''herkes için engelsiz turizm komitesi''çalışmalara başladı

''herkes için engelsiz turizm komitesi''çalışmalara başladı
Turizmin yeni gözdesi engelliler
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), dünyadaki 600 milyondan fazla fiziki ya da zihinsel engellinin oluşturduğu turizm pazarından Türkiye'nin daha fazla pay alabilmesi için çalışmalara başladı. Türkiye'nin turizm cazibelerinin engellilere açılması için geçen yıl haziran ayında başlatılan "TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi" çalışmalarına hız verildi. Seyahat acentelerinin yanı sıra, engellilere yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de danışman olarak hizmet verdiği "TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi", kurulduğundan bu yana çeşitli kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Komite tarafından turistik işletmeler ve altyapı tesislerindeki engellerin kaldırılması için çeşidi çalışmalar yapıldı.
TESİSLERDEKİ EKSİKLİKLER
Komitenin çalışmalarında elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de engellilere yönelik yeterli düzeyde konaklama imkânı bulunmuyor, var olanlarda ise engellilere yeterli hizmet verilemiyor. Komitenin tesislerde ve altyapıda belirlediği bazı eksiklikler şunlar: "Turistik tesislerin girişi engellilerin girişlerine uygun değil. Asansörler, genel tuvaletler, yeme ve içme üniteleri, mola noktaları, park ve eğlence merkezlerinde engellilerin kullanımına uygun düzenlemeler yeterli düzeyde değil. Engellilere yönelik ulaştırma olanakları yetersiz. Serbest park etme imkânları ve uygun işaretlendirmeler bulunmuyor. Kaldırımlar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun değil."
'HERKES İÇİN ENGELSİZ İSTANBUL' REHBERİ
"TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi"nin girişimleriyle engellilerin İstanbul'a seyahatlerinde kullanabilecekleri "Herkes İçin Engelsiz İstanbul" konulu bir de rehber hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak basılan rehberde, İstanbul'daki ulaşım, konaklama merkezleri, müzeler, kültür merkezleri, cami ve kiliseler ile bir engellinin ihtiyaç duyabileceği pek çok konuda bilgilere yer verildi. Rehberin Düsseldorf ta düzenlenen Rehacare Fuarı'nda da dağıtımı yapıldı.
"Avrupa Engelsiz Turizm Ağı (ENAT)" üyesi de olan "TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi", engellilere yönelik turizm çalışmaları çerçevesinde Atina'da düzenlenen ENAT Uluslararası Works-hop'una da katıldı. Komite üyeleri ayrıca, Avrupa Birliği Turizm Departmanı tarafından Brüksel'de gerçekleştirilen "Engelli Turizmi" konulu seminerde de Türkiye'nin konuya bakışını anlattı. Bu arada, komitenin çalışmaları sonucu kentlerde ve turizm tesislerinde engellilerin karşılaştığı sıkıntılar ve çözüm önerilerine ilişkin hazırlanan bir rapor, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da sunuldu.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi"nin çalışmalarının önemine işaret ederek, "Bu çalışmalarla Türk turizmini engellilere açarak sadece çok büyük bir yeni pazara kavuşmuş olunmayacak, aynı zamanda engellilere karşı bir sosyal sorumluluk da yerine getirilecek" dedi.
AVRUPA'DA 80 MİLYAR AVROLUK PAZAR
TÜRSAB'ın derlediği bilgilere göre, dünyada 600 milyondan fazla, Avrupa'da ise 46 milyona yakın fiziksel ya da zihinsel engelli kişi bulunuyor. Hareket zorluğu yaşayan hamile kadınlar ile 65 yaş üzeri nüfus da göz önüne alındığında Avrupa'daki bu rakam 130 milyon kişiye ulaşıyor. Yaklaşık yüzde 70'i seyahat eden bu kişiler seyahatlerini bir ya da birkaç kişinin refakatiy-le gerçekleştiriyor. Engelliler, yaşlılar ve refakatçilerin oluşturduğu bu grup, turizm endüstrisi için 80 milyar avroluk bir pazar potansiyeli anlamına geliyor.
 
Üst