her esneme uykusuzluk sebebi değil...

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
her esneme uykusuzluk sebebi değil...
esnemenin nedenleri esneme sebepleri sürekli esnemenin nedenleri sürekli esnemek aşırı esneme
Esnemelerin genelde bastırılmamasını isteyen uzmanlar, sosyal nedenlerden dolayı kabul edilebilir düzeyde bastırılmasında sakınca olmadığını dile getirdi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, sadece uykusu gelenin esnemediğini kaydetti. Prof. Dr. Aksu, esnemenin kandaki oksijen oranının düşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti. Aksu, esnemenin yalnızca insanlara özgü olmadığını, kuşlar ve memelilerle, bazı sürüngenlerin de esneyebildiğini söyledi. İnsanlarda esnemenin anne karnında 11'inci haftada başladığını ifade eden Prof. Dr. Aksu, "Vücudun oksijen gereksinimi koşullara bağlı olarak gün içinde değişir. Organizmanın artan oksijen ihtiyacı esneme ile karşılanır." dedi. Beyinde esnemeyi düzenleyen merkezin hipotalamusta yer aldığını anlatan Aksu, "Hipotalamus, duyguların dışavurumunda önemli bir merkezdir. Esneme duygularla da ilişkili. Can sıkıntısında, durağan durumlarda hipotalamusta oluşan bilgiler, esnemeyi sağlar. Esneme sırasında çizgili kaslar, yüz kasları, diyaframın ve kaburgaların arasındaki kaslar gerilir, bunda istemli hareket merkezi rol oynar." diye konuştu.

Ce: her esneme uykusuzluk sebebi değil...

bn çok esniyorum.gerekli,gereksiz bir esneme üstümde,uykum olmasa dahi.paylaşım için teşekkürler

Geri