlendirme) uygun bulundu ve ABD dizüstü ve masaüstü bilgisayarların çevre değerlendirmelerini yapan kurum tarafından, sekiz bilgisayardan birine verilen EPEAT Gold değerlendirmesine layık görüldü.

  "OLPC, XO dizüstü bilgisayarı geliştirirken, dünyanın tüm çocuklarında yaratıcılık ve öğrenme isteğini artıracak, çocuk dostu bir eğitim aracı oluşturmayı hedeflemiştir," diyen OLPC Teknoloji Yöneticisi Mary Lou Jepsen, şöyle devam etti: "Ancak aynı derecede önemli olan bir konu da, sağlıksız veya kısıtlı enerji kaynakları olan ücra yerlerde de rahatlıkla kullanılabilecek bir bilgisayar üretmekti. Ortaya çıkan sonuç, çevre üzerinde sıradan bir dizüstü bilgisayarın onda biri kadar etkiye yol açan bir bilgisayardır. Bu, şimdiye kadar üretilen en yeşil dizüstü bilgisayar ve yeşillik sadece rengiyle sınırlı değil."

  XO dizüstü, sıradan bir dizüstünün ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece onda biriyle çalışıyor ve elektrik girişi olmadan çalışabildiği için dünya etrafındaki çocuklar güneş enerjisiyle ya da insan gücüyle çalışabilen bir bilgisayarı kullanabilecekler. Ayrıca, sıradan dizüstü bilgisayarlarda bulunan civa, kadmiyum, kurşun ve hekzavalan krom gibi zehirli maddeler de XO''da ya ortadan kaldırıldı ya da asgari düzeyde kullanıldı.

  ENERGY STAR®''a göre, ortalama bir masaüstü bilgisayar boştayken 70 W, dizüstü bilgisayar ise 20 W enerji tüketir. XO ise boştayken sadece 1 W elektrik enerjisi kullanır. Dünyadaki tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarların XO ile değiştirilmesi durumunda, yıllık enerji tasarrufu yaklaşık 85 milyar kilovat saat, başka bir deyişle 9 milyar dolar değerinde olacaktır. Bu, 50 milyon varil petrol ve 65 milyar ton karbondioksit salımı anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle, tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarların OLPC mimarisine dönüştürülmesiyle, sadece enerjiden tasarruf edilecek kaynakla dünyanın en yoksul çocuklarına 50 milyon bilgisayar alınabilir.

  XO''nun olağanüstü enerji tasarrufu, yeni bir bilgisayar mimarisiyle mümkün kılınmaktadır: Kablosuz bağlantı ve yeni son derece az tüketimli ekran açık kalırken mikroişlemci bir anlığına kapanabilmektedir, bu da enerji tüketimini çok düşürmektedir. AMD''nin geliştirdiği işlemci o kadar hızlı açılıp kapanabilir ki, geçiş kullanıcı tarafından hissedilmezken pil ömrünü önemli derecede uzatabilir.

  "AMD, enerji tasarruflu bilgisayar teknolojilerini ilerletmeye odaklanıp enerji kullanımını azaltmak üzere endüstri ortakları ve hükümetlerle çalışarak, küresel teknoloji endüstrisinde liderlik konumunu sürdürmektedir. AMD''nin ürettiği yonga seti, XO''nun çok düşük tüketimini mümkün kılmaktadır. Bu, OLPC projesinin kurucu ortaklarından biri olmakla gurur duymamızı sağlayan inanılmaz yeniliklerden biridir," diyen AMD Hızlı Büyüyen Pazarlar ve Yeniliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gustavo Arenas, şöyle devam etti: "OLPC''nin XO dizüstü bilgisayarı, yenilikçiliğin sadece yenilikçilik adına değil, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre yapıldığında ortaya çıkabilecek yararlara harika bir kanıt."

  XO dizüstü bilgisayarın diğer çevre dostu özellikleri ve yenilikleri şunlardır:
  æ XO daha sağlam olduğu için daha uzun ömürlüdür, böylece çöpe karışma süresi uzatılmıştır. Açık hava, orman ve çöl gibi çok zorlu koşullarda bile beş yıl kullanım ömrü olacak şekilde tasarlanmıştır. Ortalama bir dizüstü bilgisayarın işyerindeki ömrü bile iki yıldır ve bu süre bilgisayar çöle götürüldüğünde büyük ölçüde kısalmaktadır. Ömrün iki katına çıkması, bilgisayarın çevreye etkisini yarıya indirir.

  æ XO, standart dizüstü bilgisayarların yarısı boyutunda ve ağırlığındadır. Daha az malzeme kullanımıyla, çevreye etkisi yarıya inmektedir.

  æ XO, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışabilmektedir. Elle döndürülen bir kol, küçük bir güneş paneli, bir pedal veya çalıştırma ipi gibi aksesuarlar bilgisayara enerji sağlayabilir.

  æ XO bilgisayarın kullandığı yeni pil, LiFeP (lityum ferro fosfat) teknolojisiyle üretilmektedir. Bu, standart dizüstü bilgisayar pillerine göre dört kat uzun ömürlüdür ve mevcut yaygın teknoloji olan lityum iyondan çok daha güvenlidir.


  AMD Hakkında
  Advanced Micro Devices (AMD), bilgisayar, grafik ve tüketici elektroniği alanlarında yenilikçi işlemci çözümleri sunan bir dünya şirketidir. AMD, dünya tüketicilerine ve işletmelerine güç veren, müşteri odaklı üstün çözümler sunarak açık yenilikçiliği, seçenek bolluğunu ve endüstride büyümeyi desteklemeye kararlıdır.
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Her Çocuğa Bir Dizüstü, Dünyanın En "Yeşil" Dizüstü bilgisayarını Ortaya Çıkar
  paylaşım için tşkler..
   
Her Çocuğa Bir Dizüstü, Dünyanın En "Yeşil" Dizüstü bilgisayarını Ortaya Çıkardı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Apple MacBook Air: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

  Apple MacBook Air: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

  Apple MacBook Air: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı Apple MacBook Air Özet: Apple yine yapacağını yaptı ve 15 Ocak 2008'deki Macbook Expo'da üzerinde uzun süre konuşulacak, devrim niteliğindeki yeni Macbook'u tanıttı. Apple yine yapacağını yaptı ve 15 Ocak 2008'deki Macbook Expo'da üzerinde uzun süre konuşulacak, devrim niteliğindeki yeni Macbook'u tanıttı. Aslında Apple'ın bu...
 2. 99 Dolar'a minik dizüstü bilgisayar

  99 Dolar'a minik dizüstü bilgisayar

  Netbook diye de bilinen mini dizüstü bilgisayarlarda rekabetin bu noktaya geleceği belliydi; Jointech'in 99 dolarlık yeni modelinin özellikleri haberimizde. Hong Konglu bilgisayar firması Jointech, piyasadaki en ucuz netbook modeli olan JL7100'ü tanıttı. Aslında ürünün 99 dolar olmasının sebebi, teknik özelliklere bakılınca anlaşılıyor. 7 inç 800 x 480 çözünürlüklü ekranında 64 bin renk...
 3. her çocuğa dizüstü

  her çocuğa dizüstü

  Yeni Zelanda yakınlarında bulunan Niue isimli ülkede bulunanokul çağındaki her çocuk bir dizüstü bilgisayara kavuştu. OLPC kaç dizüstü bilgisayar dağıttı? Niue isimli küçük bir ülkede (ki bu ülke İngiltere'ye bağlı) yerel hükümet, öğrenim çağındaki çocuklar için toplu biçimde OLPC projesinin ürünü olan XOisimli dizüstü bilgisayardan satın aldı. İlk bakışta Niue'nin gerçekten "herçocuğa...
 4. Bunlar Tablo Değil Dizüstü Bilgisayar

  Bunlar Tablo Değil Dizüstü Bilgisayar

  Dizüstü bilgisayar modifiye edilir mi demeyin :D Bunlar tablo diye de iddia etmeyin yanılırsınız :D Bunlar dizüstü bilgisayar :)
 5. Dizüstü Bilgisayar Toplama hakkında

  Dizüstü Bilgisayar Toplama hakkında

  Dizüstü Bilgisayarda Toplama Yapılırmı toplama dizüstü bilgisayar yapabiliyormu Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda dizüstü bilgisayrda toplama yapılır mı diyen misafirimizin sorusunu sizler için de yanıtlıyoruz. İstanbulda toplama diz üstü bilgisayar yapan bazı yerler var.Fakat normal satın alabileceğiniz notebooklarla arasında neredeyse hiç bir fark yok .Piyasada çok fazla dizüstü...

Sayfayı Paylaş